Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները կուսումնասիրեն՝ սպառնալիքներ պարունակող տուժող կողմի հայտարարությունը 01/09/2020   15:55  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Դատական նիստի ձայնագրությունը լսելուց և ճշտելուց հետո կորոշվի հետագա անելիքները։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։ Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին տուժողներից մեկը հայտարարել էր.
«Թող հարգեն մարտի 1-ը և չփորձեն ինչ-որ այլ երևույթներ պատկերացնել, թե չէ կհայտնվեն մեր օրին»։ Պաշտպանական կողմն արձանագրեց, որ իր հասցեին սպառնալիք է հնչել, ինչն էլ առիթ դարձավ դատավարության կողմերի միջև վիճաբանության համար։ Բացի այդ՝ դատական նիստերի դահլիճում ընդհարում էր տեղի ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա ընդդիմախոսների միջև։
Հայկ Ալումյանն ասաց, որ չի ցանկանում վերջնականապես եզրակացնել, որ իրենց հասցեին սպառնալիք է հնչել, բայց կոնտեքստից այդպես է թվացել։ Ինչ վերաբերում է պաշտպանական կողմի ներկայացրած դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին միջնորդությանը, Հայկ Ալումյանը նշեց, որ այն կներկայացնեն՝ նիստում։

Адвокат Кочаряна прокомментировал дальнейшие планы после сегодняшнего инцидента(Видео) 01/09/2020   16:29  |  Суд по делу второго президента РА
Защита  второго президента Армении определится с дальнейшими шагами после того, как прослушает и изучит аудиозапись сегодняшнего заседания суда. Об этом журналистам в четверг заявил адвокат второго президента Айк Алумян.
Напомним, один из потерпевших на заседании суда заявил:”Пусть уважают 1-ое марта и не пытаются представить иные явления, иначе их постигнет та же участь, что постигла нас”.
Сторона защиты констатировала, что в ее адрес прозвучали угрозы, что стало поводом для перепалки между сторонами судебного процесса. Кроме того, в зале заседаний произошли стычки между сторонниками и противниками Роберта Кочаряна.
Адвокат Айк Алумян при этом заявил, что не спешит с окончательными выводами по поводу угроз в их адрес, однако, как указал он, из контекста ему так показалось. Что касается намерения о подаче ходатайства об отводе судьи Анны Данибекян, то Айк Алумян сообщил, что представит его на судебном заседании.