Վարչապետը հետ չի կանգնելու ՍԴ-ն գրպանային դարձնելու մտքից. Արմեն Բադալյան 01/10/2020 14:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Փաշինյանը 2019 թվականին ամբողջացրեց անձնիշխան համակարգը։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման հայտարարություն արեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Վարչապետին հաջողվել է օրենսդիր մարմինը ամբողջովին վերցնել իր հսկողության տակ, բնականաբար գործադիրը իր հսկողության տակ է, դատական համակարգը, բացի ՍԴ-ից իր հսկողության տակ է եւ այս անձնիշխան համակարգը ինքը սկսում է ամբողջացնել»,-ասաց Արմեն Բադալյանը։
Անդրադառնալով 2019 թվականի քաղաքական պատկերին, Բադալյանն ասաց, որ ՀՅԴ-ն էր անցած տարվա ընթացքում որոշակի ակտիվություն դրսեւորում, ՀՀԿ-ն, բացառությամբ մի քանի գործիչների, որոնք ԶԼՄ-ներով տեսակետներ են հնչեցնում, որպես քաղաքական ուժ, գոյության նշաններ ցույց չի տալիս։ ՀՀ 2 –րդ նախագահի հետ կապված շրջանակը որոշակի գործողություններ է իրականացնում դատական գործընթացով պայմանավորված, մյուս ուժերը , ըստ քաղտեխնոլոգի կրկին միայն մամուլով են հանդես գալիս։
Նրա խոսքով, 2020 թ-ին թվում էր, թե իշխանության կառավարման ոճը կփոխվի, բայց ՝ոչ։ «Մեկ- երկու օր առաջ ՍԴ նախագահի հետ կապված անձնավորությունը կալանավորվեց, ինչը ցույց է տալիս, որ վարչապետը հետ չի կանգնելու ՍԴ-ն գրպանային դարձնելու մտքից եւ ճնշումը ՍԴ անդամների վրա շարունակվելու է»,-հայտարարեց քաղտեխնոլոգը։
2020-ի կարեւոր հարցերից մեկը, ըստ Արմեն Բադալյանի ԼՂ-ում սպասվող ընտրություններն են լինելու։ Ըստ նրա, Փաշինյանն ամեն ինչ անելու է ,որ այնտեղ հաստատվի ՀՀ իշխանության մասնաճյուղը։

Пашинян не откажется от мысли приручить КС - политтехнолог 01/10/2020   15:05  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в 2019 году придал целостный вид своевластной системе. Такое мнение выразил на встрече с журналистами в пятницу политтехнолог Армен Бадалян.
“Премьер-министру удалось взять законодательный орган полностью под свой контроль, а исполнительная власть, естественно, уже подконтрольна ему. Судебная система, помимо Конституционного суда, тоже под его контролем, и он начинает придавать целостный вид этой своевластной системе”, - заявил Бадалян.
Коснувшись политической картины 2019 года, Бадалян отметил, что АРФ “Дашнакцутюн” за прошедший год проявила некоторую активность, а Республиканская партия Армении, за исключением ряда деятелей, которые озвучивают свою точку зрения через СМИ, не подает как политическая сила признаков жизни. Связанный со вторым президентом круг предпринимает какие-то действия в связи с судебными процессами, а остальные силы, по мнению политтехнолога, высказываются только через прессу.
По его словам, казалось, что в 2020 году стиль управления власти претерпит изменения, однако этого не случилось. “День или два дня тому назад человек, связанный с председателем КС, был взят под стражу, а это является показателем того, что премьер не откажется от мысли приручить КС, и давление на членов КС продолжится”, -  считает политтехнолог.
Одним из важных событий 2020 года, по словам Армена Бадаляна, станут предстоящие в Арцахе выборы. По его мнению, “Пашинян сделает все, чтобы там утвердился филиал власти Армении”.