Խախտվում են Սահմանադրությամբ անձեռնմխելիությամբ օժտված անձի իրավունքները. Հրայր Թովմասյանի պաշտպանի հայտարարությունը 01/22/2020   23:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հեռախոսազանգերի գաղտնալսման մասին նրա փաստաբանը ծանոթացել է մամուլից և հաստատվելու դեպքում` կարձագանքեն: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Հրայր Թովմասյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը:
Մակինյանը ո՛չ հաստատեց, ո՛չ հերքեց շրջանառվող տեղեկությունները` նկատելով, որ եթե նման գործողություն իրականում կատարվել է, ապա նման նիստերին պաշտպանական կողմը ներկա չի լինում: Փաստաբանն իրավիճակը բացասական գտնահատեց և՛ որպես անձ, և՛ որպես իրավաբան, իսկ որպես Հրայր Թովմասյանի պաշտպան ևս մեկ անգամ արձանագրեց, որ դա քայլ է Սահմանադրությամբ անձեռնմխելիությամբ օժտված անձի իրավունքները խախտելու, որին անպայման կարձագանքեն:
Նշենք, որ այսօր մամուլում տեղեկություն էր տարածվել առ այն, ՀՔԾ ՀԿԳ քննիչ Ասատրյանը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Հրայր Թովմասյանի հեռախոսային խոսակցությունները գաղտնալսելու և նախկին խոսակցությունների վերծանումներն առգրավելու թույլտվություն ստանալու համար։
Առաջին ատյանի դատարանը մերժել է միջնորդությունը, սակայն գլխավոր դատախազը բողոքարկել է, և վերաքննիչ դատարանի դատավոր Սևակ Համբարձումյանը բավարարել է այն։ Արդյունքում, երկուշաբթի օրվանից ՀՔԾ-ն սկսել է օրինական հիմքերով գաղտնալսել Թովմասյանի զանգերը և համապատասխան բջջային օպերատորից առգրավել է նրա նախկին հեռախոսազանգերի վերծանումները։
09:30 12/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձում են ամեն գնով հասնել ՍԴ ներկա կազմի փոփոխությանը. պաշտպան
13:16 28/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործարարը դատախազությունից պարզաբանումներ է պահանջում իրեն պատկանող անշարժ գույքը Հրայր Թովմասյանին վերագրելու համար.«Հրապարակ»

Адвокат Грайра Товмасяна прокомментировал информацию о прослушке разговоров главы КС Армении 01/23/2020   09:22  |  Лента новостей
Адвокат председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна узнал о прослушке телефонных переговоров своего подзащитного из прессы и пообещал отреагировать в случае подтверждения информации. Об этом адвокат Амрам Макинян заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
Макинян не подтвердил, но и не опроверг муссируемые сведения, указав лишь, что защита не присутствует на заседаниях, если даже подобные действия имели место в действительности. Адвокат оценил  ситуацию негативно  и как человек, и как юрист. А как адвокат Грайра Товмасяна еще раз констатировал, что подобный шаг нарушает права человека, наделенного по Конституции неприкосновенностью, и защита в обязательно порядке отреагирует на это.
Отметим, что в среду в прессе появилась информация о том, что следователь по особо важным дела Специальной следственной службы Асатрян подал в суд ходатайство о выдаче санкции на прослушивание телефонных переговоров Грайра Товмасяна и изъятие расшифровки прежних разговоров.
Сообщалось, что суд первой инстанции отклонил ходатайство, но Генеральная прокуратура обжаловала это решение, и судья Апелляционного суда Севак Амбарцумян удовлетворил жалобу. В итоге Специальная следственная служба с понедельника на законных основаниях прослушивает телефонные разговоры Товмасяна и изъяла у соответствующего сотового оператора также расшифровки прежних разговоров главы КС.