«Մարտի 1»-ի գործի` հատկապես կարևոր հանգամանքները նախաքննության գաղտնիքի անվան տակ հանրությունից թաքցվում են, դրանք պետք է պարզաբանվեն. Գևորգ Կոստանյանը վերադառնում է 02/03/2020   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է վաղը եւեթ վերադառնալ և հրապարակային պատասխանել նախաքննական մարմնի բոլոր հարցերին:
«Փաստինֆո»-ն հրապարակում է Գ.Կոստանյանի հայտարարությունն ամբողջությամբ.
Հարգելի քաղաքացիներ.
Չնայած այն հանգամանքին, որ ինձ առաջադրված մեղադրանքը զուրկ է որևէ իրավական, տրամաբանական և առարկայական հիմքից, հայտնում եմ իմ պատրաստակամությունը վաղը ևեթ վերադառնալ Հայաստան և հրապարակային պատասխանել նախաքննական մարմնի բոլոր հարցերին: Ընդորում, որպեսզի դա արվի հրապարակային և մեր հասարակությունը հասկանա իրականում ինչ է տեղի ունենում, առաջարկում եմ կազմակերպել հրապարակային քննարկում ՀՀ վարչապետի մոտ կամ իր մասնակցությամբ ուղիղ հերառձակմամբ՝ ՀՀ ՀՔԾ պետի և Գլխավոր դատախազի, իրավաբան գիտնականների և միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ: Միաժամանակ, նկատի ունենալով Մարտի 1-ի գործի մասշտաբայնություը, այդ թվում՝ հենց իշխանությունների կողմից տարբեր միջազգային հարթակներում այդ հարցի միակողմանի ներկայացվածությունը, գտնում և պնդում եմ նաև, որ այդ հրապարակային քննարկմանը հրավիրվեն և մասնակցեն ՀՀ-ում ԵԽ և ԵՄ ներկայացուցիչները և այլ դեսպաններ (Եթե իշխանությունները դժվարություն կունենան Հայաստանում ԵԽ և ԵՄ և այլ դեպաններին կամ միջազգային իրավաբանների ներկայությունը այդ խորհրդակցությանը հրավիրելու հարցում, ես կապահովեն վերջիններիս ներկայությունը:) Քննարկմանը մասնակցողների թիվն ու անձանց ընտրությունը թողնում եմ ՀՀ վարչապետի հայեցողությանը:
Թեև ես կողմնակից չեմ քրեական գործերը հրապարակայնորեն քննարկելուն, այնուամենայնիվ, հարցերին հրապարակային պատասխանելու իմ պահանջը պայմանավորված է երկու հիմնական պատճառով՝
1. Մարտի 1-ի գործի հասարակական քննարկումը ընդգծված և միակողմանի հրապարակայնությամբ, այդ թվում՝ միջազգային հարթակներում և տարբեր երկրրների դեսպանների մակարդակով,
2. իրավապահ մարմինների ներկայիս գործելաոճով: Իրավապահ մարմինները ԶԼՄ-ներով առանց որևէ հիմնավորում ունենալու, հրապարակում են մեղադրանք առաջադրելու որոշումներ և այլ դատավարական փաստաթղթեր, իսկ իշխանական լրատվամիջոցները բացառապես միակողմանի լուսաբանելու միջոցով հասարակության մոտ ստեղծում են կոնկրետ մարդկանց մեղավորության տպավորություն, պատրանք՝ թաքցնելով իրական հանգամանքները, ինչն եղավ նաև իմ դեպքում:
Ի հարկե, ես կարող եմ այն ամենը, ինչը ցանկանում եմ հայտնել, գտնվելով Հայաստանից դուրս՝ հրապարակել որևէ հայտարարությամբ: Սակայն իմ առաջարկը պայմանավորված է նրանով, որ ես անգամ պատրաստ եմ վերադառնալ լավ գիտակցելով, որ այդ խորհրդակցությունից հետո ինձ կալանավորելու են, բայց մեր հասարակությանը պետք է հարց և պատասխանի միջոցով տեղեկացնել ոչ միայն ինձ մեղադրանք առաջադրելու հիմքերի և պատճառների, այլև՝ Մարտի 1-ի գործի հատկապես կարևոր այն հանգամանքները, որոնք հանրությունից թաքցվում են նախաքննության գաղտնիքի անվան տակ:
Հետևաբար, ես առաջարկում և պնդում եմ, որ իրենց իսկ որդեգրած սկզբունքով (բաց և թափանցիկ) Ձեզ պետք է հիմնավորեն իրենց հրապարակած փաստաթղթերի բովանդակությունը, քանի որ առանց որևէ ապացույցի կարելի է անել ցանկացած հայտարարություն և մեղադրել ցանկացածին և ամեն ինչում:
Ընդորում, այս իմաստով, իրավապահ մարմինների նախկին «բաց, թափանցիկ, ժողովրդական և հրապարակային» գործելաոճը փոխվեց «նախաքննական գաղտնիք»-ի անվատ տակ: Սակայն այս հարցով նախաքննության գաղտնիք այլևս չկա, քանի որ ՀՔԾ հաղորդագրությամբ հրապարակվել են ոչ միայն գործի հանգամանքները, այլև՝ անգամ վկաների անունները և իրենց ցուցմունքներն ըստ էության: Իսկ թե ինչ ցուցմունքներ են տվել այդ վկաները և ինչի դիմաց, ես կհայտնեմ հրապարակային խորհրդակցության ընթացքում:
Ուզում եմ հավատալ, որ Հայաստանի վարչապետը պետք է հատկապես շահագրգռված լինի նման հրապարակային քննարկումով` երկու պատճառով. նախ քանի որ, թափանցիկությունը և ժողովրդի հետ բաց քննարկումն իր կողմից հայտարարվել է, որպես առաջնահերթություն, և երկրորդ` քանի որ նման քննարկումը հնարավորություն կտա նրան գնահատելու իր ենթակայության ներքո գործող իրավապահ մարմինների աշխատանքի պրոֆեսիոնալիզմի մակարդակն ու առանձնասենյակում իրեն զեկուցվող իրավական նրբությունների արժանահավատությունն ու հիմնավորվածությունը: Այսինքն, վարչապետն առնվազն հնարավորություն կունենա համոզվելու, թե իր աշխատասենյակում զեկուցված գործը որևէ կերպ հիմնավորված է, թե՝ ընդամենը հայտարարություններ են:
Պատասխանատու ձևով հայտարարում եմ.
Եթե նշված հրապարակային քննարկման ընթացքում ՀՀ իրավապահ մարմիններին կհաջողվի ներկայացնել ինձ առաջադրված մեղադրանքը հիմնավորող և հաստատող քիչ թե շատ ողջամիտ գոնե մեկ ապացույց կամ հիմնավորում (չեմ խոսում ապացույցների համակցության մասին) ապա պատրաստ եմ կրել քրեական պատասխանատվություն՝ օրենքի ողջ խստությամբ: Ավելին, հայտարարում եմ նաև. եթե այդ հրապարակային քննարկման ընթացքում ես չկարողանամ իմ ասած ամեն մի բառը հիմնավորել ոչ միայն ՀՀ Սահմանադրությամբ, օրենքներով, միջազգային քրեական իրավունքի դրույթներով և ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքով, այլև՝ առնվազն քրեական իրավունքի հայրենական և այլ երկրների դասագրքերով, ապա, անգամ եթե իրավապահ մարմինները չներկայացնեն որևէ ապացույց իմ մեղավորությունը հիմնավորելու համար, այդ պայմաններում ևս պատրաստ եմ կրել ցանկացած պատասխանատվություն:
Քննարկման օրը, ժամը, վայրն ու ձևաչափը հստակեցնելուց հետո պարտավորվում եմ մեկ օր առաջ լինել Հայաստանում:
Հ.Գ. Այս առաջարկիս հիմքում ընկած է մի խորքային պատճառ, որի համար ցանկանում եմ հատուկ դիմել նաև Մարտի 1-ի բոլոր տուժողներին և նրանց հարազատներին, ինչպես նաև այս գործի բացահայտմամբ իսկապես մտահոգ մեր քաղաքացիներին.
Հարգելիներս.
Մի՞թե պարզ չէ, որ ճանապարհը, որով այս պահին գնում է մեր իրավապահ համակարգը, չի պատասխանում այն կարևորագույն հարցին, թե ի վերջո ինչ հանգամանքներում զոհվեցին և վիրավորվեցին Ձեր հարազատները, ովքեր էին իրականում մեղավոր նրանց մահվան մեջ:
Սահմանադրական կարգի տապալման համար 12 տարի առաջ մեղադրվում էին այլ անձինք, հիմա՝ բոլորովին այլ անձինք, վաղը, վստահ եմ, պարզվելու է, որ 2008թ սահմանադրական կարգը տապալել են ուրիշները: Սակայն անկախ նրանից, թե ով է տապալել սահմանադրական կարգը և այն տապալվել է, թե՝ ոչ, դա որևէ կերպ չի վերաբերում 10 անձանց մահվան և դրանց մեղավոր անձանց բացահայտման հարցին քանի որ մինչ այժմ որևէ անձի սպանության հանցակազմով որևէ մեկին անգամ մեղադրանք առաջադրված չէ: Ի դեպ չնայած դեռևս նախկինում պարզվել և մեղադրանք է առաջադրվել չորս անձի ,,Չերյոմուխայից,, զոհված 3 անձի մահվան փաստի կապակցությամբ, ներկայիս իրավապահ մարմինները չեն կարողանում անգամ հստակեցնեն այդ մեղադրանքները: Ես վստահ եմ, որ պետական բյուջեի հաշվին զոհերի հարազատներին տրված փոխհատուցումը չի կարող չեզոքացնել մեղավորներին հայտնաբերելու և պատժելու Ձեր մղումը:
Մի՞թե չեք տեսնում, որ քրեական գործում տարբեր հնչեղ անուններ ներգրավելով ուղղակի փորձ է կատարվում հանրության ուշադրությունը շեղել Մարտի-1-ի սպանությունների իրական մեղավորներին գտնելու իրենց անկարողությունից կամ ցանկության բացակայությունից:
Հայտարարում եմ, որ ցանկության և համապատասխան մասնագիտական կարողությունների առկայության պայմաններում այս շրջանում շատ բան կարելի էր անել 10 զոհերի մահվան հանգամանքների բացահայտման համար, որը, ցավոք, չի արվում: Պատճառները շատ խորն են, և դրա համար է Մարտի 1-ի գործը հատուկ գերքաղաքականացվում: Առաջին պլան են մղվել, ոչ թե մահվան բացահայտման հանգամանքների մասնագիտական քննությունը, այլ տվյալ գործը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու և PR-էֆեկտ ապահովելու մարտավարությունը:
Ասածս հետևյալն է, եթե իսկապես կա ցանկություն Մարտի 1-ի 10 զոհերի մահվան հանգամանքների բացահայտման ուղղությամբ կատարել իրական քայլեր, և բացահայտել իրական մեղավորներին, ապա, հաշվի առնելով գործի վերաբերյալ բազմաթիվ նոր հանգամանքներ, որոնք առկա չեն եղել իմ պաշտոնավարման ժամանակ, ես պատրաստ եմ իմ մասնագիտական կարողություններով և ունեցած տեղեկատվությամբ աջակցել 10 անձանց մահվան փաստերի և դրանց մեղավորների բացահայտմանը, սակայն հրաժարվել և այսուհետ նույնպես հրաժարվելու եմ մասնակից լինել անբովանդակ բացառապես քաղաքական շոուներին:
Ի դեպ, նման շոու մասնակից երբեք չեմ դարձել և չեմ դառնալու ինչպես որպես իրավապահ համակարգի պաշտոնյա, այնպես էլ՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, իսկ նման առաջարկներ, պետք է խոստովանեմ, ստացել եմ, սակայն բոլորից հրաժարվել եմ:
Անձի մեղավորությունը որոշվում է ոչ թե հեռուստատեսությամբ արված հայտարարությամբ, այլ ապացույցներով: Ես մեր հասարակությունից թաքցնելու ոչինչ չունեմ և եթե իշխանությունները Մարտի 1-ի գործով նույնպես չունեն թաքցնելու որևէ բան և վստահ են, որ իմ նկատմամբ գործով կներկայացնեն իրենց արված հայտարարությունը հիմնավորող գոնե մեկ ողջամիտ ապացույց (չեմ խոսում ապացույցների համակցության մասին) ուրեմն իմ առաջարկը, անկասկած, ընդունելու են: Տեսնենք...
Հ.Գ. Ես երբեք չեմ եղել որևէ կուսակցության անդամ, քաղաքականությամբ երբեք չեմ զբաղվել, և ցանկանում եմ ուղղակի բացառապես իրավական հարթության մեջ մեր հասարակությանը տեղեկացնել Մարտի 1-ի 10 զոհերի և իմ անձի վերաբերյալ հայտարարություններին և դրանց հիմնավորումներին:
Հարգանքով՝ Գևորգ Կոստանյան
13:45 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳևորգ Կոստանյանի փաստաբանները դիմել են Վճռաբեկ դատարան
19:07 25/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն մոռացել է Ալիկ Սարգսյանի քրեական գործի մասին. այն սառեցվել է
11:38 20/01/2020  |  ՎերլուծություններՎիկիլիքսի հրապարակումները մարտի 1-ի մասին. ՄԱՍ 2
12:46 18/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ես որպես Գեւորգ Կոստանյան, պահանջատեր եմ լինելու այս գործի ամբողջական եւ սպառիչ բացահայտմանը». «Հրապարակ»
23:30 10/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Մեզ ո՛չ անհանգստացնում են, ո՛չ էլ հիշում». Մարտի 1-ի գործով սպանության մեջ մեղադրվողին ՀՔԾ-ն մոռացել է

Геворк Костанян предложил организовать публичную дискуссию по делу 1 марта с участием Пашиняна 02/03/2020   16:30  |  Лента новостей
Бывший генеральный прокурор Армении Геворк Костанян заявил о готовности вернуться в Ереван и публично ответить на все вопросы следствия.
“Несмотря на то обстоятельство, что предъявленное мне обвинение лишено юридического, логического и предметного основания, выражаю свою готовность завтра же вернуться в Армению и публично ответить на все вопросы следствия. Причем, чтобы это имело место в открытом формате и дабы наше общество поняло, что на самом деле происходит, предлагаю организовать публичную дискуссию у премьер-министра РА или в прямом эфире с его участием и участием начальника Специальной следственной службы, генпрокурора, ученых-юристов и международных экспертов”, - говорится в заявлении, поступившем в редакцию “ФактИнфо”.
При этом, как отметил Костанян, с учетом масштабности дела “1 марта”, в том числе, как указал он, однобокого представления властями этого вопроса на различных международных площадках, считает и настаивает также на том, чтобы на эту публичную дискуссию пригласили и в ней приняли участие представители Совета Европы и ЕС в Армении и другие послы. Костанян готов обеспечить их присутствие в случае, если у властей возникнут затруднения с их приглашением на данное совещание.
Он отметил, что выбор участников и их численность оставляет на усмотрение премьер-министра Армении.
Костанян заявляет, что он не является сторонником публичного обсуждения уголовных дел, однако его требование обусловлено в основном двумя причинами. Первая причина, по его словам, заключается "в подчеркнутой и однобокой публичности общественного обсуждения дела “1 марта”,  в том числе на международных площадках и на уровне послов различных стран".
Вторая причина, как указал он, в нынешнем стиле работы правоохранительных органов.
“Правоохранительные органы через СМИ, без каких-либо обоснований, публикуют решения о предъявлении обвинения и другие процессуальные документы, а провластные СМИ посредством исключительно однобокого освещения создают у общества впечатление виновности конкретного человека, иллюзию, скрывая подлинные обстоятельства, что произошло и со мной”, - сказал экс-генпрокурор Армении.
По его словам, его предложение обусловлено тем, что он даже готов вернуться, прекрасно осознавая, что после этого совещания его арестуют, но общественность следует посредством вопросов и ответов информировать не только об основаниях и причинах предъявления ему обвинения, но и особо важных обстоятельствах дела “1 марта”, которые скрывают от общества под предлогом тайны следствия.
“Поэтому я предлагаю и настаиваю на том, что по взятому ими же на вооружение принципу(открыто и прозрачно) Вам должны обосновать содержание опубликованных ими документов, потому что без каких-либо доказательств можно делать любые заявления и обвинять любого человека и вменять ему в вину все что угодно”, - отмечается в заявлении Костаняна.
Бывший генпрокурор хочет верить в то, что премьер будет заинтересован в подобной открытой дискуссии по двум причинам, поскольку глава правительства объявил приоритетом прозрачность и открытое общение с народом. Во-вторых, по словам Костаняна, подобная дискуссия позволит премьеру оценить уровень профессионализма работы подведомственных ему правоохранительных органов и достоверность и обоснованность правовых нюансов, о которых ему докладывают в кабинете.
“Премьеру как минимум представится возможность убедиться в том, имеет ли под собой основание дело, о котором ему доложили в кабинете, или это всего лишь заявления. Заявляю со всей ответственностью, если в ходе указанной открытой дискуссии правоохранительным органам РА удастся представить мне хотя бы одно мало-мальски вразумительное доказательство или обоснование(я не говорю о совокупности доказательств), подтверждающих предъявленное мне обвинение, то я готов понести уголовную ответственность по всей строгости закона”, - отметил Геворк Костанян.
Более того, он заявил, что если не сможет обосновать каждое им сказанное слово не только по Конституции РА, законами, положениями международного уголовного права и прецедентным правом ЕСПЧ, но и по меньшей мере учебниками по уголовному праву Армении и других стран, то даже если правоохранительные органы не представят ни одного доказательства, обосновывающего его виновность, он и в этих условиях готов нести любую ответственность.
“После уточнения даты, времени, места и формата обязуюсь быть в Армении за день до этого”, - говорится в его заявлении.
Костанян заявил, что в основе его предложения также лежит глубинная причина. Обращаясь к потерпевшим по делу "1 марта", их родственникам и лицам, действительно озабоченным раскрытием этого дела, Костанян отметил, что путь, по которому в настоящее время идут  представители правоохранительной системы, не отвечает на вопрос, в каких обстоятельствах погибли и получили ранения их родственники, кто в действительности виноват в их смерти.
“Разве вы не видите, что привлечением по делу разных громких имен, предпринимается попытка отвлечь внимание общественности от их неспособности или отсутствия желания найти настоящих виновников убийств 1 марта. Заявляю, что  в условиях наличия желания и соответствующих профессиональных навыков за этот период можно было многое сделать для раскрытия обстоятельств смерти 10 человек, что, к сожалению, не было сделано. Причина весьма глубинная, и для этого дело “1 марта” специально политизируется сверх меры. На передний план выдвинуто не профессиональное расследование для раскрытия обстоятельств смерти людей, а тактика по использованию этого дела в политических целях и обеспечению PR-эффекта”, - отмечается в заявлении.
По словам Костаняна, если в действительности есть желание предпринять реальные шаги, нацеленные на раскрытие обстоятельств смерти 10 человек 1 марта и установить настоящих виновников, то с учетом множества новых обстоятельств в деле, которых не было в годы его пребывания в должности, он готов своими профессиональными навыками и имеющейся информацией посодействовать в раскрытии фактов смерти 10 человек и виновников.
При этом он указал, что как и прежде, и впредь будет отказываться становиться участником бессодержательных политических шоу.
С полным текстом заявления на армянском языке можно ознакомиться, перейдя по ссылке здесь
13:36 11/12/2019  |  Лента новостейЗащита обжаловала решение об аресте бывшего генпрокурора Армении Геворка Костаняна