Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործն ուղարկվել է դատարան 01/29/2020   10:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաստատել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և գործն ուղարկվել  է դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Նշենք, որ հունարի 10-ին  հայտարարվել էր նախաքննության ավարտ։ Քրեական գործով անցնում են նաև Գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանը և «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանը
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրվելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարեց 2019 թվականի դեկտեմբերի 4-ին: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, նա իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով եւ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
17:40 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզում եք՝ այս լուսավոր օրն անդրադառնամ ինչ-որ հեյրուրանքների՞. Սերժ Սարգսյան
17:23 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳլուխը քարին է տվել. Ի պատասխան Սերժ Սարգսյանին ուղղված Նիկոլ Փաշինյանի մեղադրանքներին
19:53 24/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը պետք է գար, գովազդեր «Ռոսիա մոլը». Խաչատուր Սուքիասյան
14:56 22/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունը ստացել է Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական գործը
09:59 22/01/2020  |  ՄամուլՀարցազրույցից հետո ԱԺ նախկին նախագահին հրավիրել են ՀՔԾ՝ բացատրություն տալու. «Հրապարակ»
15:42 21/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեադատավարական փաթեթավորմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում.հայտարարություն
09:48 21/01/2020  |  Մամուլ«Մեջդ» մի պահիր, ասա». Ինչի՞ն է սպասում Սերժ Սարգսյանը. ովքեր են լինելու նոր «տերերը». «Իրատես»

Дело в отношении экс-президента Армении Сержа Саргсяна дошло до суда 01/29/2020   11:01  |  Криминальная хроника
Генеральная прокуратура Армении утвердила обвинительное заключение по уголовному делу в отношении третьего президента РА Сержа Саргсяна и направила дело в суд. Об этом “ФактИнфо” сообщила руководитель отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
20 января Специальная следственная служба сообщила о передаче уголовного дела с обвинительным заключением прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об отправке его в суд.
Обвиняемыми по уголовному делу проходят еще несколько человек, в том числе бывший министр сельского хозяйства Серго Карапетян и владелец компании “Флеш” Барсег Бегларян.
Сержу Саргсяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179(“Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах”) УК Армении.
Серго Карапетяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179(“Присвоение или растрата в особо крупных размерах”) Уголовного кодекса Армении, а Барсегу Бегларяну – по пункту 1 части 3 статьи 38-179(“Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах”) УК РА.
Ранее адвокат третьего президента Амрам Макинян в беседе с "ФактИнфо" заявил, что уголовное дело в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна при соблюдении законности подлежит немедленному прекращению.