ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հարցաքննվել է 01/13/2020   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ այսօր ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հարցաքննվել է ՀՔԾ-ում։ Պետական կառույցից որեւէ մեկնաբանություն չտվեցին, իսկ Հրայր Թովմասյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանն ասաց, որ չի մեկնաբանում տեղեկատվությունը՝վկայակոչելով ՍԴ մասին օրենքը, որը որոշակի արգելք է սահմանում դատավորների մասնակցությամբ կատարվող քննչական գործողությունների մասին տեղեկատվություն տրամադրելու հարցում։ հանդիսանում տեղեկություններ հրապարակելու համար։
«Քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի և դատական իշխանության հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն»,- Նշված է «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ կետում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Ընդ որում՝ նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը կայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ դեկտեմբերի 26-ին, ճիշտ այն նույն օրը, երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը։
Չնայած օրենսդրական արգելքին՝ դեկտեմբերի 27-ին դատախազությունը բավական ծավալուն հաղորդագրություն էր տարածել ՍԴ նախագահին մեղսագրվող արարքների վերաբերյալ։
11:15 13/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանի հետ մեկ-երկու կատակ արեցինք՝ Սուրբ ծննդյան պատարագի ժամանակ. Արարատ Միրզոյան
17:50 09/01/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու գլխավոր դատախազի որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատարան

Главу КС Армении Грайра Товмасяна допросили в ССС 01/13/2020   17:04  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна сегодня допросили в Специальной следственной службе РА.
В ведомстве каких-либо комментариев не предоставили. В свою очередь адвокат главы Конституционного суда Амрам Макиняна тоже отказался от комментариев, сославшись на закон о КС, который устанавливает определенный запрет на предоставление информации о следственных действиях, проводимых с участием судей.
Пункт 7 статьи 9 закона РА “О Конституционном суде” гласит, что  действия в отношении судьи в рамках уголовного производства совершаются с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного производства, уважения  авторитета и независимости судьи и судебной власти, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи.
Напомним, 27 декабря главе КС Армении  Грайру Товмасяну было предъявлено обвинение по части 2 статье 308("Злоупотребление должностными полномочиями") Уголовного кодекса РА. Решение о привлечении Товмасяна в качестве обвиняемого принял генеральный прокурор РА 26-го декабря, в тот же день, когда президент Армении Армен Саркисян подписал резонансный закон, предусматривающий досрочный выход судей Конституционного суда на пенсию.
Несмотря на законодательный запрет, 27 декабря Прокуратура распространила довольно пространное сообщение относительно деяний, вменяемых председателю КС.