Նաիրի Հունանյանի՝ վարչապետին ուղղված նամակն ուղարկվել է ԱԱԾ 01/31/2020 13:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության խմբի ղեկավար Նաիրի Հունանյանի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակն ուղարկվել է ԱԱԾ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«ՀՀ դատախազությանը վերահասցեագրված՝ Ն. Հունանյանի կողմից վարչապետին ուղղված նամակը ստացվել է և մեր կողմից ուղարկվել ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ՝ հոկտեմբերի 27-ի՝ անջատված մասով վերսկսված վարույթի շրջանակներում քննության առարկա դարձնելու նպատակով»,-ասաց Գոռ Աբրահամյանը։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՔԿՀ լրատվական ծառայությունից և վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից նշել էին, որ նամակի բովանդակությունը հրապարակման ենթակա չէ։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Նաիրի Հունանյանը, որը դատապարտվել է ահաբեկչության, հայրենիքի դավաճանության, ապօրինի զենքի կիրառման համար։Քրեական գործով ցմահ են դատապարտվել նաեւ Կարեն Հունանյանը, Վռամ Գալստյանը, Դերենիկ Բեջանյանը, Էդիկ Գրիգորյանը, Աշոտ Կնյազյանը, իսկ Համլետ Ստեփանյանը դատապարտվել էր 14 տարի ազատազրկման:
Բացի այդ՝ հայտնի է, որ Նաիրի Հունանյանը հոգեմետ դեղեր է օգտագործում 2010թ.-ից, գտնվում է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետի հսկողության ներքո։

Письмо Наири Унаняна Николу Пашиняну направлено в Службу нацбезопасности Армении 01/31/2020 14:16 | Лента новостей
Письмо пожизненно осужденного за теракт в парламенте Армении 27 октября 1999 года Наири Унаняна, адресованное премьер-министру Армении Николу Пашиняну, направлено в Службу национальной безопасности РА. Об этом “Фактинфо” сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
“Мы получили переадресованное Прокуратуре РА письмо Наири Унаняна, направленное премьер-министру, и передали его в следственный департамент СНБ для его рассмотрения в рамках возобновленного производства по выделенному в отдельное производство делу “27 октября”, - сказал Гор Абрамян.
Ранее в ответ на запрос “ФактИнфо” в пресс-службе УИУ и отделе информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра отметили, что содержание письма не подлежит разглашению.
Напомним, 27 октября 1999 года группа вооруженных людей ворвалась в зал заседаний парламента и открыла огонь по депутатам и членам правительства.
Кроме того, известно, что Наири Унанян использует психотропные препараты с 2010 года. Он находится под присмотром специалистам ГНКО “Уголовно-исполнительный медицинский центр”.