ՀՔԾ-ն մերժել է Արա Բաբլոյանի նկատմամբ խափանման միջոցը վերացնելու պաշտպանի միջնորդությունը 01/14/2020 18:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել է ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին վերացնելու պաշտպանի միջնորդությունը։
ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ «Միջնորդությունը մերժվել է անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ»։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Արամ Վարդևանյանը հայտնել էր՝ միջնորդություն է ներկայացրել՝ վերացնելու ԱՐա Բաբլոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին։
«Եթե նախաքննական մարմինը, այնուհետև դատախազությունը, ըստ էության, մեղադրական եզրակացության հաստատման չեն հանգում, հետևաբար դա իրենից ենթադրում է առնվազն մեղադրանքի հիմնավորվածության խնդիր։ Մեղադրանքն էլ կառուցված է 300-րդ և 314-րդ հոդվածների վրա։ Այսինքն` հոդվածներից մեկն առնվազն համաներման ենթակա հոդված է։ Համաներման օրենքի տիրույթում դիտարկելու դեպքում՝ դրանով պատիժ, որպես այդպիսին, որևէ անձի նկատմամբ չի կարող կիրառվել, հետևաբար ի՞նչ խափանման միջոցի մասին է խոսքը»,-նշեց Արամ Վարդևանյանը։ Վերջինս նկատեց՝ Արա Բաբլոյանի՝ ՀՀ-ից մեկնելու հնարավորություն չունենալը, իր գործունեությունն իրականացնելու նպատակով, հնարավոր է նաև վնաս պատճառի ընդհանուր առողջապահության ոլորտին։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 28-ին ՀՔԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Վերջինս հայտարարել է՝ պայքարելու է իր բարի համբավը վերականգնելու համար։ Դեկտեմբերի 13-ին հայտարարվեց նախաքննության ավարտի մասին, սակայն դեկտեմբերի 24-ին հայտնին դարձավ, որ դատախազություն չի հաստատել մեղադրական եզրակացությունը ու գործը վերադարձրել նախաքննության։ Ըստ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի՝ դատախազը համամիտ չի եղել Արա Բաբլոյանի գործողություններին ՀՔԾ քննիչի տված իրավական գնահատականի հետ:

Следствие отклонило ходатайство защиты об отмене меры пресечения экс-спикеру парламента Армении 01/15/2020   00:19  |  Лента новостей
Специальная следственная служба Армении отклонила ходатайство защиты бывшего спикера парламента Армении Ары Баблояна об отмене в отношении ее подзащитного меры пресечения в виде подписки о невыезде. Об этом “Фактинфо” сообщила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян. Она заявила, что ходатайство было отклонено за необоснованностью.
Ходатайство об отмене меры пресечения Баблояну подал его адвокат Арам Вардеванян.
“Если орган предварительного следствия, Прокуратура, по сути, не склоняется к утверждению обвинительного заключения, следовательно, это подразумевает наличие проблемы обоснованности обвинения. А обвинение построено на ст. 300 и ст. 314 УК РА, то есть одна из статей по меньшей мере подпадает под амнистию. Если рассматривать в свете закона об амнистии, то наказания как такого применяться в отношении кого-либо не может, следовательно, о какой мере пресечения идет речь”, - сказал Вардеванян в беседе с “ФактИнфо”. Адвокат отметил, что отсутствие у Баблояна возможности выехать из страны для осуществления своей профессиональной деятельности может также навредить и сфере здравоохранения в целом.
Напомним, 28-го октября в рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела бывшему спикеру парламента Ара  Баблояну было предъявлено обвинение по статье 300(“Узурпация власти”) и 314(“Служебный подлог”) УК Армении.
Баблоян заявил, что будет добиваться восстановления своей доброй репутации. 13-го декабря было объявлено о завершении предварительного следствия по делу, однако 24-го декабря стало известно, что Прокуратура не утвердила обвинительное заключение и вернула дело следствию. По словам начальника Специальной следственной службы Армении Сасуна Хачатряна, прокурор не согласен с правовыми оценками, данными действиям Ары Баблояна.