Առնվազն երկու հեռուստաալիքի լոգոյի տեղը կարելի է գրել կոռուպցիա. Նիկոլ Փաշինյան 01/16/2020   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե այսօր ՀՀ-ում կոռուպցիոներների հեռուստաընկերություններ կան։
«Առնվազն երկու հեռուստաալիքի լոգոյի տեղը կարելի է գրել կոռուպցիա, կամ «Կոռուպցիա գրուպ» ընկերությունը ներկայացնում է լուրերի հրատապ թողարկումը»,- հայտարարել է երկրի վարչապետը:
Ըստ նրա՝ դրանք կոնկրետ անձանց սեփականությունն են։ Փաշինյանը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել հեռուստատեսային շուկայում մենաշնորհային դիրքի առկայության մասին խոսելիս ու հայտարարել է, թե հանրային կյանքի կարեւոր ինստիտուտների թափանցիկությունը պետք է բարձրացնել։
Ըստ նրա, Հայաստանում ստեղծվել է երկու կառույց, որոնցից մեկը բաշխում է հեռուստատեսային գովազդի շուկայում գոյացած գումարները, իսկ մյուսը չափում է հեռուստաընկերությունների վարկանիշները ու գումարները բաշխում՝ ըստ վարկանիշների:
«Հեռուստատեսային շուկայում գովազդի բաշխման այս համակարգը մոնոպոլիզացված է»,- ասել է նա։ Նա հայտարարել է, որ երկրում ինֆորմացիոն հոսքերը վերահսկելու հստակ գործառույթ կա եւ պետք չի թաքցնել դա։ «Մենք գիտենք , որ այդ գործառույթը կա , մենք գիտենք, որ այդ գործառույթը գտնվում է հանրապետության նախկին ղեկավարության հետ կապված, ընտանեկան կապեր ունեցող անձանց վերահսկողության ներքո» ։
Փաշինյանն ասել է, թե ՀՀ կառավարությունը վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում թափանցիկության առումով հսկայական քայլեր է կատարել եւ պետք է կատարի հաջորդ քայլը՝ Հայաստանում հասարակական կազմակերպություններն ու լրատվամիջոցները պետք է լինեն թափանցիկ՝ սկսած իրական սեփականատերերի թափանցիկությունից:
«Էդպիսի հեռուստաընկերության գործունեությունը մեզ համար ոչ միայն հիմնական կոռուպցիոներների շրջանակն է բացահայտում, այլեւ նրանց շոշափուկների ու մետաստազների: Հետագայում կարծում եմ մեր օպերատիվ աշխատանքը կոռուպցիայի դեմ պայքարում բավականին հեշտացնում է եւ երկրորդ, այն լրատվական պատերազմը, որ մեր կառավարության դեմ եւ ժողովրդի դեմ տարվում է, առաջին հերթին կառավարության դեմ, մեզ օգնում է, որ մենք մեր աշխատանքի որակն ավելի ու ավելի բարձրացնենք, բայց մենք պետք է գնանք էն ճանապարհով, որ իրական լոգոները գրվեն իրական հեռուստաընկերությունների վրա: Իմիջիայլոց, հեռուստաալիք կա Հայաստանում, որ արդեն վիճակագրություն ունեմ, որ խաղադրույք եմ անում, ասում եմ, թե պարտադիր որեւէ կոռուպցիոն քրեական գործով անցնող մեղադրյալ այնտեղից շատ ոգեւորված հարցազրույց է տալիս ու բացատրում, թե որտեղ են ձմեռում խեցգետինները»,- հայտարարել է վարչապետը:
09:17 16/01/2020  |  ՄամուլԻշխանության դիրքերը թույլ ու խախուտ են մարզերում. Փաշինյանի կողմից հատուկ հանձնարարականներ են իջեցվել. «Փաստ»

Никол Пашинян высказался о ситуации на армянском медиарынке 01/16/2020 14:34 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг о наличии в стране телекомпаний коррупционеров.
“Как минимум вместо логотипа двух телеканалов можно написать "Коррупция" и транслировать "Срочный выпуск новостей от "Коррупция групп", - сказал Пашинян.
По его словам, эти телеканалы являются собственностью конкретных лиц. С таким заявлением премьер выступил, комментируя сложившуюся на телевизионном рынке страны монопольную ситуацию и необходимость повышения уровня прозрачности важнейших институтов общественной жизни.
По его словам, на рынке действуют две структуры, одна из которых распределяет средства от телевизионной рекламы, а другая компания проводит рейтинги телекомпаний, на основании которых эти рекламные средства распределяются между телекомпаниями.
“Эта система распределения рекламы на телевизионном рынке монополизирована”, - указал он. Пашинян заявил о наличии в стране четкой функции контроля за информационными потоками.
"Не следует этого скрывать. Мы же знаем, что такие функции существуют. Мы же знаем, что они находятся в руках и под контролем лиц, связанных семейными узами с представителями прежней власти", - отметил премьер Армении.
Пашинян указал, что правительство Армении за последние полтора года предприняла серьезные шаги по обеспечению прозрачности своей деятельности.
Теперь же, по его словам, правительству следует сделать следующий шаг – обеспечить прозрачность общественных организаций и СМИ, вплоть то выявления реальных владельцев СМИ.
“Деятельность подобных телекомпаний позволяет выявить не только круг основных коррупционеров, но и их щупальца и метастазы. Полагаю, это довольно-таки облегчает нашу оперативную работу в дальнейшей борьбе с коррупцией. Кроме того, проводимая против правительства информационная война помогает нам день ото дня повышать качество нашей работы. Но мы должны идти тем путем, чтобы на логотипах телекомпаний писали их реальные логотипы. Кстати, часто переключая каналы, я делаю ставки на то, что в эфире некоторых из них в обязательном порядке появится интервью какого-нибудь человека, проходящего обвиняемым по уголовному делу о коррупции, который воодушевленно объясняет гражданам, "где раки зимуют", - сказал Никол Пашинян.