Այդ ովքեր են, որ մեզ մեղադրում են դպրոցների տեխնոլոգիական առաջընթացներին խոչընդոտելու մեջ. Փաշինյանը՝ կառավարության նիստում 01/23/2020   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արմաթ լաբորատորիան 2014-2017թթ.-ին պետբյուջեից ֆինանսավորվել է 188 մլն դրամով, իսկ 2018-2019թթ.-ին՝ 1 մլրդ 296 մլն դրամով։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսինքն երեք տարվա ընթացքում 188 մլն դրամ, երկու տարվա ընթացքում՝ 1 մլրդ 296 մլն դրամ։ Այդ թվում պետբյուջեի հավելյալ հավաքագրված եկամուտներից»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով մինչև հեղափոխությունը՝ 2014-2017թթ. Հայաստանում բացվել է 220 ինժեներական լաբորատորիա, իսկ հեղափոխությունից հետո բացվել է 355 լաբորատորիա. «Այսինքն 1.5 կրկնակիից ավել ենք բացել, ֆինանսավորումն ավելացրել ենք մոտ 10 անգամ։ Մեզ այսօր մեղադրում են, որ մենք Արմաթ լաբորատորիաների հետ կապված պրոբլեմ ենք առաջացնում։ Իսկ ինչու՞մն է այդ պրոբլեմը։ Մենք հիմա Հանրապետությունում ունենք 575 լաբորատորիա, որոնք ձեռք են բերվել մեկ կազմակերպությունից և մենք ասում ենք՝ այս պահին պետք է մի պահ դադար վերցնենք, վերլուծենք՝ ինչպես է աշխատում այդ համակարգը։Եվ ինչպես կառավարության նիստում նշել եմ, պետք է խուսափենք մեկ անձինց գնումներից և պետք է անենք մրցութային կարգով։ Այդ վերլուծությունների արդյունքում պետք է ձևակերպենք տեխնիկական առաջադրանք, և սրանից հետո այդ լաբորատորիաներն իրականացնենք մրցութային կարգով»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս վիճակագրությունն ամեն ինչ ցույց է տալիս։ Ես չեմ հասկանում, թե այդ ովքեր են, որ մեզ մեղադրում են, որ մենք Արմաթ լաբորատորիաների հետի կապված դպրոցների տեխնոլոգիական առաջընթացներին խոչընդոտում ենք»,- ասաց վարչապետը։
11:28 23/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳործ ունենք պարզ մանիպուլյացիաների հետ. Փաշինյան
11:18 23/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյնպես ենք անում, որ այդ պոտենցիալ սպանդանոցներն ունենան անհրաժեշտ և խելամիտ բաշխվածություն. Փաշինյան
10:10 23/01/2020  |  Մամուլ«Դու դեռ աշխատանք չունե՞ս, պետք է քո գործի հարցը լուծել». Փաշինյանը՝ «Նավակ ճոճողին» պաշտոն է . «Հրապարակ»
10:03 23/01/2020  |  ՄամուլԻշխանափոխության երկրորդ տարբերակը. «168 ժամ»
09:58 23/01/2020  |  ՄամուլԱյս տարի Դավոս է մեկնել Արմեն Սարգսյանը. Փաշինյանը Դավոս չմեկնելու պատճառներ է ունեցել. «Փաստ»
09:53 23/01/2020  |  ՄեկնաբանությունՄեր գյուղերում ու շատ քաղաքներում ընդհանրապես գույն չկա. Փաշինյան
09:42 23/01/2020  |  ՄամուլԻնչպիսի՞ դիրքորոշում ունի Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱԿ-ի առաջարկի շուրջ. «Ժողովուրդ»
00:32 23/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳյուղացիների մեծ մասը «զոռով է համաձայնում» վարչապետի առաջարկի հետ․ Արարատի բնակիչ
21:36 22/01/2020  |  ՎերլուծություններԻշխանությունը փորձում է մարգինալներ կերտել
20:58 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը գնաց Տիգրան Սարգսյանի՝ 9 տարվա վաղեմության հետքերով. լիկբեզ գյուղացու համար

Пашинян ответил на обвинения в сокращении финансирования лабораторий ArMath 01/23/2020   12:19  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства обнародовал статистические данные по поводу финансирования лабораторий ArMath.
"Проект лабораторий ArMath в Армении начался в 2014 году, и до 2017 года им было предоставлено финансирование на 188 млн. драмов. В 2018-2019 годах из бюджета было выделено 1 млрд. 296 млн. драмов. До революции в Армении было открыто 220 инженерных лабораторий ArMath, а после – 355. Количество лабораторий удвоилось, финансирование увеличилось примерно в 10 раз, и сегодня люди нас обвиняют в том, что мы чиним проблемы с лабораториями", - сказал он.
По словам Пашиняна, проблема в том, что в республике есть 575 лабораторий, оборудование для которых было приобретено у одного лица.
Премьер пояснил, что правительство должно взять передышку, чтобы провести оценку эффективности деятельности лабораторий.
По его словам,  после проверки правительство будет стремиться к тому, чтобы проводить процесс закупки на тендерной основе.
"Эти статданные показывают все. Я не понимаю, это кто нас обвиняет в препятствовании технологическому прогрессу в школах", - сказал премьер.
18:04 23/05/2018  |  Лента новостейПремьер-министр Армения: развитие сферы ИТ является приоритетом для правительства
16:18 04/04/2018  |  Лента новостейКарен Карапетян обсудил с главой регионального офиса “Microsoft” в СНГ сотрудничество в сфере формирования цифровой повестки дня Армении