Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի գործի վարույթը կասեցվել է 02/06/2020 15:27 | Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ գործարար Սիլվա Համբարձումյանի գործի վարույթը կասեցվել է։ «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է, որ գործի վարույթը կասեցվել է հունվարի 4-ին։
Հիշեցնենք, որ հայցադիմումը ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կողմից՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով: Հայցադիմումի հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետևյալ արտահայտությունը․ «Ես 2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ և ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ և՛ հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին, և՛ ...»:
Նշենք, որ հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել 2018թ. նոյեմբերի 13-ին և նույն օրը մակագրվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանին։

Производство дела по иску Роберта Кочаряна против Сильвы Амбарцумян приостановлено 02/06/2020   17:50  |  Гражданское право
Производство дела по иску второго президента Армении Роберта Кочаряна против предпринимательницы Сильвы Амбарцумян приостановлено. Как стало известно "ФактИнфо" стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “”Даталекс”, производство дела по иску было приостановлено 4 января.
Напомним, что иск был подан адвокатом Роберта Кочаряна Арамом Орбеляном с требованием опровергнуть фактические данные, являющиеся клеветой, и взыскать компенсацию в размере двух миллионов драмов.
Основанием для иска послужило заявление Сильвы Амбарцумян в ходе пресс-конференции от 2 ноября 2018 года в пресс-клубе "Айацк": "В 2008 году я совершила крупную сделку с арабами и за то, чтобы мне не мешали, заплатила и президенту республики - Кочаряну Роберту и...".
Отметим, что иск поступил в суд 13 ноября 2018 года и в тот же день был завизирован на имя судьи суда общей юрисдикции Еревана Эдика Аветисяна.