Փաստաբաններին չեն թույլատրել ծանոթանալ Հրայր Թովմասյանի բնակարանը խուզարկելու վերաբերյալ դատարանի որոշմանը 01/24/2020   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի բնակարանի խուզարկությունը դեռ չի սկսվել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպան Ամրամ Մակինյանը։
«Քննչական խմբի ղեկավարը խոչընդոտում է մեր իրավունքների ամբողջ ծավալի իրացմանը, մասնավորապես հնարավորություն չի տրվում ամբողջ ծավալով ծանոթանալ դատարանի որոշմանը։ Մենք համապատասխան միջնորդություն ենք ներկայացրել։ Սա աննախադեպ պրակտիկա է ՀՀ քրեադատավարության մեջ, որ անձին, պրոֆեսիոնալ իրավաբանին թույլ չի տրվում որոշումը կարդալ»,-ասաց Ամրամ Մակինյանը։
Հարցին՝ ինչով են պատճառաբանում իրենց այդ գործողությունը, պաշտպանը նկատեց՝ պատճառաբանություններ որպես այդպիսիք, չեն բերվում. «Այնպիսի աննախադեպ իրավիճակ է, որ չեմ կարողանում մեկնաբանություններ անել»,-ասաց փաստաբանը՝ հավելելով, որ այս պահին քննչական գործողությունը դեռևս սկսված չէ, բայց նաև տևական ժամանակ է, ինչ ՀՔԾ քննիչները և ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները գտնվում են Հրայր Թովմասյանի բնակարանում։
Ամրամ Մակինյանը ընդգծեց՝ իրավունք ունեն օրենքով սահմանված կարգով դատարանի որոշումը բողոքարկել. «Ո՞նց կարող ենք բողոքարկել մի դատավարական փաստաթուղթ, որի պատճենը չունենք։ 4-5 թերթ փաստաթուղթը հիշողությամբ ե՞նք բողոքարկելու։ Էս ի՞նչ պրակտիկա է։ Դատարանի որոշումը քննիչը պահում է ձեռքին, ասում է՝ ես ընթերցեցի, Դուք ծանոթացաք, բայց մեզ հնարավորություն չի տրվում պատճե ստանալ։ Չկա այդպիսի դատավարական ընթացակարգ»,-նշեց Ամրամ Մակինյանը։
Փաստաբանն արձանագրեց, որ ևս մեկ անգամ Հրայր Թովմասյանի իրավունքներն են խախտվում, այժմ նաև խախտում են բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքը։
09:49 15/01/2020  |  ՄամուլՍԴ դատավորներն ավելի են համախմբվել. Իսկ ՍԴ նախագահի իշխանության թեկնածուն փոխվել է. «Հրապարակ»
19:19 14/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀրայր Թովմասյանի մասնակցությամբ երեկ քննչական գործողություն է կատարվել. Փաստաբանը չի բացառում՝ կարող է լինել ապօրինի կալանք Aysor.am

Адвокатам не разрешили ознакомиться с решением суда об обыске в доме Грайра Товмасяна 01/24/2020   11:17  |  Лента новостей
Обыск в доме председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна еще не начат. Об этом журналистам в пятницу сообщил адвокат главы КС Амрам Макинян.
“Руководитель следственной группы препятствует реализации наших прав в полном объеме, в частности, не позволяет ознакомиться с решением суда в полном объеме. Мы подали соответствующее ходатайство. Это беспрецедентная практика в уголовно-процессуальной деятельности в РА. Профессиональному юристу не разрешают прочесть решение”, - сказал Амрам Макинян.
В ответ на вопрос о причинах подобного рода действий, адвокат заявил, что каких-либо доводов как таковых не приводится.
“Сложилась такая беспрецедентная ситуация, что я даже не могу комментировать”, - сказал адвокат, добавив, что к этому моменту следственные действия еще не начаты. Однако уже долгое время следователи ССС и сотрудники Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции находятся в квартире Грайра Товмасяна.
Амрам Макинян подчеркнул, что они имеют право в установленном законом порядке обжаловать решение суда.
“Как мы можем обжаловать некий процессуальный документ, копии которой у нас нет. Мы что  по памяти должны обжаловать документ, состоящий из 4-5 страниц. Что это за практика?!Решение суда следователь держит в руках и говорит мне, что он его прочел, а мы ознакомились. Однако нам не позволяют получить копию. Нет такой процессуальной процедуры”, - отметил Амрам Макинян.
Адвокат констатировал, что в очередной раз нарушаются права Грайра Товмасяна. Теперь, по его словам, нарушается и его право на неприкосновенность жилища.