Փաստաբանը միջնորդեց Արմեն Գեւորգյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել 02/04/2020 14:35 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդություն է ներկայացրել՝ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և գործի վարույթը կարճելու վերաբերյալ։
Պաշտպանի խոսքով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը որոշակիացված չէ։
Ինչ վերաբերում է նորմի հետադարձ ուժին, ապա պաշտպանն ասաց, որ պատիժը խստացնող կամ անձի վիճակը վատթարացնող նորմը հետադարձ ուժ չունի։
Բացի այդ՝ պաշտպանը նշեց, որ նույն նորմի հետադարձ ուժի վերաբերյալ դիրքորոշումը տարբերվում է՝ համեմատելով «7-ի» գործի հետ և, որ հետադարձ ուժի վերաբերյալ դիրքորոշումը ոչ միայն Դատախազության դիրքորոշումն է, այլ՝ պետության։
Նրա խոսքով՝ իրավական ողջամտությունը պահանջում է, որ, եթե մի գործով հետադարձ ուժի կիրառումը դարձել է անթույլատրելի, ապա՝ մյուս գործերով ևս պետք է նման մոտեցում ցուցաբերվի։
Պաշտպանական կողմը միացավ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին պաշտպանների միջնորդությանը։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նշեց, որ բոլոր միջնորդությունները լսելուց հետո կներկայացնեն իրենց դիրքորոշումը։

Адвокат ходатайствует о прекращении уголовного преследования Армена Геворкяна 02/04/2020   15:29  |  Суд по делу второго президента РА
Защита выступила с ходатайством о прекращении уголовного преследования бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна, а также прекращения производства по делу.
Адвокат Эрик Григорян, подавший ходатайство в ходе сегодняшенего заседания суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников, указал на неопределенности статьи 300.1("Свержение конституционного строя") Уголовного кодекса Республики Армения.
Что касается обратной силы нормы, то адвокат заявил, что норма, ужесточающая наказание или ухудшающая состояние, не имеет обратной силы.
Кроме того, адвокат отметил, что позиция относительно обратной силы той же нормы отличается в сравнении с "делом семерых” и что позиция касательно обратной силы не только является позицией Прокуратуры, но и государства.
По его словам,  правовая определенность требует, чтобы в случае недопустимости применения обратной силы по одному из дел, аналогичный подход был проявлен и по другим делам.
Сторона защиты присоединилась к ходатайству адвокатов о прекращении уголовного преследования Армена Геворкяна.
Прокурор Геворк Багдасарян отметил, что представит позицию стороны обвинения после того, как заслушает все ходатайства.