Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցի հարցը կքննի դատավոր Սերգեյ Մարաբյանը 01/27/2020   14:44  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով ՊԵԿ նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ դատարանի որոշման դեմ փաստաբանական խմբի բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Սերգեյ Մարաբյանին։ Նիստը նշանակված է փետրվարի 3-ին։
Նշենք, որ Սերգեյ Մարաբյանի վարկանիշը բարձր է՝ Helpcourt հարթակում 83 է։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն արդեն վեց ամիս է, ինչ կալանքի տակ է։ Նա մեղադրվում է 2008-2014թթ. պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և գույքի վատնման գործով։ Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, և նրա փաստաբանական խումբը պնդում է, որ դատարանի տրամադրության տակ չի եղել և դատաքննության ժամանակ դատարանը չի հետազոտել գոնե մեկ ապացույց, որը հնարավորություն կտար ողջամիտ ենթադրություն անել, որ Գագիկ Խաչատրյանին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով առաջադրված մեղադրանքում նշված հանցագործությունը ընդհանրապես տեղի է ունեցել, և որ Գագիկ Խաչատրյանը որևէ առնչություն ունի դրա հետ:

Известно имя судьи, который рассмотрит жалобу защиты на продление ареста Гагика Хачатряна 01/27/2020   15:00  |  Судебный репортаж
По сведениям “ФактИнфо”, жалоба защиты против продления срока ареста экс-министра финансов Армении, бывшего главы Комитета государственных доходов РА Гагика Хачатряна  поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Сергею Марабяну. Заседание суда назначено на 3-ое февраля.
Отметим, Сергей Марабян числится в ряду судей с высоким рейтингом.
Гагик Хачатрян уже несколько месяцев находится под стражей. Он обвиняется по делу о допущенном в ходе государственной деятельности в 2008-2014гг. предполагаемом злоупотреблении должностным положением и растрате. Его адвокаты считают арест Хачатряна незаконным. Хачатрян не признает вину в инкриминируемом ему деянии.