Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը Վճռաբեկ դատարան կդիմի հունվարի 8 -ին 01/02/2020   12:32  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը Վճռաբեկ բողոք կներկայացնի հունվարի 8-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի մամուլի քարտուղար Էլինա Սաակովայից։ Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 20-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավի կիրառումն անթույլատրելի համարելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, 2019 թվականի նոյեմբերի 7-ին մերժել էր Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումը թույլատրելու մասին՝ անփոփոխ թողնելով Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը։
Դատարանի այս որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոք է ներկայացրել, ինչը մակագրվել էր դատավոր Մխիթար Պապոյանին։ Վերջինս դեկտեմբերի 9-ին ինքնաբացարկ հայտնեց՝ բավարարելով մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի՝ դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին միջնորդությունը։ Եւ այն վերմակագրվեց դատավոր Լուսինե Աբգարյանին։

Защита экс-президента Армении Роберта Кочаряна обратится в Кассационный суд 8 января 01/02/2020   12:41  |  Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна подаст жалобу в Кассационный суд 8 января. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь команды адвокатов экс-президента Элина Саакова.
20 декабря Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Лусине Абгарян отклонил жалобу защиты на отказ суда первой инстанции в удовлетворении ходатайства об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог.
Ранее, 7-го ноября, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты о применении в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога, оставив экс-президента под стражей. Данное решение суда обжаловал адвокат второго президента Айк Алумян.
Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Мхитару Папояну. Однако 9 декабря Папоян взял самоотвод, удовлетворив ходатайство поддерживающего в суде обвинение прокурора Геворка Багдасаряна, после чего жалоба поступила на рассмотрение к судье Лусине Абгарян.