Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք փոխադրելու և պահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան 02/05/2020   10:56  |  Քրեական խրոնիկոն
2020թ. հունվարի 30-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործն ըստ մեղադրանքի Հ. Ա.-ի և Ա. Գ.-ի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով հրազեն, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ և ռազմամթերք ձեռք բերելու, փոխադրելու և պահելու համար: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Քրեական գործի նախաքննությամբ բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Արարատի մարզի Մխչյան գյուղի բնակիչ Հ. Ա.-ն ապօրինի կերպով՝ «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, ձեռք է բերել մեկ տասնյակից ավելի քանակությամբ տարբեր տեսակի հրազեն հանդիսացող զենքեր և շուրջ  երեք հազար՝ կրակվելու համար պիտանի,  ռազմամթերք հանդիսացող գործարանային արտադրության փամփուշտներ:
Հ. Ա.-ն Արարատի մարզի Մրգավետ գյուղի բնակիչ Ա. Գ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, վերոնշյալ զենքերը և ռազմամթերքը ապօրինի կերպով փոխադրել ու պահել են Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում գտնվող, փաստացի ՀՀ նախկին վարչապետներից մեկին պատկանող՝ Մխչյանի նախկին մեխանիկա-վերանորոգման գործարանի տարածքում: ՀՀ ազգային անվտանգության աշխատակիցների համապատասխան ստորաբաժանման ծառայողների կողմից 2018թ. օգոստոսի 6-ին այդ տարածքում կատարված խուզարկությամբ նշված զենք զինամթերքը հայտնաբերվել և առգրավվել է:
Առաջադրված մեղադրանքի կապակցությամբ Հ. Ա.-ն դիրքորոշում չի հայտնել և հրաժարվել է ցուցմունք տալ: Մինչդեռ Ա. Գ.-ն հայտնել է, որ թեև իրեն մեղավոր չի ճանաչում առաջադրված մեղադրանքում, սակայն զղջում է կատարածի համար  և տվել է խոստովանական ցուցմունք, որը պնդել է Հ. Ա.-ի հետ առերեսվելիս:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության՝ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է նշված քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը, և քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Լուսանկարում՝ ՀՀ նախկին վարչապետ, Հենրիկ Աբրահամյանի եղբայր Հովիկ Աբրահամյանն է
09:49 19/09/2019  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանն արտահերթ նիստ է «հրավիրել». «Հրապարակ»
09:39 28/08/2019  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանի ձեռք բերած հողակտորները կվերադարձվեն Դիլիջան համայնքին. «Ժողովուրդ»
10:21 30/07/2019  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանի եղբոր ընկերությունը դատի է տվել ՊԵԿ-ին. «Ժողովուրդ»
19:48 12/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀովիկ Աբրահամյանի գրասենյակն արձագանքել է Ռուսաստանում բիզնես հիմնելու մասին հրապարակմանը
10:04 10/07/2019  |  Մամուլ«Վաճառվում է». ցուցանակը փակցված է Հովիկ Աբրահամյանի Ձորաղբյուրում գտնվող առանձնատան վրա. «Ժամանակ»
10:35 02/07/2019  |  ՄամուլԱյդ արարքներին Հովիկ Աբրահամյանն իրականում որևէ առնչություն չունի. Փաստաբան «Փաստ»
12:27 15/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկիրն այսօր կանգնած է ժողովրդագրական մարտահրավերի առջև. Հովիկ Աբրահամյան
15:08 11/05/2019  |  Վարչական իրավունքՀովիկ Աբրահամյանի վարորդը դատի է տվել Բնապահպանական տեսչությանը

Дело о найденном на заводе экс-премьера Армении оружии направлено в суд 02/05/2020   12:12  |  Криминальная хроника
Уголовное дело о незаконном приобретении, хранении и перевозке оружия и боеприпасов с обвинительным заключением направлено в суд. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
Расследуемое в Специальной следственной службе уголовное дело по части 2 статьи 235 УК РА поступило в Генпрокуратуру РА 30 января 2020 года.
Следствием получены достаточно фактических данных о том, что житель села Мхчян Араратской области Г.А. незаконно в обход ограничений, предусмотренных законом РА “Об оружии”, приобрел более одного десятка единиц огнестрельного оружия разного вида и порядка трех тысяч патронов заводского производства, пригодных к стрельбе.
Г.А. в предварительном сговоре с жителем села Мргавет А.Г. незаконно перевез вышеупомянутое оружие и боеприпасы и хранил на территории механико-ремонтного завода в селе Мхчян, фактически принадлежащего одному из бывших премьер-министров Армении. Указанное оружие и боеприпасы были обнаружены и изъяты в ходе обыска, проведенного 6 августа 2018 года сотрудниками Службы национальной безопасности Армении на данной территории.
В связи с выдвинутым обвинением Г.А. не высказал позиции и отказался от дачи показаний. Между тем А.Г. сообщил, что хотя не признает себя виновным в инкриминируемом ему деянии, однако сожалеет о случившемся. Он дал признательные показания, которые подтвердил и на очной вставке с Г.А.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение по уголовному делу, и направил его в суд первой инстанции Араратской и Вайоцдзорской областей.
На фото: бывший премьер-министр Армении Овик Абраамян – брат Генрика Абраамяна.
18:09 28/06/2019  |  Криминальная хроникаСлучаи незаконной продажи 15 земельных участков раскрыты в рамках уголовного дела в отношении Овика Абраамяна