Հայաստանում խոսքի ազատությունը վտանգված է . Աշոտյան 01/20/2020 12:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում խոսքի ազատությունը վտանգված է։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, որն այս պահին իր կուսակից մի շարք ընկերների հետ գտնվում է վերաքննիչ քրեական դատարանի շենքի մոտ։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հաղորդել է, որ այսօր վերաքննիչ քրեական դատարանում քննարկվում է «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանին կալանավորելու որոշման դեմ փաստաբանի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը։
Դատարանի շենքի մոտ հավաքվել են մի խումբ աջակիցներ, որոնց թվում են նաեւ հանրապետական գործիչներ։ Ա.Աշոտյանը նշեց, որ եկել են աջակցելու Արմեն Թավադյանի դեմքով մամուլի ազատությանը։ «Վերջին զարգացումները վկայում են այն մասին, որ այս իշխանությունները իրոք նոր ուղի են սկսում ազատ խոսքի, այլակարծության նկատմամբ։ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները՝ կապված հեռուստաընկերությունների կոռուպցիոն լոգոների հետ եւ ԱԺ-ում լսումների ժամանակ ծավալված քննարկումների մի մասի շեշտադրումները վկայում են, որ Հայաստանում ազատ խոսքը վտանգված է։ Չկա քաղաքականություն առանց ազատ խոսքի, չկա քաղաքական գործունեության առանց այլակարծության եւ այսօր Արմեն Թավադյանն իր վրա է կրում այս ռեժիմի ռեպրեսիվ ապարատի ամբողջ ծանրությունը»,- հայտարարեց Ա.Աշոտյանը։
Ըստ նրա՝ ակներեւ է, որ գործը հերթական սարքած, շինծու գործն է, որտեղ որեւէ համոզիչ փաստարկ չկա ։ «Թավադյանի եւ TV 5-ի հետեւից վաղուց էին ընկել, դա տեսանելի էր, բայց այս դրսեւորումները պարզապես զարհուրելի են։ Եկել ենք ասելու, որ չի ստացվելու, մի նայեք հարյուր ենք, թե հազար ենք, պետք է լինի կլինենք 5 հազար, օրհասական լինի՝ կլինենք 10 հազար, քանակը կապ չունի։ Այստեղ ենք բարձրաձայնելու մեր մտահոգությունները՝ այլակարծությունների հետ կապված։ Ոչ ոք չի կարող մեր բերանը փակել, ԶԼՄ-ների նկատմամբ անպատիժ ճնշումներ գործադրել չի կարող, մի տեղից դուրս է գալու, այս իշխանությունների քթից դուրս է գալու։ Ես վստահ եմ, որ այս գործերը դոմինոյի էֆեկտի նման քանդվելու են ցանկացած միջազգային ատյանում, տվյալ դեպքում ՄԻԵԴ-ում »,- ասաց Աշոտյանը։
Նա հայտարարեց, որ դատական համակարգից որեւէ սպասելիք չունեն։ «Հույս դնել իրավապահ համակարգի, դատական համակարգի պսեվդոանկախության վրա, ավաղ չի լինում։ Հայաստանում չկան պետական ինստիտուտներ, ցավում եմ։ Թող այս դատական ատյանում հաճելիորեն զարմացնեն եւ ես օրվա վերջ ներողություն կխնդրեմ, եթե հանկարծ որոշումը լինի արդար եւ ոչ թե այն, ինչ կանխատեսում ենք, այն է՝ մամուլի նկատմամբ ճնշումների բանեցման վճիռը կլինի»,- նշեց Աշոտյանը։

Свобода слова в Армении под угрозой - Армен Ашотян 01/20/2020   13:13  |  Лента новостей
Свобода слова в Армении под угрозой, считает заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян, который в эти минуты вместе со своими несколькими  однопартийцами находится у здания Апелляционного суда.
Как ранее сообщило "Фактинфо", Апелляционный суд сегодня рассматривает жалобу защиты на решение суда первой инстанции об аресте владельца телекомпании  “Пятый канал” Армена Тавадяна. У здания суда собралась группа сторонников, среди которых и представители РПА.
Армен Ашотян заявил, что они пришли поддержать свободу слова в лице Армена Тавадяна.
По его словам, недавние заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, связанные с  телекомпаниями, "на месте логотипов которых можно написать слово"Коррупция"" и  ряд акцентов, сделанных некоторыми в ходе развернувшихся в парламенте слушаний, свидетельствуют о том, что свобода слова в Армении оказалась под угрозой.
“Нет политики без свободы слова, нет политической деятельности без инакомыслия. И сегодня Армен Тавадян несет на себе всю тяжесть репрессивного аппарата этого режима”, – сказал Ашотян.
Он назвал дело против Тавадяна сфабрикованным, в котором нет ни одного убедительного довода.
"За Тавадяном и "Пятым каналом" давно гнались. Это было заметно, однако эти проявления просто вопиющие. Мы пришли сказать, что не получится. И ничего на 100 или 1000 человек . Надо будет, нас будет 5 тыс., в роковой час, нас будет 10 тыс. Количество тут не причем. Мы находимся здесь, чтобы поделиться своими опасениями по поводу инакомыслия. Никто не может заставить нас замолчать, не может безнаказанно оказывать давление на СМИ.Это выйдет боком этим властям. Я уверен, что эти дела подобно эффекту домино развалятся одно за другим в любой международной инстанции, в данном случае в ЕСПЧ", - сказал Ашотян.
Зампред РПА не связывает каких-либо надежд с судебной системой. “Надеяться на правоохранительную систему, псевдонезависимость судебной системы, увы, не удается. В Армении нет государственных институтов, к сожалению. Пусть эта судебная инстанции нас приятно удивит, и тогда я в конце дня попрошу прощения, если вдруг решение будет справедливым, а не прогнозируемым вердиктом для оказания давления на СМИ”, - отметил Армен Ашотян.