Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց 01/09/2020   14:46  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց։ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը միջնորդել էր հետաձգել դատական նիստը՝ նշելով, որ ունի նշանակված այլ դատական նիստ։ Յուրի Խաչատուրովը նշեց, որ իր պաշտպանի՝ մեկ այլ դատական նիստի նշանակման մասին իմացել է միայն երեկ և նոր պաշտպան ներգրավվել չի կարող։ Մեղադրանքի կողմը դեմ արտահայտվեց նիստի հետաձգմանը, սակայն փաստաբանը պնդեց, որ դատարանում մեկ այլ գործով խափանման միջոցի հարց է քննարկվում եւ ինքը չի կարող ազդել դատական նիստի օրը նշանակելու՝ դատավորի որոշման վրա։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը բավարարեց փաստաբանի միջնորդությունը ու նիստը հետաձգեց. Այն կշարունակվի հունվարի 14 -ին՝ ժամը 13:00-ին։
Նշենք, որ այսօրվա նիստում պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը միջնորդություններ ներկայացրեցին՝ իրենց պաշտպանյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ։ Բացի այդ՝ դատարան է մուտքագրվել դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանի նոր միջնորդությունը։

Суд отложил заседание по делу Роберта Кочаряна 01/09/2020   15:04  |  Суд по делу второго президента РА
Сегодняшнее заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников отложено. Адвокат  Мигран Погосян, представляющий интересы бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, ходатайствовал о переносе слушаний, сославшись на необходимость своего присутствия на другом судебном заседании.
Юрий Хачатуров заявил, что узнал о назначении судебного заседания, на котором должен присутствовать его адвокат, только вчера и что привлечь нового защитника не может.
Сторона обвинения высказалась против переноса заседания, однако адвокат настоял на том, что он не может повлиять на решение судьи по поводу выбора даты заседания суда по другому делу, на котором будет рассматриваться вопрос о мере пресечения.
Судья Анна Данибекян удовлетворила ходатайство адвоката. Следующее заседание суда назначено на 13:00 14 января.
Отметим, что на сегодняшнем судебном заседании адвокаты экс-министра  обороны Армении Сейрана Оганяна и бывшего начальника главы Генштаба ВС РА Юрия Хачатурова ходатайствовали о прекращении уголовного преследования в отношении своих подзащитных.
Еще одно ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян планирует представить адвокат Роберта Кочаряна  - Айк Алумян.