ՀՔԾ-ն չի շտապում արձագանքել Արման Բաբաջանյանի դեմ ներկայացված հաղորդմանը 01/14/2020   12:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի վերաբերյալ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի հաղորդումն ուղարկել է ՀՔԾ՝ նյութեր նախապատրաստելու։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին Դատախազությունից, սակայն ՀՔԾ-ից դժվարացան ասել քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ՝ խոստանալով տեղեկատվություն տրամադրել ավելի ուշ։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 25-ին Արսեն Բաբայանը բաց նամակով դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ մեջբերելով ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի դեկտեմբերի 24-ի ֆեյսբուքյան գրառումը՝ նշելով, որ դրանում առերեւույթ արարքում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 344-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներ՝ դատավորին անհարկի մեղադրելով առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ։
Այսպես՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը 2019 թվականի դեկտեմբերի 24-ին «Facebook» սոցիալական ցանցի իր էջում կատարել է հրապարակային հետևյալ գրառումը՝ «Հրայր Թովմասյանը ղեկավարած հանցագործների բանդան այսօր չափազանց կարևոր որոշում է կայացրել՝ Սահմանադրական դատարանն այսօր կայացրած որոշմամբ վերացրել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ սահմանադրական մարմնի կարևոր գործառույթը։ Այսպիսի բան հնարավոր չէ պատկերացնել։ ՍԴ-ն իր այս որոշմամբ ԲԴԽ-ին փաստացի զրկեց դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու կարևորագույն գործառույթից։ Շարունակեք ձեռք մեկնել հանցագործներին․․ Հ․Գ․ Նախագահն էլ չստորագրեց ձեր վաղ կենսաթոշակների օրինագիծը» (աղբյուրը՝ https://www.facebook.com/arman.babajanyan.92/posts/3110159799013130, կցվում է նաև գրառման արտատպումը):
Պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը նշված գրառմանը կից տեղադրել է նաև «news.am» լրատվական կայքի՝ «Օր առաջ Հայկ Հովհաննիսյանի լիազորությունները պետք է դադարեցվեն. ՍԴ-ն ԲԴԽ-ի որոշումը հակասահմանադրական է ճանաչել» վերտառությամբ հոդվածը, որը լրատվամիջոցում հրապարակվել է 24.12.2019թ., ժամը 17:31-ին (կցվում է):
Լրատվամիջոցի հրապարակած այդ հոդվածի վերտառությունը և բովանդակությունը վկայում են այն փաստի մասին, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանում քննվել է կոնկրետ գործ, այսինքն՝ իրականացվել է արդարադատություն, այդ գործով ընդունվել է որոշում: Պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը, իր հրապարակային հայտարարության մեջ հղում կատարելով նշված որոշմանը (դատական ակտին), ինչպես նաև՝ «որոշում է կայացրել» և «Սահմանադրական դատարանն այսօր կայացրած որոշմամբ…» արտահայտություններով հաստատելով, որ խոսքը վերաբերում է կոնկրետ գործը դատարանում քննելուն, քանի որ ՀՀ սահմանադրական դատարանում որոշումներն ընդունվում են գործերի կամ նյութերի քննության արդյունքներով, ՀՀ ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանին և մի շարք դատավորների վերագրելով «հանցագործների բանդա ղեկավարելու» և «բանդայում մասնակցելու» գործողություններ, հրապարակային զրպարտել է կոնկրետ հանցագործության մեջ (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդված):
Նկատենք, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-րդ հոդվածն սահմանում է 10-օրյա ժամկետ՝ հանցագործությունների մասին հաղորդումը քննարկելու համար։

Спецследственная служба Армении не спешит реагировать на заявление против депутата Армана Бабаджаняна 01/14/2020   13:28  |  Криминальная хроника
Прокуратура Армении направила заявление бывшего заместителя руководителя аппарата парламента РА Арсена Бабаяна в Специальную следственную службу для подготовки материалов. Об этом “Фактинфо” сообщили в Прокуратуре.  А в ССС затруднились с ответом на вопрос о возможном возбуждении уголовного дела, пообещав предоставить информацию позднее.
Напомним, 25-го декабря Арсен Бабаян обратился с открытым письмом к генеральному прокурору Армении, в котором, сославшись на запись депутата НС Армана Бабаджаняна от 24-го декабря в социальной сети Facebook, указал на наличие в ней, предположительно, признаков части 3 статьи 344 Уголовного кодекса РА("Клевета в отношении судьи, прокурора, следователя, лица, производящего дознание, или судебного пристава, соединенные с обвинением лица в тяжком или особо тяжком преступлении").
"Так, как указывается в письме, депутат парламента Армении Арман Бабаджанян 24-го декабря 2019 года на своей странице в соцсети Facebook оставил следующую публичную запись: "Руководимая Грайром Товмасяном банда преступников сегодня вынесла крайне важное решение - Конституционный суд  вынесенным сегодня решением отменил важную функцию Высшего судебного совета как конституционного органа. Такое представить невозможно. КС этим своим решением фактически лишил ВСС важнейшей функции по прекращению полномочий судьи. Продолжайте протягивать руку преступникам…"(источник: https://www.facebook.com/arman.babajanyan.92/posts/3110159799013130; прилагается также перепечатка записи).
Депутат Арман Бабаджанян приложил к указанной записи статью на сайте «news.am» под заголовком «Полномочия Айка Ованнисяна как можно скорее должны быть прекращены: КС признал антиконституционным решение ВСС», которая была опубликована в СМИ 24 декабря 2019 года в 17:31(прилагается).
"Заглавие и содержание опубликованной в СМИ статьи свидетельствуют о том, что в конституционном суде рассматривалось конкретное дело, то есть осуществлялось правосудие, и по этому было вынесено решение. Депутат Арман Бабаджанян в своей публичной записи, ссылаясь на  указанное решение(судебный акт), также высказываниями "вынес решение" и "Конституционный суд сегодня вынесенным решением" подтвердив, что речь идет о рассмотрении конкретного дела в суде, поскольку в Конституционном суде решения выносятся по результатам рассмотрения дел или материалов, приписывая судье Грайру Товмасяну и ряду других судей КС РА действия по "руководству бандой преступников" и "участию в банде", публично оклеветал, обвинив в конкретном преступлении(статья 222 УК РА)", - говорится в письме.
Прокуратура  направила в ССС заявление А. Бабаяна в конце декабря 2019 года. Однако  до сегодняшнего дня его судьба неизвестна. Отметим, что статья 180 Уголовно-процессуального кодекса РА устанавливает 10-дневный срок для рассмотрения заявления о преступлении.