Բացահայտվել է շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք 01/17/2020 15:07 | Քրեական խրոնիկոն
Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից 2012-2015 թթ. ընթացքում շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք։ Այս մասին հայտնելու են Ազգային անվտանգությամ մամուլի ծառայությունից։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան համայնքի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած անձը ազգականի անվամբ սեփականաշնորհված, 300.000 ԱՄՆ դոլար արժեցող, 377մ2 մակերեսով Վաղարշյան փողոցի կաթսայատներից մեկը կառուցապատմամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ բազմաբնակարան շենքի կառուցապատման համար, 2013 թ. առաջարկել է իրենից ձեռք բերել շուկայականից էականորեն էժան՝ 62 միլիոն ՀՀ դրամով: Պաշտոնատար անձը նշված գործարքի դիմաց առաջարկել է նաև կառուցվելիք բազմաբնակարան շենքից Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք իրավասու պաշտոնատար անձանց որպես կաշառք հատկացնել 430.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 500մ2 ընդհանուր մակերեսով բնակարաններ, առևտրային տարածքներ և 4 ավտոկայանատեղի՝ հակառակ դեպքում վերջիններիս անունից սպառնալով պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակներում առավելագույնս խոչընդոտել տնտեսվարող սուբյեկտի ձեռնարկատիրական գործունեությանը։
Շորթման արդյունքում ոտնահարվող իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու համար տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչը ստիպված համաձայնել է և 120.000 ԱՄՆ դոլարով կանխիկ գումարով գնված հիշյալ տարածքում բազմաբնակարան շենք կառուցելուց հետո՝ 2015-2017 թթ. շորթող անձանց որպես առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք հանձնել է պահանջված անշարժ գույքը՝ կնքելով առուվաճառքի պայմանագրեր նրանց մատնանշած անձանց հետ։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Экс-чииновников мэрии Еревана заподозрили в вымогательстве крупной взятки 01/17/2020   15:57  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщает о раскрытии случая получения в 2012-2015гг. рядом чиновников мэрии Еревана взятки в особо крупном размере путем вымогательства.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении, согласно полученным фактическим данным,  человек, занимавший ранее пост заместителя руководителя главы ереванского района Арабкир, в 2013 году предложил представителю хозсубъекта, занимающегося застройкой, приобрести у него приватизированную на имя своего родственника котельную площадью 377 кв.м. и стоимостью 300 тыс. долларов США, расположенную на улице Вагаршяна, для строительства многоквартирного здания по цене существенно ниже рыночной – на 62 млн. драмов.
В качестве взятки за сделку чиновник предложил также выделить ряду компетентных должных лиц мэрии Еревана квартиры общей площадью 500 кв.м. и стоимостью 430.000 долларов США в строящемся многоквартирном здании, торговые помещения и 4 автостоянки, в противном случае грозился от имени последних в рамках должностных полномочий  чинить максимум препятствий предринимательской деятельности хозсубъекта,
Для защиты прав и законных интересов, попираемых в результате вымогательства, представитель хозсубъекта вынужденно согласился и  после строительства многоквартирного здания на упомянутой территории в 2015-2017 гг. передал вымогавшим лицам в качестве взятки приобретенное за 120 тыс. долларов США недвижимое имущество, заключив договор купли-продажи с указанными ими лицами.
В следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело. Ведется предварительное следствие. Предпринимаются меры для выявления всех лиц, вовлеченных в преступную цепочку, и привлечению их к ответственности.