Արթուր Վանեցյանը հասկացել էր՝ ինչ է տեղի ունենում երկրում և չցանկացավ ռեպրեսիվ գործողությունների մասնակից լինել. Բաբկեն Հարությունյան 02/03/2020   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեմ կարծում՝ ուժային կառույցների նախկին ղեկավարներին՝ Արթուր Վանեցյանին և Վալերիյ Օսիպյանին ազատել են աշխատանքից։ Այս մասին ասաց «Հանրային վերահսկողության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Հարությունյանը՝ պատասխանելով «Փաստինֆո»-ի հարցին այն մասին, որ կա տեսակետ այն մասին, որ ուժային կառույցների ղեկավարներին հեռացրել են, քանի որ վերջիններիս հանձնարարական է տրվել քաղաքական հակառակորդներին և ոչ յուրային ԶԼՄ-ներին լռեցնել ։ Ի՞նչ եք կարծում որքանով է այս տեղեկությունը արժանահավատ։
«Ես խոր համոզմունք ունեմ, որ այս մարդիկ իրենք են հրաժարվել իրենց զբաղեցրած պաշտոններից։ Ճիշտ է Օսիպյանը հրաժարական տվեց, թողեց գնաց, չխառնվեց հետագա գործընթացներին, բայց Վանեցյանի դեպքում ունենք բավական լավ ու համարձակ օրինակ, երբ ինքը ոչ միայն հրաժարական տվեց, ավելին՝ կանգ առնելու կոչ արեց։ Եթե նայենք Վանեցյանի այն ժամանակվա հայտարարության տեքստը երկրի վերաբերյալ, կհասկանանք ներկայումս տեղի ունեցող գործընթացները, ինչպես նաև հետագայում տեղի ունենալիք գործընթացները»,-նկատեց Բաբկեն Հարությունյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ Արթուր Վանեցյանը հասկացել էր՝ ինչ է տեղի ունենում երկրում և չցանկացավ ռեպրեսիվ գործողությունների մասնակիցը լինել, դառնալ մի կառույցի ղեկավար, որին երկրի վարչապետը կարող է կառավարության նիստի ժամանակ հանձնարարություն տալ՝ պարզել սատանայի հետ ինչ-որ կապերի մասին. «Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է՝ պայքարելու է և միանշանակ պետք է ողջունել այս ամենը։ Իրեն հարգող ցանկացած պաշտոնյա չպետք է լինի իր վերադասի կամակատարը։ Վանեցյանի դեպքում տեսանք դա։ Նա չցանկացավ կամակատար լինել»,-հավելեց Բաբկեն Հարությունյանը։

Артур Ванецян понял, что происходит в стране, и не захотел быть участником репрессивных действий - Бабкен Арутюнян 02/03/2020   12:46  |  Лента новостей
Председатель общественной организации “Центр общественного контроля” Бабкен Арутюнян считает, что бывший директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян и экс-начальник Полиции РА Валерий Осипян сами подали в отставку. Об этом он заявил в ответ на вопрос “ФактИнфо” по поводу достоверности мнения о том, что увольнение вышеупомянутых глав силовых ведомств связано с поручением заглушить голос политических оппонентов и нелояльных СМИ.
“У меня есть глубокое убеждение, что эти люди сами отказались от занимаемых ими должностей. Правда, Осипян подал в отставку и ушел, не стал вмешиваться в дальнейший процесс, однако в случае с Ванецяном мы имеем хороший и смелый пример  - он не только подал в отставку, но, более того, призвал остановиться. Если вчитаться в текст тогдашнего заявления Ванецяна по поводу ситуации в стране, то поймем происходящие ныне события, а также грядущие процессы”, - отметил Бабкен Арутюнян.
Он подчеркнул, что Артур Ванецян понял, что происходит в стране, и не захотел быть участником репрессивных действий, становиться руководителем структуры, которой премьер-министр страны может в ходе заседания правительства дать поручение по поводу выявления каких-то связей с сатаной.
“Артур Ванецян заявил, что будет бороться и однозначно надо приветствовать все это. Каждый себя уважающий чиновник не должен быть приспешником своего вышестоящего начальника. В случае с Ванецяном мы стали очевидцами этого. Он не захотел прислуживать”, - добавил Бабкен Арутюнян.