Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը ՄԻԵԴ կներկայացնի արդեն 12-րդ գանգատը 01/08/2020   17:05  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը պատրաստվում է ՄԻԵԴ ներկայացնել նոր գանգատ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
«Գանգատը վերաբերում է այս վերջին դատական որոշումներին, երբ մենք միջնորդեցինք գրավ կիրառել և միջնորդությունը մերժվեց, մենք բողոքարկեցինք Վերաքննիչ դատարան, սակայն դատավոր Լուսինե Աբգարյանի որոշմամբ մեր վերաքննիչ բողոքը նույնպես մերժվեց։ Մենք համարում ենք, որ Վճռաբեկ դատարանն արդյունավետ պաշտպանություն չի այս դեպքում և դրա համար վերաքննիչ դատարանից հետո որոշեցինք անմիջապես դիմել Եվրոպական դատարան»,- ասաց Հայկ Ալումյանը։
Նրա խոսքով՝ Վճռաբեկ դատարանն ի սկզբանե արդյունավետ պաշտպանության միջոց չէ, քանի որ վճռաբեկ բողոքների մոտավորապես 95%-ը վարույթ չի ընդունում, իսկ վարույթ ընդունված բողոքները կարող են քննվել մեկ տարի անց։
«Եթե խոսքը գնում է մի քանի ամսվա կալանավորման մասին և դրա վերաբերյալ պետք է մեկ տարի անց ինչ-որ որոշում կայացվի, ապա դա արդյունավետ միջոց չէ»,- նշեց Ալումյանը։
Հարցին, թե ե՞րբ են պատրաստվում գանգատը ներկայացնել ՄԻԵԴ, Ալումյանն ասաց, որ այս պահին աշխատում է գանգատի վրա։
«Շատ կուզեի վաղը հասցնել։ Կարծում եմ, որ մինչև այս շաբաթվա վերջ պատրաստ կլինի»,-ասաց պաշտպանը։
Նշենք, որ սա ՀՀ երկրորդ նախագահի գործով արդեն 12-րդ գանգատն է ՄԻԵԴ-ում։ Հայկ Ալումյանը հայտնեց, որ, թեև նախորդ գանգատներն արդեն գրանցվել են, բայց կոմունիկացիան դեռ չի սկսվել։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը Վճռաբեկ դատարան բողոք է ներկայացրել վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ, որով մերժվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավի կիրառումը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 20-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավի կիրառումն անթույլատրելի համարելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, 2019 թվականի նոյեմբերի 7-ին մերժել էր Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումը թույլատրելու մասին՝ անփոփոխ թողնելով Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը։
Դատարանի այս որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոք է ներկայացրել, ինչը մակագրվել էր դատավոր Մխիթար Պապոյանին։ Վերջինս դեկտեմբերի 9-ին ինքնաբացարկ հայտնեց՝ բավարարելով մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի՝ դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին միջնորդությունը։ Եւ այն վերմակագրվեց դատավոր Լուսինե Աբգարյանին, ում եղբայրը գործընկերային հարաբերություններ ունի ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի հետ։

Защита Роберта Кочаряна подаст новую жалобу в ЕСПЧ 01/08/2020 17:30 | Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна планирует подать новую жалобу в Европейский суд по правам человека. Об этом "ФактИнфо" заявил адвокат экс-президента Айк Алумян.
“Жалоба касается последних судебных решений по нашему ходатайству о применении залога, которое было отклонено. Мы обжаловали их в Апелляционном суде, однако решением судьи Лусине Абгарян наша апелляционная жалоба также была отклонена. Мы считаем, что Кассационный суд не является эффективным средством защиты в данном случае и поэтому после обращения в Апелляционный суд мы решили сразу же обратиться в ЕСПЧ”, - сказал Айк Алумян.
По его словам, Кассационный суд изначально не является эффективным средством защиты, поскольку около 95% кассационных жалоб не принимаются к производству, а принятые уже к производству жалобы могут рассматриваться через год.
“Если речь идет о нескольких месяцах ареста, по которому через год должны вынести какое-то решение, то это средство не является эффективным”, - указал Алумян.
На вопрос о том, когда они собираются подать жалобу в ЕСПЧ, Алумян заявил, что в данный момент они работают над ней.
“Хотел бы успеть к завтрашнему дню. Полагаю, что до конца недели будет готова”, - сказал адвокат.
Отметим, что это уже 12-ая жалоба в ЕСПЧ по делу второго президента. Айк Алумян сообщил, что хотя предыдущая жалоба зарегистрирована, однако коммуникация по ней еще не начата.
Ранее агентство сообщило, защита обжаловала в кассационном порядке решение Апелляционного уголовного суда, которым было отказано в освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог.
20 декабря Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Лусине Абгарян отклонил жалобу защиты на отказ суда первой инстанции в удовлетворении ходатайства об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог.
Ранее, 7-го ноября, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты о применении в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога, оставив экс-президента под стражей. Данное решение суда обжаловал адвокат второго президента Айк Алумян.
Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Мхитару Папояну. Однако 9 декабря Папоян взял самоотвод, удовлетворив ходатайство поддерживающего в суде обвинение прокурора Геворка Багдасаряна, после чего жалоба поступила на рассмотрение к судье Лусине Абгарян, брат которого состоит в партнерских отношениях с судьей КС Ваге Григоряном.