Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով դատախազությունը նոր դատաքննության պահանջով բողոք է ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ դատարան 01/20/2020   15:16  |  Քրեական խրոնիկոն
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, Երևան քաղաքի դատախազությունում ուսումնասիրվել էր Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննված՝ 2001թ. սեպտեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը «Առագաստ» սրճարանում Պողոս Պողոսյանի սպանության վերաբերյալ քրեական գործը, Սթիվեն Ջոն Նյուտոնի ներկայացուցիչների դիմումը, դրան կից ներկայացված փաստաթղթերը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Արդյունքում պարզվել էր, որ 25.09.2001թ. ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 100-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ՀՀ ԱԱ նախարարության աշխատակից Աղամալ Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածով նախատեսված՝ հանցավոր անփութությամբ անզգուշ սպանություն կատարելու համար: Դատարանը հաստատված է համարել, որ 25.09.2001թ.՝ ժամը 00:30-ի սահմաններում, Երևանի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանում վերջինիս և ոգելից խմիչք օգտագործած վիճակում գտնվող Պ.Պողոսյանի միջև տեղի է ունեցել փոխադարձ քաշքշուկ, հասցվել են փոխադարձ հարվածներ, որոնց ընթացքում Պ. Պողոսյանը մեջքի ուղղությամբ վայր է ընկել, գլխի հետևի մասով հարվածել զուգարանի սալիկապատ հատակին, որի հետևանքով ստացած գանգուղեղային ծանր մարմնական վնասվածքից մահացել է: Դատարանի 2002թ. փետրվարի 21-ի դատավճռով ամբաստանյալ Աղամալ Հարությունյանը դատապարտվել է 2 տարի ժամկետով ազատազրկման, միաժամանակ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել և սահմանվել է փորձաշրջան՝ 1 տարի ժամանակով:
Դեպքի վերաբերյալ Սթիվեն Ջոն Նյուտոնի ներկայացուցիչների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմումի և դրան կից՝ վերոնշյալ դեպքի առնչությամբ Ս. Ջ. Նյուտոնի հայտարարության ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հայտարարությունն էական նշանակություն ունեցող այնպիսի տեղեկություններ է պարունակում դեպքի մասին, որոնք  առերևույթ վկայում են Պ. Պողոսյանի՝ կյանքից ոչ թե անզգուշությամբ զրկվելու, այլ մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանական դրդումներով դիտավորությամբ սպանության մասին:
Այսինքն առերևույթ ի հայտ են եկել այնպիսի նոր հանգամանքներ, որոնք կարող են ապացուցել, որ գործով դատապարտված անձը առերևույթ կատարել է ավելի ծանր հանցանք՝ սպանություն ծանրացուցիչ հանգամանքներում, քան այն, որի համար դատապարտվել է: Բացի այդ, դրանք առերևույթ վկայում են հանցանքի կատարմանը նաև այլ անձանց մասնակցության վերաբերյալ:
Ելնելով վերոգրյալից Պ. Պողոսյանի մահվան փաստի առթիվ  հարուցված քրեական գործով կայացված դատական ակտը նոր երևան եկած հանգամանքների հետևանքով  վերանայելու համար Երևան քաղաքի դատախազությունում հարուցվել է համապատասխան վարույթ և քննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժին:
Վարույթի ընթացքում կատարվել են մի շարք գործողություններ, հարցաքննվել են վկաներ, որոնք հաստատել են Պողոս Պողոսյանին մի քանի հոգով ծեծի ենթարկելու հանգամանքը: Հարցաքննվել է նաև Ջոն Սթիվեն Նյութոնը, ով տվել է ներկայացված վերոնշյալ վկայությանը նույնաբովանդակ ցուցմունք:
Նշանակվել է հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն, որի   արդյունքներն էականորեն տարբերվում են նախկինում քրեական գործով տրված եզրակացության տվյալներից:
Նշված հանգամանքը, քրեական գործով ձեռք բերված այլ փաստական տվյալների, այդ թվում` գործով հարցաքննված անձանց` մի խումբ անձանց կողմից Պողոս Պողոսյանի մարմնի տարբեր մասերին, հիմնականում գլխին հարվածներ հասցնելու վերաբերյալ ցուցմունքների հետ համակցությամբ, հաստատում են, որ մի խումբ անձինք ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ են հասցրել Պողոս Պողոսյանի մարմնի տարբեր մասերին, հատկապես գլխին, և պատճառել փակ բութ գանգուղեղային վնասվածք:
Այսինքն հարուցված վարույթի արդյունքում ձեռք են բերվել այնպիսի նոր հանգամանքներ, որոնք ինչպես ինքնին, այնպես էլ մինչ այդ պարզված հանգամանքների հետ ապացուցում են, որ մի խումբ անձինք առերևույթ կատարել են ավելի ծանր հանցանք՝ սպանություն ծանրացուցիչ հանգամանքներում, քան այն, որի համար անձը դատապարտվել է:
Ելնելով վերոգրյալից ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը բողոք է ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ դատարան՝ նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով վերանայելու և ամբողջությամբ բեկանելու 2002թ. փետրվարի 21-ի դատավճիռը՝ գործն ուղարկելով համապատասխան ստորադաս դատարան՝ նոր քննության:

Генпрокуратура Армении требует от суда пересмотреть дело об убийстве Погоса Погосяна в кафе “Арагаст” 01/20/2020   16:25  |  Криминальная хроника
Прокуратура Еревана изучила рассмотренное в суде первой инстанции уголовное дело об убийстве Погоса Погосяна в кафе ”Арагаст”(Парус), совершенном в ночь с 24-го на 25-ое сентября 2001 года, а также заявление представителей Стивена Джона Ньютона и прилагаемые к нему документы. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
В результате, как указывается в сообщении,  выяснилось, что по уголовному делу, возбужденному 25-го сентября 2001 года по признакам преступления, предусмотренного статьей  100 тогдашнего Уголовного кодекса РА, сотрудник министерства национальной безопасности РА Агамал Арутюнян был признан виновным в убийстве по неосторожности. Суд счел подтвержденным то, что 25-го сентября 2001 года примерно в 00:31 между Арутюняном и находившимся в состоянии алкогольного опьянения П.Погосяном произошла потасовка и драка, в ходе которой Погосян упал на спину, ударился затылком о плиточный пол туалета, в результате чего скончался от тяжелой черепно-мозговой травмы. 21-го  февраля 2002 года подсудимый Агамал Арутюнян был приговорен к 2 годам лишения свободы условно с испытательным сроком на 1 год.
Сообщается, что в связи с обращением представителей Стивена Джона Ньютона, адресованным генеральному прокурору, и прилагаемым к нему заявлению Ньютона о вышеупомянутом инциденте, выяснилось, что заявление содержит такие существенные сведения о происшествии, которые свидетельствуют о лишении П.Погосяна жизни не по неосторожности, а умышленном убийстве, совершенном  группой лиц из хулиганских побуждений.
Отмечается, что вскрылись такие новые обстоятельства, которые могут доказать, что осужденное по делу лицо, предположительно, совершило более тяжкое преступление - убийство при отягчающих обстоятельствах, нежели то, за которое было осуждено. Кроме того, они, предположительно, свидетельствуют о причастности и других лиц к совершению преступления.
“Исходя из вышеизложенного, для пересмотра судебного акта, вынесенного по  уголовному делу, возбужденному по факту  убийства П. Погосяна, по вновь открывшимся обстоятельствам, в прокуратуре Еревана начато соответствующее производство, проведение которого было поручено отделу расследования тяжких преступлений следственного управления СК РА по Еревану. В ходе производства были проведены мероприятия, допрошены свидетели, подтвердившие обстоятельство избиения Погоса Погосяна группой лиц. Был допрошен и Джон Стивен Ньютон, который дал показания, аналогичные представленному вышеупомянутому свидетельству”, - говорится в сообщении.
Была назначена судебно-медицинская экспертиза, результаты которой существенно отличаются от данных заключения, выданного ранее по уголовному делу.
Отмечается, что в ходе производства вскрылись такие обстоятельства, которые как сами по себе, так и наряду с доселе установленными обстоятельствами доказывают, что группа лиц совершила гораздо более  тяжкое преступление – убийство при отягчающих обстоятельствах, нежели то, за которое  вышеупомянутое лицо было осуждено.
“Исходя из вышеизложенного, заместитель генпрокурора Армении подал жалобу в Апелляционный суд с требованием о пересмотре и полной отмене приговора от 21 февраля 2002 года по вновь открывшимся обстоятельствам и отправке дела в соответствующую нижестоящую инстанцию на новое рассмотрение”, - отмечается в сообщении.