Ուզում ենք մեր երկրում ձևավորել նախադեպ, քանի որ չի եղել դեպք, որ կուսակցությունն այսպիսի հայցադիմում ներկայացնի. Արծվիկ Մինասյան 01/31/2020 12:44 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՅԴ Գերագույն մարմինն որոշել է հայցադիմում ներկայացնել ԱԺ անկուսակցական պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի դեմ, քանի որ նա պատգամավոր է և օրենքով պարտավոր է իր քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել, իսկ Բաբաջանյանի՝ ՀՅԴ-ի նկատմամբ հայտարարությունը, հնչել է ԱԺ-ի ամբիոնից։ Այսօր հայտարարել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Հայցադիմում ներկայացնելու մյուս պատճառն այն է, որ Բաբաջանյանը հանդիսանում է լրատվամիջոցի հիմնադիր։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՅԴ-ն պահանջում է դատարանին՝ պարտավորեցնել Արման Բաբաջանյանին հրապարակային ներողություն խնդրել և փոխհատուել զրպարտության համար փոխհատուցում վճարել, քանի որ Արման Բաբաջանյանն ԱԺ-ում Դաշնակցությանն անվանել էր ահաբեկչական անցյալով հայտնի ուժ, որը հիմա էլ որոշել է պարտիզանական մարտեր մղել պետության դեմ:
«Պատվի, արժանապատվության ու բարի համբավի դատական պաշտպանության այս մեխանիզմով ի վերջո նաև ուզում ենք մեր երկրում ձևավորել նախադեպ, քանի որ առ այս պահը մեզ հայտնի չէ որևէ դեպք, որևէ փաստ, իրավական ընթացակարգով անցած գործընթաց, որտեղ կուսակցությունն այսպիսի հայցադիմում է ներկայացնում»,-այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Փաստաբան Հայկուհի Սեդրակյանն էլ ավելացրեց, որ հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին դատարանի որոշումն արդեն կա։
«Սա նշանակում է, որ գործն, ըստ էության, կքննվի Երևան քաղաքի առաջին ատյանի իրավասության դատարանում։ Այս պահին դատական նիստի վերաբերյալ դեռևս տեղեկատվություն չունենք»,-ասաց փաստաբանը։

В АРФ “Дашнакцутюн” пояснили цели подачи иска против депутата Армана Бабаджаняна 01/31/2020   13:12  |  Лента новостей
Верховный орган АРФ “Дашнакцутюн” решил подать иск против беспартийного депутата Национального Собрания Армении Армана Бабаджаняна, поскольку он является парламентарием и по закону обязан проявлять уважение к своим политическим оппонентам. Об этом заявил член Верховного органа АРФД Арцвик Минасян, указав, что заявление Армана Бабаджаняна прозвучала с трибуны парламента.
Еще одной причиной подачи иска стало то, что Бабаджанян является учредителем СМИ.
Ранее сообщалось, что АРФД требует обязать депутата принести публичные извинения за оскорбления и выплатить компенсацию за клевету, поскольку Арман Бабаджанян в НС обозвал АРФД “силой, известной своим террористическим прошлым, которая теперь решила вести партизанские войны против государства”.
“При помощи этого судебного механизма о защите чести, достоинства и доброй репутации мы хотим также сформировать в нашей стране прецедент, поскольку до сего момента нам не известен хотя бы один случай, хотя бы один факт подачи такого искового заявления и процесс, прошедший через правовую процедуру”, - сказал Арцвик Минасян на пресс-конференции в пятницу, 31 января.
В свою очередь адвокат Айкуи Седракян добавила, что уже есть решение о принятии  судом иска к производству.
“Это означает, что дело, по сути, будет рассмотрено в суде общей юрисдикции Еревана. Информации о судебном заседании к данному моменту у нас нет”, - сказала адвокат.