Երբ եւ ինչպես է սկսվել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի պաշտոնանկությանն ուղղված գործընթացը. Ներկայացրել է վարչապետ Փաշինյանը 01/27/2020 13:16 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր այսօրվա ուղիղ եթերում ներկայացրել է, թե երբ ու ինչպես է սկսվել ՍԴ նախագահի պաշտոնից Հրայր Թովմասյանի պաշտոնանկությանն ուղղված քայլերը, ըստ էության, հայտարարելով, որ այդ քայլերն իրականացվել են իր գիտությամբ ու հանձնարարությամբ։
«Կար իրավաբանների և մարդկանց խումբ, ովքեր մեկ-երկու անգամ ինձ դիմել ու ասել էին, որ Հրայր Թովմասյանի գտնվելը ՍԴ նախագահի պաշտոնում ապօրինի է սահմանադրական տրամաբանությամբ, բայց կա նաև այլ հանգամանք, որ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այդ կոմբինացիան առանց կեղծիքների հնարավոր չէ իրականացնել»,- ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ավելացրել, որ այդ տեղեկությունն իրեն հետաքրքիր է թվացել, սակայն չի հանձնարարել դրանով զբաղվել, քանի որ հունիս-հուլիս ամիսներն էին և ավելի առաջնային գործեր կային։
Փաշինյանը պատմեց, որ ամիսներ անց, երբ թերթում էր նշումների տետրը, տեսել է իրավաբանների ներկայացրած խնդիրն ու ավելի մանրամասն ուսումնասիրել այդ վերլուծությունը. «Սա ինձ համար «պրինցիպիալ» հարց էր, քանի որ ասել ենք՝ օրինականության վրա պետք հանվենք մեր գործողությունների ժամանակ։ Երբ ավելի մանրամասն տեղեկացա ինչի մասին է խոսքը, ինձ համար նույնիսկ չկար ընտրություն դրանով պետք է զբաղվեմ, թե ոչ։ Ընդ որում, մենք ՍԴ նախագահի, անդամների հետ ոչ մի խնդիր չենք ունեցել»։
Վարչապետը կրկնեց պնդումը, թե այդ ամիսների ընթացքում Հրայր Թովմասյանը նշել է՝ պատրաստ է համագործակցության, ասել է, թե ինքն է գրել Սահմանադրությունը, ՍԴ-ն նորմալ աշխատում է և այլն։
«Բայց էլի ինձ համար չի եղել հարց, որ ինչ-որ իրավիճակ պետք է օգտագործեմ նեղ, կուլիսային պայմանավորվածությունների և այլնի համար։Այդ ժամանակահատվածում էր, որ ի հայտ եկավ ՍԴ հետագա անդամ Վահե Գրիգորյանի նամակը, և թեման, որ ՍԴ նախագահի կարգավիճակն օկուպացված է՝ դարձավ հանրամատչելի։ Այն ժամանակ երբ ՍԴ նախագահի համար ակնհայտ էր, որ իշխանությունը ոչ մի կերպ չի համաձայնվում և չի համաձայնելու իր արած կեղծիքները կոծկել, այդ ժամանակվանից սկսած ՍԴ նախագահը սկսեց քաղաքական դաշտում իր համար պաշտպանություններ փնտրել ու այս ողջ պրոցեսը կուլմինացիային հասավ ապրիլ-մայիս-հունիս ժամանակաշրջանում, երբ տարբեր տեղերում, այդ թվում հանրապետությունից դուրս, պաշտպանություններ փնտրեցին, որն ուղղված էր ՀՀ պետական շահերի դեմ»,-ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով, Վահե Գրիգորյանի նամակից հետո «ինֆորմացիան մեծ ծավալով հոսեց» և հարուցվեց քրեական գործ ու անառարկելորեն ապացուցվեց, որ ՍԴ նախագահի ընտրությունը ԱԺ-ում տեղի է ունեցել կեղծիքի միջոցով. «Ինչն է որ այստեղ ամենակարևորն է, եղել է 2 տրամաբանություն. Այդ փաստն օգտագործել և դրա միջոցով ՍԴ նախագահին ու ՍԴ-ն «առնել կոնտրոլի տա՞կ», թե՞ գտնվել սկզբունքային ու գնալ իրավական ճշգրիտ գնահատականների ու լուծումների ճանապարհով»։
Փաշինյանը ցուցադրեց գրիչը, որն ըստ իր գրառման, իրեն էր տվել ՍԴ նախագահն ու ասաց. «Այս գրիչն այդ ամենի սիմվոլն է, այն բանի սիմվոլն է, որ կարող էինք անել այնպիսի քայլեր, ՍԴ նախագահը լիներ այնպիսի ՍԴ նախագահ, ինչպիսին ՍԴ նախագահը եղել է իր ստեղծման առաջին օրից։ Սրա համար է կարևոր այս դետալը։ Բայց ես գնացել եմ ուրիշ ճանապարհով ու հասկացել, որ չի կարելի սիրո և համերաշխությանհեղափոխությամբ հասնել իշխանության և խնդիր դնել ունենալ խամաճիկային ՍԴ»։
Նշենք, որ ՍԴ լիազորություններին տիրանալու դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հաղորդման հիման վրա, սակայն դրա շրջանակներում Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք չի առաջադրվել։

"Дьявол кроется в деталях”: Пашинян о ручке Товмасяна и ситуации вокруг КС 01/27/2020   14:11  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян решил побеседовать с гражданами о сложившейся вокруг Конституционного суда Армении ситуации.
Пашинян представил, когда и какие были предприняты попытки по освобождению Товмасяна с поста председателя КС, по сути, заявив, что эти шаги были осуществлены с его ведома и по его поручению.
“Была группа юристов и лиц, которая обратилась пару раз ко мне, заявив, что нахождение Грайра Товмасяна на посту председателя КС, является незаконным с точки зрения конституционной логики, однако есть и другое обстоятельство, анализ которого показывает, что эту комбинацию без фальсификаций не удалось бы провернуть”, - сказал премьер Армении.
Он указал, что эта информация показалась ему интересной, однако он не давал поручений заняться ею, поскольку это было в июне-июле, когда предстояло решать первоочередные задачи.
Пашинян рассказал, что спустя несколько месяцев, когда перелистывал записную книжку, натолкнулся на указанную юристами проблему, и уже детально ознакомился с этим анализом. “Это для меня принципиальный вопрос, поскольку наши действия должны опираться на закон”, - сказал он.
Премьер вновь повторил, что в тот период Грайр Товмасян выражал готовность к сотрудничеству, утверждая, что он написал Конституцию и что КС нормально функционирует.Как поссорился Никол Воваевич с Грайром Вардановичем: Товмасян попросил адвоката подготовить иск против Пашиняна“Однако я не задавался вопросом, что должен использовать ситуацию для узких, закулисных договоренностей и т.д. Это был тот период, когда письмо будущего члена КС Ваге Григоряна и тема оккупации статуса председателя КС, стало достоянием общественности. В то время, когда для главы КС стало очевидным, что власть никоим образом не соглашается и не согласится покрывать допущенные им фальсификации. Начиная с этого времени, председатель КС стал искать себе защиту на политической арене, и кульминация этого процесса пришлась на апрель-май-июнь. В тот период в разных местах, в том числе за пределами республики, стали искать защиту, направленную против интересов государственных интересов РА”, - заявил Пашинян.
По словам премьера, после письма Ваге Григоряна “потек огромный поток оперативной информации”.
“Было возбуждено уголовное дело, и произошло самое важное разоблачение: доказанное, неопровержимое, аргументированное. Если в случае с другими делами можем говорить о презумпции невиновности, то в данном случае существует неопровержимый факт, что  выборы главы КС в Национальном Собрании были проведены с фальсификациями. Глава КС Армении был избран с помощью фальсификаций”.
Продемонстрировав в эфире ручку, которую, как он ранее сообщил, ему подарил председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян, Пашинян заявил, что "дьявол кроется в деталях".
Он указал, что эта ручка -  символ всего этого, что они пошли на беспринципные шаги, нацеленные на то, чтобы “взять под контроль” КС.
“Мы могли сделать так, чтобы глава КС был таким, каким был с первого дня создания суда. Поэтому важна эта деталь. Но я пошел другим путем и осознал, что нельзя путем революции любви и солидарности прийти к власти и ставить перед собой задачу - иметь марионеточный КС", - сказал Пашинян.
Отметим, что по факту завладения полномочиями КС возбуждено уголовное дело на основании заявление депутата парламента Армана Бабаджаняна, однако обвинения в рамках данного дела Грайру Товмасяну не предъявлено.