Կան սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող հարցեր, որոնք անպայման չէ ուղարկել միջազգային փորձաքննության. Վլադիմիր Վարդանյան 02/10/2020 14:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահը ստորագրել է հրամանագիրը, նշանակել է հանրաքվեի օրը, դրանից ելնելով՝ համապատասխանաբար Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պետք է կազմի ժամանակացույց և ըստ դրա պետք է ընթանան անհրաժեշտ գործընթացները։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական փոփոխությունները հանրաքվեով անցկացնելուն։
«Պետք է ձևավորվեն Այո-ի և Ոչ-ի շտաբերը։ Պետք է համապատասխան ժամանակահատվածում սկսվի քարոզարշավը, որի շրջանակներում պետք է բաշխվեն տրամադրվող հեռուստաեթերի և այլ եթերների ժամանակները։ Պետք է հստակեցվեն այն բոլոր նյուանսները, որոնք կապված են հանձնաժողովների ձևավորման հետ և սովորական ընթացակարգ, որը սովորաբար կիրառվում է Սահմանադրական փոփոխությունների պարագայում»,-ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Դիտարկմանը՝ եթե ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը դիմի ՍԴ, հանձնաժողովի նախագահը նկատեց՝ եթե ԱԺ պատգամավորների մեկ հինգերորդը դիմի ՍԴ՝ վիճարկելով որոշումը կամ նախագահի հրամանագիրը, ապա ՍԴ-ն է լինելու այն սուբյեկտը, որը որոշելու է՝ կասեցնել գործընթացը, թե ոչ. «Պետք է դիմի ոչ թե պարոն Մարուքյանը, այլ ԱԺ պատգամավորների մեկ հինգերորդը»,-նշեց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Հարցին՝ նախագիծն ուղարկելու են Վենետիկի հանձնաժողով, Վլադիմիր Վարդանյանն արձագանքեց. «Այս հարցը լրացուցիչ քննարկման կարիք ունի, բայց գիտեք մեր մոտեցումը։ Մենք Վենետիկի հանձնաժողովի հետ շատ ակտիվ շարունակում ենք աշխատել։ Ընդամենը օրեր առաջ նաև որոշվեց, որ «Կուսակցությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագիծը պետք է ներկայացվի Վենետիկի հանձնաժողովի դատին։
Վենետիկի հանձնաժողովի ղեկավարության հետ հանդիպել եմ նախորդ շաբաթ Ստրասբուրգում, քննարկել ենք ձևավորված սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի կազմը, մոտակա աշխատանքները և նաև ակնկալել ենք շարունակակն աշխատանք հանձնաժողովի հետ։ Բայց քանի որ այս նախագիծը վերաբերում է այնպիսի փոփոխության, որի պարագայում Վենետիկի հանձնաժողովի ասելիքը շատ քիչ է, ապա այս հարցի վերաբերյալ վերջնական պատասխան չասեմ։ Կան հարցեր, որոնք վերաբերում են սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք անպայման չէ ուղարկել միջազգային փորձաքննության։ Հիմա չեմ բացառում և չեմ էլ հաստատում»,-հավելեց Վլադիմիր Վարդանյանը։

Варданян прокомментировал вероятность отправки проекта поправок в Конституцию на международную экспертизу 02/10/2020   15:02  |  Лента новостей
Президент Армении подписал указ, назначил дату проведения референдума по поправкам в Конституцию, и, исходя из этого, Центральная избирательная комиссия составляет график, в соответствии с которым должны протекать необходимые избирательные процессы. Об этом заявил журналистам в понедельник, 10 февраля,  председатель парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
“Должны быть сформированы штабы сторонников и противников. В соответствующие сроки начнется агиткампания, в рамках которой будет предоставлено эфирное время на ТВ и т.д. должны быть уточнены все те нюансы, связанные с формированием комиссий, а также процедура, применяемая обычно в случае с изменением Конституции”, - сказал Владимир Варданян.
На вопрос о развитии событий в случае обращения главы парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмона Марукяна в Конституционный суд, председатель  парламентской комиссии заявил, что если 1/5 депутатов обратится в КС, чтобы оспорить решение или указ президента, то КС будет тем субъектом, который решит вопрос, приостанавливать процесс или нет. “Должен обратить не г-н Марукян, а 1/5 депутатов”, - сказал Варданян.
Что касается возможной отправки проекта в Венецианскую комиссию, то Владимир Варданян заявил: “Этот вопрос нуждается в дополнительном обсуждении, однако наш подход известен. Мы продолжаем активно работать с Венецианской комиссией. Всего несколько дней назад было принято решение о том, что поправки в закон “О партиях” должны быть вынесены на суд Венецианской комиссии. С руководством Венецианской комиссии я встречался на прошлой неделе в Страсбурге. Мы обсуждали состав сформированной комиссии по поправкам в Конституцию, предстоящую работу, а также выразили надежду на дальнейшее взаимодействие с Комиссией”, - сказал он.
Говоря о вынесенном на референдум проекте, Варданян заявил, что есть вопросы, касающиеся таких конституционных изменений, которые не обязательно отправлять на международную экспертизу.
“Теперь я не исключаю, но и не подтверждаю”, - заявил Владимир Варданян.
Национальное Собрание  Армении 6 февраля на внеочередном заседании приняло решение о проведении всенародного референдума,  на котором решится вопрос о досрочной отставке председателя и шести членов Конституционного суда.
Президент Армении Армен Саркисян накануне подписал указ о  назначении референдума по поправкам в Конституцию на 5-е апреля.