Հայաստանը չի ներքաշվի հակաիրանական, հակաամերիկյան գործողությունների մեջ. Փաշինյան 01/08/2020 12:51 | Մեկնաբանություն
Քիչ առաջ ավարտվեց ինձ մոտ հրավիրված խորհրդակցությունը, որտեղ քննարկեցինք տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները եւ դեռեւս ուրբաթ օրը այդ կապակցությամբ իմ տված հանձնարարականների կատարման ընթացքը: Ֆեյսբուքյան իր էջում այս մասին գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իրավիճակի զարգացումը տարածաշրջանում անհնագստացնող է: Մեր դիրքորոշումը մնում է նույնը. Հայաստանը չի ներքաշվի հակաիրանական գործողությունների մեջ, Հայաստանը չի ներքաշվի հակաամերիկյան գործողությունների մեջ եւ մեր հույնս ու կոչն է մեզ համար բարեկամական Իրանին ու ԱՄՆ-ին՝ անհապաղ ձեռնարկել բանակցություններ՝ իրավիճակի հետագա վատթարացում թույլ չտալու համար»,-գրել է վարչապետը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Իրանը հրթիռակոծել է Իրաքում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ «Նահատակ Սուլեյմանի» անվամբ իրանական գործողությունը տեղի է ունեցել ի պատասխան գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանիի սպանության։ Պենտագոնի ղեկավարի օգնական Ջոնաթան Հոֆֆմանը հաստատել է այդ տեղեկությունը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 2-ի լույս 3-ի գիշերը Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի դիմաց ամերիկյան հատուկ գործողության՝ հրթիռակոծման հետևանքով սպանվեց «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» «Ղոդս» ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին: Պենտագոնը հայտարարեց, որ հարվածը Բաղդադի օդանավակայանի ուղղությամբ իրականացվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանձնարարությամբ: Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ, Այաթոլա Ալի Խամենեին հայտարարեց, որ Սոլեյմանիին սպանողներին դաժան վրեժ է սպասվում:
Երեկ Իրանի խոհրդարանն օրինագիծ է ընդունել, որով ահաբեկչական միավորումներ է ճանաչել Պենտագոնն ու ամերիկյան զինված ուժերը։

"Ситуация тревожная": Пашинян созвал совещание в связи с событиями в регионе 01/08/2020   13:16  |  Комментарий
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого обсуждались разворачивающиеся в регионе события и ход выполнения данных им еще в пятницу поручений. Об этом премьер Армении сообщил на свой странице в соцсети Facebook.
Пашинян назвал тревожным развитие ситуации в регионе. "Наша позиция не претерпела изменений: Армения не будет втягиваться в антииранские действия, Армения не будет втягиваться в антиамериканские действия. Мы призываем дружественные для нас Иран и США немедленно инициировать переговоры для недопущения дальнейшего ухудшения обстановки и надеемся на это", - написал Пашинян.
В ночь на 8 января Иран провел атаку на военные базы США, применив более десяти ракет, в том числе баллистических. Согласно сообщениям, удары были нанесены по авиабазе Эйн-аль-Асад на западе Ирака и аэродрому на севере страны, в Эрбиле.
Операции дали имя "Мученик Сулеймани". Иранские государственные телеканалы называют операцию местью за убийство главы спецподразделения "Кудс" Корпуса стражей исламской революции (КСИР) генерала Касема Сулеймани, убитого несколько дней назад ударом американской ракеты в аэропорту Багдада. Сообщалось, что операция по его устранению была проведена в Ираке американскими военными по указанию президента США Дональда Трампа.
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи пообещал суровую месть за гибель генерала Касема Сулеймани.
Парламент Ирана во вторник принял законопроект, который определяет американскую армию и Пентагон как террористические организации. В Иране также заявили, что разработали 13 вариантов мести США за убийство генерала Сулеймани.
13:34 06/01/2020  |  КомментарийСын Кочаряна о видео СНБ: в следующих скетчах дайте им в руки кусок пиццы