«Իմ քայլն» առաջարկում է ՍԴ-ի հարցը որոշել հանրաքվեով 02/06/2020 14:07 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջին ընթերցմամբ դեմ է քվեարկելու իր իսկ պատգամավորների նախաձեռնած նախագծին։ Մենք խորհրդարանի քննարկմանն ենք ներկայացրել 2015թ-ի խմբագրությամբ Սահմանադրության 213 հոդվածի փոփոխության նախագիծ, որով առաջարկում ենք փաստաթղթի ուժի մեջ մտնելու պահից դադարեցնել մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված ՍԴ-ի նախագահի ու անդամների պաշտոնավարումը։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց «իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը։
Նա նշեց, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը առաջին ընթերցմամբ չի ընդունելու այս նախագիծը․ «Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3-րդ կետի ուժով ԱԺ-ի ընտրված լիազորությամբ առաջարկելու է քվեարկության դնել այս նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի մասին որոշումը»։ Նա ընդգծեց, որ այս կերպ ցույց է տրվում ուղիղ ժողովրդավարության կիրառումը։

Правящая фракция предложила решить судьбу нынешнего состава КС на всенародном референдуме 02/06/2020   14:29  |  Лента новостей
Парламентская фракция правящего блока “Мой шаг” в первом чтении проголосует против ею же инициированного законопроекта.
“Мы представили на рассмотрение парламента проект изменения статьи 213 Конституции РА в редакции от 2015 года, которым предлагаем с момента вступления документа в силу прекратить полномочия назначенных до вступления главы 7 Конституции председателя и членов Конституционного суда”, - заявил сегодня в НС депутат от фракции “Мой шаг” Ваагн Овакимян, представляя законопроект о внесении изменений в Конституцию РА.
Он отметил, что фракция в первом чтении не примет этот законопроект.
“В силу  данного НС пунктом 3 статьи 202 Конституции полномочия будет предложено вынести на голосование решение о проведении всенародного референдума по данному проекту. Он подчеркнул, что тем самым демонстрируя приверженность  прямой демократии”, - сказал он.