Ֆրանսիան ԼՂ հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցությունների գլխավոր երաշխավորներից է. Մակրոն 01/30/2020   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցությունների շարունակման գլխավոր երաշխավորներից է: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ընթացքում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում Ֆրանսիան իր դերակատարությունն է բերում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և խաղաղ բանակցությունների շարունակման գլխավոր երաշխավորներից է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մակրոնը:
Նա նշել է, որ շփումների մեջ է և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, և շեշտադրել՝ լարվածության թուլացման կարևոր քայլերից է ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև օպերատիվ կապի ապահովումը:
«Ֆրանսիան ուղղակի պարտավոր է լինել Հայաստանի կողքին՝ հաշվի առնելով հազարամյա ազգի շատ երիտասարդ պետության ուժերով ստեղծված ժողովրդավարությունն ու այն հաջողությունները, որ հիմա գրանցվում են շնորհիվ վերջին հեղափոխության»,-ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:
14:55 17/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են Ֆրանսիայի նախագահի դեմ սպանությունը նախապատրաստելու մեջ կասկածվողները
10:54 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մարդն ընդունակ է վատագույնին». Մակրոնը գրառում է արել Ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ
15:43 06/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան արձագանքել է ապրիլի 24-ի վերաբերյալ Մակրոնի հայտարարությանը
14:04 11/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի նախագահը դիմավորում է Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակին Փարիզ ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարներին.
12:42 30/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷմանուել Մակրոնի հետ Հայաստան կժամանի նաև ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակություն
17:45 03/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄակրոնի հայանպաստ որոշումները բավարարում են ֆրանսահայերի ակնկալիքները
19:31 23/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստանն արևմուտքի և արևելքի միջև կայուն ժողովրդավարական երկիր կառուցելու երկար ճանապարհ է անցել». Էմանուել Մակրոն
15:49 24/08/2017  |  ԱնցուդարձՖրանսիայի նախագահը երեք ամսում 26 հազար եվրո Է ծախսել դիմահարդարման վրա

Макрон: Франция - один из гарантов мирных переговоров по урегулированию карабахского конфликта 01/30/2020   12:23  |  Карабахский конфликт
Франция - один из главных гарантов продолжения мирных переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом, как передает "Арменпресс", на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции заявил президент Франции Эммануэль Макрон.
"Франция играет свою роль в урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и является одним из главных гарантов продолжения мирных переговоров", - сказал Макрон.
Он отметил, что находится в контакте и с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, и подчеркнул, что одним из важных шагов по снижению напряженности является обеспечение оперативной связи между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана.
"Франция просто обязана быть рядом с Арменией, учитывая демократию, созданную силами очень молодого государства тысячелетней нации, и те успехи, которые сейчас имеются благодаря произошедшей революции", - подчеркнул президент Франции.