Լեւոն Սարգսյանը կալանքի տակ է. Արտահանձնման գործընթացը շարունակվում է 01/13/2020   13:54  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը, նույն ինքը՝ «Ալրաղացի Լյովիկը» շարունակում է մնալ կալանքի տակ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը՝ նշելով, որ շարունակվում է նաև վերջինիս արտահանձնման գործընթացը։ Հիշեցնենք, որ Լևոն Սարգսյանը մեղադրվում է մոտ 12 տարի առաջ Մաքսային կոմիտեի նախկին ղեկավար Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակումը պատվիրելու մեջ։
Նշենք, որ ավազակային հարձակումը տեղի է ունեցել 2008 թվականի հոկտեմբերին։ Այն ժամանակ հայտարարվեց, որ «Կոշիկի քաղաք» ՍՊԸ հիմնադիր Արա Կարապետյանը և Նոր Նորքի ոստիկանության բաժնի պետի նախկին տեղակալ Արմեն Նիկողոսյանը ստեղծել են հանցավոր համագործակցություն, որի անդամների կողմից կատարվել են մի շարք աղմկահարույց, առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու դեպքեր, այդ թվում` ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման դեպքը։ 2011թ. մայիսին կայացված դատավճռով հանցավոր համագործակցության 10 անդամները դատապարտվել էին երկարատև՝ մինչև 15 տարի ժամկետով ազատազրկման։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ 2018 թվականին ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման իրական պատվիրատուն, նախնական տվյալների համաձայն, հանդիսացել է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, հանրությանը «Ալրաղացի Լյովիկ» մականվամբ հայտնի Լևոն Սարգսյանը, ով, լարված հարաբերությունների մեջ գտնվելով Արմեն Ավետիսյանի հետ, արդեն իսկ ձևավորված և ավազակային մի շարք հարձակումներ գործած հանցավոր խմբի անդամներին պատվիրել է վերոնշյալ հանցագործության կատարումը: Հարձակումը դյուրին դարձնելու և ցանկալի արդյունքի հասնելու համար Լևոն Սարգսյանը Արմեն Ավետիսյանի հետ անմիջական շփումներ ունեցած, նրա մոտ աշխատած և վերջինիս առանձնատան կառուցվածքին քաջատեղյակ իր ազգական Ս.Ղ-ի միջոցով ձեռք է բերել և խմբին տրամադրել առանձնատան մանրամասն գծագիրը` չհրկիզվող պահարանների տեղակայման վայրերի նշագրումներով:
Ավազակային հարձակումից հետո Լևոն Սարգսյանը գողոնից ընտրել և վերցրել է իրեն հետաքրքրած ոսկյա զարդերն ու թանկարժեք ժամացույցները: Վերը նշված տվյալների հիման վրա հարուցված քրեական գործով 2018 թվականի հոկտեմբերին իրականացվել են խուզարկություններ Լևոն Սարգսյանին պատկանող առանձնատանը և բնակարանում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, այդ թվում` ծալվող խզակոթով «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգ, փողատակային նռնականետ` իր նռնակներով, տարբեր տրամաչափի ավելի քան 4000 փամփուշտ:
Նշանակվել է դատաձգաբանական և պայթյունատեխնիկական համալիր փորձաքննություն` այլ հանցագործություններում զենքի գործածված լինելու հանգամանքը ստուգելու նպատակով: Լեւոն Սարգսյանը նոյեմբերի 21-ին հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել է ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում։ Նոյեմբերի 25-ին ՌԴ դատարանը բավարարել է Լեւոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու՝ ՌԴ դատախազության միջնորդությունը:
10:43 25/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը բավարարել է Լեւոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու ՌԴ դատախազության միջնորդությունը
11:32 22/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Ալրաղացի Լյովիկը» մեղադրվում է մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակումը պատվիրելու մեջ
10:22 22/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է Լևոն Սարգսյանը «Ալրաղացի Լյովիկը»
09:39 17/07/2015  |  ՄամուլԱլրաղացի Լյովիկի ընկերությունը կրկին տուգանվել է. «Ժողովուրդ»
09:25 10/06/2015  |  ՄամուլԱլրաղացի Լյովիկին, խոզերին չհայտատարագրելու համար, տուգանել են. «Ժողովուրդ»

Экс-депутат НС Армении Левон Саркисян остается под стражей, процесс экстрадиции продолжается 01/13/2020   14:19  |  Криминальная хроника
Бывший депутат Национального Собрания Левон Саркисян, известный под прозвищем "Алрахаци Левик" ("Левик из мукомольни"), продолжается оставаться под арестом. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальника отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Она отметила, что продолжается также процесс экстрадиции Саркисяна. Напомним. Левона Саркисяна обвиняют в заказе разбойного нападения на дом бывшего начальника Государственного таможенного комитета Армении Армена Аветисяна, совершенного 12 лет назад.
Разбойное нападение было совершено в октябре 2008 года назад. СНБ Армении еще в 2009 году проинформировала общественность о том, что раскрыты случаи нашумевших, особо тяжких преступлений, совершенных членами преступного сообщества, созданного учредителем компании “Город обуви” Ара Карапетяном и бывшим заместителем начальника норкского отдела Полиции Арменом Никогосяном, в том числе случай разбойного нападения на экс-главу Государственного таможенного комитета Армении Армена Аветисян. В мае 2011 года был оглашен приговор 10 членам преступной группы, которые получили длительные сроки, до 15 лет лишения свободы.
В 2018 году СНБ сообщила, что  настоящим заказчиком разбойного нападения, по предварительным данным, является бывший депутат парламента Армении Левон Саркисян, более известный как “Левик с мукомольни”. Отмечалось, что он,  находясь в напряженных отношениях с Арменом Аветисяном, заказал членам преступной группы, уже совершившим ряд разбойных нападений, исполнение вышеупомянутого преступления. В сообщени указывалось, что Левон Саркисян, поддержавший непосредственные контакты с Арменом Аветисяном, проработавший у него и хорошо знающий особняк последнего, через своего родственника С.Г. добыл и предоставил группе подробную схему дома, с указанием расположения несгораемых сейфов. После разбойного нападения Левон Саркисян выбрал из похищенного золотые украшения и дорогие часы.
В рамках уголовного дела, возбужденного в октябре 2018 года на основе вышеупомянутых данных, в особняке и квартире Левона Саркисяна были проведены обыски, в результате которых было обнаружено большое количество оружия и боеприпасов. Назначены комплексные экспертизы для проверки использования оружия и в других преступлениях.
21-го ноября Левон Саркисян был обнаружен и задержан в городе Зеленограде Московской области. 25-го ноября суд в РФ удовлетворил ходатайство прокуратуры России об аресте Левона Саркисяна сроком на 40 дней.