Մանվել Սարիբեկյանի գործով ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի վճիռ կայացրեց 01/30/2020   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի իշխանություններին պատասխանատու է ճանաչվել Մանվել Սարիբեկյանի մահվան համար։ Մասնավորապես՝ հաստատվել է, որ տեղի է ունեցել կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք), և 3-րդ (Խոշտանգումների արգելում) հոդվածների խախտում։
Դատարանը գտել է, որ Մանվել Սարիբեկյանը մահացել է այլոց կողմից, մասնավորապես Բաքվի ռազմական ոստիկանության վարչության աշխատակիցների կողմից գործադրված բռնության արդյունքում եւ ընդունելի չի համարել ադրբեջանական իշխանությունների բացատրությունը, որ Սարիբեկյանն ինքնասպանություն է գործել՝ կախվել է։
Տուժողի իրավահաջորդներին Ադրբեջանը պետք է վճարի 60000 եվրո և 2200 եվրո դատական ծախսերի համար։
Հայցը ՄԻԵԴ ներկայացրել էին ծնողները՝ Մամիկոն Սարիբեկյան ու Սիրանուշ Բալյանը։
Հիշեցնենք, որ Մանվել Սարիբեկյանը Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ էր, իսկ գյուղի անմիջական հարեւանությամբ անցնում է հայ-ադրբեջանական սահմանը: 2010թ. սեպտեմբերի 11-ին երեկոյան ժամը 17-ի սահմաններում Մանվել Սարիբեկյանն իր ընկերների հետ գնացել էր գյուղի Քեղուտ կոչվող հանդամասի ուղղությամբ՝ մոտական անտառից փայտ հավաքելու, իր եւ գյուղի մյուս բնակիչների անասուններին փնտրելու նպատակով, որտեղից այլեւս չի վերադարձել: Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածել, թե, իբր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձերբակալվել է հայ հետախույզ:
ANS TV հեռուստաընկերությունը պատրաստել էր հատուկ թողարկում, որում ցուցադրվել է Մանվել Սարիբեկյանի հարցազրույցը հեռուստաընկերության աշխատակցի հետ: Ադրբեջանը մերժել էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երեւանյան գրասենյակի դիմումը՝ թույլտվություն ստանալ Մանվել Սարիբեկյանի հետ հանդիպելու։ 2010թ. հոկտեմբերի 5-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը եւ զինվորական դատախազությունը համատեղ հայտարարություն էին տարածել այն մասին, որ կալանքի տակ գտնվող Մանվել Սարիբեկյանն ինքնասպան է եղել։ Այս դեպքով ՄԻԵԴ գանգատ էր ներկայացվել կյանքի իրավունքը խախտելու հոդվածով:
20:22 06/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄանվել Սարիբեկյանի գործով անցնում է այն ողջամիտ ժամկետը, որ ՄԻԵԴ-ը պետք վճիռ կայացնի. Արա Ղազարյան
09:22 26/07/2019  |  ՄամուլԻնչպես է մեկնաբանել Երվանդ Զախարյանը ՄԻԵԴ-ի աննախադեպ վճիռը. «Ժողովուրդ»
17:00 11/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիների վարելահողերն օտարվել էին հանքարդյունաբերության կազմակերպումն իրականացնելու նպատակով. ՄԻԵԴ-ը պարտավորել է վճարել 14 հազար եվրո
11:19 11/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ի վճիռները կատարելու համար 8 գործով Հայաստանը կվճարի ավելի քան 81 հազար Եվրո
23:20 10/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՇահադիտական դրդումներով երկու տարեց կնոջ սպանության համար ցմահ դատապարտվածը կստանա 900 եվրո փոխհատուցում
13:19 07/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության շենքից նետված Լևոն Գուլյանի ընտանիքին կվճարվի 52 հազար Եվրո
10:17 31/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ում ընդդեմ Հայաստանի գործով Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է բարոյական և նյութական վնասի պահանջ ներկայացնելուց
17:41 24/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությանը պարտավորեցրել է գերմանական Scholz AG ընկերությանը 3600 եվրո փոխհատուցում վճարել. tert.am
11:55 29/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը ՄԻԵԴ վճիռներով քաղաքացիներին կփոխհատուցի 3000 և 4500 եվրո

ЕСПЧ по делу Манвела Сарибекяна вынес решение против Азербайджана 01/30/2020   15:45  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) признал власти Азербайджана ответственными за смерть армянского пастуха Манвела Сарибекяна.
ЕСПЧ постановил, что имело место нарушение статьи 2 (“Право на жизнь”) и нарушение статьи 3 (“Запрещение пыток”) Европейской Конвенции о защите прав человека.
Суд посчитал, что Манвел Сарибекян скончался в результате насилия, учиненного другими, в частности сотрудниками управления военной полиции Баку. Суд не счел приемлемыми разъяснения азербайджанских властей, согласно которым Манвел Сарибекян совершил самоубийство через повешение.
Азербайджан должен выплатить правопреемникам потерпевшего 60000 евро и 2200 евро в качестве компенсации судебных расходов и издержек.
Иск в ЕСПЧ подали родители – Мамикон Сарибекян и Сирануш Балян.
Манвел Сарибекян был жителем села Ттуджур Гегаркуникской области, расположенного близ армяно-азербайджанской границы. 11 сентября 2010 г. около 17.00 Манвел Сарибекян вместе с друзьями направился в сторону местности, известной как Кехут,  чтобы собрать дров и отыскать скот, откуда уже не возвратился. 18 сентября азербайджанские СМИ сообщили, что якобы ВС Азербайджана задержали армянского разведчика.
Телеканал ANS TV подготовил специальный репортаж, в котором показал интервью Манвела Сарибекяна с сотрудником телекомпании.
Азербайджан отклонил заявление ереванского офиса Международного Комитета Красного Креста о выдаче разрешения на встречу с Манвелом Сарибекяном. 5 октября 2010 года министерство обороны Азербайджана и военная прокуратура распространили совместное заявление о том, что содержавшийся под стражей Манвел Сарибекян совершил самоубийство.