Դատավորի մասնակցությամբ քննչական գործողություններ չեն կատարվում, բայց ժամկետը երկարացվել է 01/22/2020   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը դեռևս չի կայացվել։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՔԾ-ից հայտնեցին, որ գործի նախաքննությունը շարունակվում է։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ վերաքննիչ քրեական դատարանը, քննելով դատավորի աշխատասենյակում խուզարկություն կատարելու թույլտվության մասին դատարանի որոշման դեմ պաշտպանական կողմի վերաքննիչ բողոքը, արձանագրել է, որ Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը ոչ իրավաչափ և անօրինական է, քանի որ տվյալ որոշմամբ փաստացի արդեն իրականացվել է դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում՝ առանց Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնության։
Պարզվում է՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից քրեական գործը հարուցելու մասին որոշման մեջ ձևակերպումներում մատնանշվում է կոնկրետ անուն՝ Դավիթ Գրիգորյանի կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու առերևույթ դեպքի առկայության մասին, ինչն ինքնին փաստում էր, որ Դավիթ Գրիգորյանը կասկածվում էր քննարկվող հանցագործության մեջ և որպես պաշտոնական հայտարարություն դա հնարավորություն էր տալիս դատավորին ձեռք բերել կասկածյալի կարգավիճակ, մինչդեռ օրենսդիրը սահմանում է, որ Գլխավոր դատախազը պետք է դիմեր ԲԴԽ և ստանալ համաձայնությունը, ապա նոր սկսեր քրեական հետապնդում՝ Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ։ Մինչդեռ դատախազը դիմել է ԲԴԽ միայն մեղադրանք առաջադրելիս։
«Քրեական դատավարության օրենսգրքի 192-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է, որ նախաքննությունը սկսվում է քրեական գործ հարուցելու մասին որոշման կայացման պահից։ Եթե քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը ոչ իրավաչափ է դառնում, բացառվում է նախաքննության իրականացումը»,- «Փաստինֆո»-ին տված հարցազրույցում ասել է դատավորի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը։
Այսինքն՝ քրեական գործը ենթակա է կարճման։ Սակայն դատարանի կողմից արձանագրված խախտումները վերացնելու փոխարեն՝ դատախազությունը եւս երկու ամսով երկարացրել է նախաքննության ժամկետը։
Ի դեպ, նշենք, որ դատավորի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել է, որ արդեն մի քանի ամիս է, ինչ դատավորի մասնակցությամբ որեւէ քննչական գործողություն չի կատարվում։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գրիգորյանն այն դատավորն է, որը մայիսի 18-ի որոշմամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել անձնական երաշխավորությունը։ Այդպիսի միջնորդությամբ դատարանում հանդես էին եկել Արցախի գործող եւ նախկին նախագահները, իսկ մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել նաեւ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին։
Այս որոշումից հետո քրեական գործ հարուցվեց դատավորի նկատմամբ ու մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։ Նրա լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցվել են։
12:21 24/10/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի գործով բողոքի քննությանը դատավորը ինքնաբացարկ հայտնեց
12:02 24/10/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի գործով բողոքի քննությանը պաշտպաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրին նախագահող դատավորին
16:49 03/10/2019  |  ՔաղաքականԱրդյո՞ք Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի նման հիմա խուզարկություններ են արվելու նաեւ Ստրասբուրգում ՝ ՄԻԵԴ շենքում. Երվանդ Վարոսյան
16:09 05/08/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի գործով վերաքննիչ դատարանը բեկանեց խուզարկությունը թույլատրելու մասին դատարանի որոշումը. Փաստաբան
11:07 02/08/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանը պահանջում է քրեական գործ հարուցել քննիչի նկատմամբ
13:32 01/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն ձեռնպահ մնաց Դավիթ Գրիգորյանի գործով մանրամասներ հաղորդելուց
10:28 01/08/2019  |  ՄամուլՀՔԾ-ն փորձագետներին է տրամադրել Դավիթ Գրիգորյանի, նրա քարտուղարի եւ օգնականի համակարգիչներն ու կրիչները. «Ժողովուրդ»
14:52 31/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց չի ընտրվել. ՀՔԾ
11:58 31/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազության հակազդեցությունը ԲԴԽ-ի հայտարարությանը վկայում է այն մասին, որ ԲԴԽ-ն անգամ այդ անատամ հայտարարությունը տարածելու «իրավունք չուներ» . փաստաբան

Следственных действий с участием судьи Давида Григоряна не проводится, но срок расследования дела продлен 01/22/2020   15:34  |  Лента новостей
Решения о прекращении уголовного преследования судьи Давида Григоряна еще не вынесено. В ответ на запрос “ФактИнфо” в Специальной следственной службе Армении сообщили, что производство предварительного расследования дела продолжается.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что Апелляционный уголовный суд Армении, рассмотрев жалобу защиты на решение суда о даче согласия на проведение обыска в кабинете судьи, констатировал, что решение о возбуждении в отношении Давида Григоряна уголовного дела является неправомерным и незаконным, поскольку данным постановлением фактически уже осуществлялось уголовное преследование судьи без согласия Высшего судебного совета.
Выясняется, что в нашедших отражение в решении генпрокурора РА о возбуждении уголовного дела формулировках указывается наличие предполагаемого случая совершения Давидом Григоряном служебного подлога, что само по себе свидетельствовало о том, что Давид Григорян подозревался в рассматриваемом преступлении и как официальное заявление это позволяло судье приобрести статус подозреваемого. Между тем законодательный орган определяет, что генеральный прокурор должен был обратиться в Высший судебный совет и получить согласие и только после этого начать уголовное преследование в отношении Давида Григоряна. Прокурор же обратился в ВСС только при предъявлении обвинения.
“Статья 192 Уголовно-процессуального кодекса РА гласит, что предварительное расследование начинается с момента вынесения постановления о возбуждении уголовного дела. Если решение о возбуждении уголовного дела становится неправомерным, то производство предварительного расследования исключается”, - заявил в интервью “ФактИнфо” адвокат судьи Георгий Меликян.
Это означает, что уголовное дело подлежит прекращению. Однако вместо того, чтобы устранить зафиксированные судом нарушения, Прокуратура продлила предварительное расследование дела еще на два месяца.
Как сообщил “ФактИнфо” адвокат судьи Георгий Меликян, каких-либо следственных действий с участием судьи уже несколько месяцев, как  не проводится.
После этого решения в отношении судьи было возбуждено уголовное дело. Давиду Григоряну было предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 314(“Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов”) Уголовного кодекса РА. Его полномочия приостановлены.