Անհնար է հաջողության հասնել բարոյականության և մշակույթի անապատում. Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ամանորյա ուղերձը 12/31/2019   21:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Որպես պետություն, որպես ժողովուրդ, որպես մեծ ընտանիք՝ մեր առաջնահերթ խնդիրները և գերակայությունները չեն փոխվել։ Սակայն 2020 թվականին մեր հույսերը պետք է վերափոխվեն ու շարունակեն դառնալ գործնական քայլեր և արդյունքներ, - հայտարարել է Նախագահն իր ամանորյա ուղերձում:
Նախագահը, մասնավորապես, ասել է.
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Աշխարհասփյուռ սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Շուտով կշրջենք մեր պատմության եւս մեկ՝ 2019 թվականի էջը: Կշրջենք ապագայի հանդեպ հույսով ու հավատով, նոր ակնկալիքներով ու սպասումներով:
Անցնող 2019 թվականն ազգային ու պետական նպատակները նորովի ուրվագծելու տարի էր: Մենք միասին անցանք մեր պետականության ամրապնդման եւս մեկ փուլ:
Որպես պետություն, որպես ժողովուրդ, որպես մեծ ընտանիք՝ մեր առաջնահերթ խնդիրները և գերակայությունները չեն փոխվել։ Սակայն 2020 թվականին մեր հույսերը պետք է վերափոխվեն ու շարունակեն դառնալ գործնական քայլեր և արդյունքներ։
Եվ ես բոլորիս մաղթում եմ ողջամտություն, կարգապահություն, կազմակերպվածություն, առողջ դատողություն, պատասխանատվություն և հանդուրժողականություն:
Ամեն Աստծո օր մենք մտածում ենք մեր մեծ ու փոքր ընտանիքների մասին՝ մեր տան ու մեր Հայրենիքի մասին: Հայրենիքը սկսվում է ընտանիքից: Իսկ ընտանիքից սկսվում է մեր միասնական Հայրենիքի՝ Հայաստանի ու Արցախի անկախության և անվտանգության պաշտպանությունը: Մեր հավաքական կամքը Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում ունի դրսևորման մեկ ճակատ՝ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգություն և հզորություն:
Ընտանիք...
Ընտանիքը նաև հոգևոր ու բարոյական անվտանգության երաշխիքն է, մեր արժեհամակարգի հիմքը, մեր լեզուն, մեր հավատքը, մեր եկեղեցին, մեր ժառանգությունը, մեր ազգային արժեքները, մեր բանակը, մեզ պահապան հուսալի ամրոցը...
Չմոռանանք նաև, որ մեր ընտանիքի անդամ են մեզ անծանոթ անցորդը, հացթուխը, որը գիշերով մեզ համար հաց է թխում, սահմանին կանգնած զինվորը, որի ծնողը և ընտանիքը սրտատրոփ սպասում են նրան, բժիշկը, որը մարդու կյանքը փրկելով՝ դառնում է նրա հարազատը, ծաղկավաճառը, որից գնած ծաղիկներով ուրախացնում ենք մեր սիրելիներին,հող մշակող գյուղացին, որն իր բարիքներն է հասցնում բոլորիս, մանկապարտեզի դայակը, որը խնամում է մեր փոքրիկին, յուրաքանչյուրը, ով սեր, երջանկություն, ուշադրություն, հոգատարություն է պարգևում մանուկներին...
Սերը, համերաշխությունը և հանդուրժողականությունը թող իշխող լինեն բոլոր ընտանիքներում, նաև մեր քաղաքական և հասարակական կյանքում...
Հոգատարությունը ընտանիքի հանդեպ հոգատարություն է Հայրենիքի հանդեպ՝ Գյումրիից Գորիս, Սյունիքից Լոռի,
Արցախից Տավուշ... Եկեք ընտանիքով ճանաչենք Հայրենիքը։
Յուրաքանչյուր ընտանիքի մեջ մեր վաղվա օրն է, մեր ապագան, Հայրենիքի ապագան: Ապագան հիմնված է կրթության, գիտելիքի, մշակույթի և նոր տեխնոլոգիաների վրա: Հայաստանը կարո՛ղ է և պե՛տք է դասվի այն երկրների շարքը, որոնք փոքր են, սակայն՝ հաջողած ու հզոր, որոնք ունեն լսելի ձայն։ Մենք ունենք շատ հստակ առավելություն. փոքր պետություն ենք, բայց՝ համաշխարհային ազգ։
Լինենք նավահանգիստ համաշխարհային տվյալների օվկիանոսում: Ծրագրավորումից գնանք դեպի արհեստական բանականություն, մաթեմատիկայից՝ դեպի մաթեմատիկական մոդելավորում, ֆիզիկայից, քիմիայից, կենսաբանությունից՝ դեպի գիտական նորարարություններ:
Բայց հիշենք, որ անհնար է հաջողության հասնել բարոյականության և մշակույթի անապատում:
Հանդուրժող լինենք միմյանց հանդեպ, սակայն անհանդուրժող՝ անհանդուրժողականության, կոռուպցիայի և հասարակական պարսավելի երևույթների հանդեպ:
Հայրենիքը չի կարող տնտեսապես հզոր լինել, եթե այնտեղ գերակայողն օրենքը չէ։ Մենք պետք է օրենքի երկիր լինենք ոչ միայն լավ օրենք ընդունելով, այլև օրենքը հարգելով և կիրառելով: Սահմանադրությունը և օրենքները պետք ընկալվեն ոչ թե որպես սոսկ իրավաբանական փաստաթուղթ, այլ՝ որպես մշակույթ և կենսակերպ։
Թող 2020 թվականը լինի նոր ձեռքբերումների և հաղթանակների տարի:
Թող խաղաղությունը և հաջողությունն ուղեկցեն մեր երկրին,
Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր ժողովրդին Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, մեր ընտանիքներին, մեզնից յուրաքանչյուրին:
Առանձնահատուկ բարեմաղթանքներս եմ հղում բոլոր զինծառայողներին, պատերազմի հաշմանդամներին եւ նահատակված հերոսների ընտանիքներին, միայնակ կամ ծերանոցում գտնվող հայրենակիցներին, բազմազավակ ընտանիքներին, առողջապահության աշխատակիցներին եւ նրանց խնամքի տակ գտնվող հիվանդներին, Հայաստանի Հանրապետության մանուկ քաղաքացիներին,
Բոլորին...
Թող Աստված պահապան լինի մեր Հայրենիքին և աշխարհասփյուռ հայ Ժողովրդին:
Շնորհավոր Նոր տարի:
18:06 30/12/2019  |  ՀարցազրույցՁմեռ պապիկը կա բոլորի մեջ, պարզապես պետք է արթնացնել նրան հնարավորինս հաճախ. Ռ. Բաբայան
17:30 30/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄանկությունից հիշում եմ թաց ձեռնոցների բույրը. Զոհրաբյան
15:47 30/12/2019  |  ԱնցուդարձՀայ տղաներն ամաչկոտ են. Նրանք երբեք մեզ հետ չեն խոսում. Չինացի աղջիկներ
13:35 30/12/2019  |  ԱնցուդարձԿերեք չափավոր, հյուրասիրեք չափավոր. Սեդրակ Մամուլյան
22:52 28/12/2019  |  ԱնցուդարձՓաշինյանը հարապարակել է իր հանձնարարությամբ ստեղծված Ամանորյա երգը
17:56 28/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը վիրահատական միջամտության է ենթարկվել
01:12 27/12/2019  |  ՄեկնաբանությունԳլխավոր հրապարակի ամանորյա ձևավորման հոլանդական մոտիվները
22:57 26/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործարար համայնքը համարում ենք մեր կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը. Նիկոլ Փաշինյան

В 2020 году наши надежды должны стать практическими шагами и результатами - президент Армении 12/31/2019   22:05  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян поздравил соотечественников с Новым 2020 годом. В послании, в частности, отмечается:
"Уважаемые граждане Республики Армения,
Дорогие соотечественники во всём мире,
Скоро мы перевернём ещё одну страницу нашей истории, страницу 2019 года. Перевернём с надеждой и верой в будущее, новыми ожиданиями.
Уходящий 2019 год был годом, чтобы по-новому очертить национальные и государственные цели. Мы вместе прошли ещё один этап укрепления государственности.
Как государство, как народ, как большая семья наши первоочередные задачи и приоритеты не изменились. Однако в 2020 году наши надежды должны преобразоваться и продолжить становиться практическими шагами и результатами.
И я желаю всем нам здравомыслия, дисциплинированности, организованности, здравых суждений, ответственности и терпимости.
Каждый Божий день мы думаем о наших больших и малых семьях, о нашем доме и нашей Родине. Родина начинается с семьи. А с семьи начинается защита независимости и безопасности нашей единой Родины – Армении и Арцаха. Наша совокупная воля в Армении, Арцахе и Диаспоре имеет один фронт проявления: безопасность и мощь Армении и Арцаха.
Семья…
Семья – это также гарантия духовной и нравственной безопасности, основа нашей системы ценностей, наш язык, наша вера, наша церковь, наше наследие, наши национальные ценности, наша армия, наша надёжная защитная крепость…
Не будем также завывать, что члены нашей семьи это также незнакомый нам странник, пекарь, который ночью печёт для нас хлеб, стоящий на границе солдат, родители и семья которого с нетерпением ждут его, врач, который, спасая человеку жизнь, становится его родным, продавец цветов, купленными у которого цветами мы радуем наших любимых, обрабатывающий землю сельчанин, который приносит нам всем свои плоды, воспитательница детского сада, которая заботится о наших малышах, каждый, кто дарит детям любовь, радость, внимание, заботу…
Любовь, солидарность и толерантность пусть будут властвующими во всех семьях, также в нашей политической и общественной жизни…
Забота по отношению к семье – это забота по отношению к Родине, от Гюмри до Гориса, от Сюника до Лори, от Арцаха до Тавуша… Давайте всей семьёй будем знать Родину.
В каждой семье наш завтрашний день, наше будущее, будущее Родины. Будущее основано на образовании, знаниях, культуре и новых технологиях. Армения может и должна числиться в ряду тех государств, которые малы, однако успешны и сильны, у которых слышимый голос. У нас есть очень чёткое преимущество: мы маленькое государство, но всемирная нация.
Будем портом во всемирном океане данных. От программирования пойдём к искусственному интеллекту, от математики – к математическому моделированию, от физики, химии, биологии – к научным инновациям.
Но будем помнить, что невозможно достигнуть успеха в нравственной и культурной пустыне.
Будем терпимы по отношению друг к другу, однако нетерпимыми к нетерпимости, коррупции и общественно порицаемым явлениям.
Родина не может быть экономически мощной, если там не закон главенствует. Мы должны быть страной закона не только принимая хорошие законы, но и уважая и применяя законы. Конституция и законы должны восприниматься не как чисто юридический документ, а как культура и образ жизни.
Пусть 2020 год будет годом новых достижений и побед.
Пусть мир и успех сопровождают нашу страну, всех граждан Республики Армения, наш народ в Армении, Арцахе и Диаспоре, наши семьи, каждого из нас.
Свои особые добрые пожелания шлю всем военнослужащим, инвалидам войны и семьям павших героев, одиноким или находящимся в доме престарелых соотечественникам, многодетным семьям, сотрудникам здравоохранения и находящимся под их заботой больным, маленьким гражданам Армении,
Всем…
Да хранит Господь нашу Родину и рассеянный по миру армянский народ.
Поздравляю с Новым годом!"
09:46 30/12/2019  |  Лента новостейГлавный синоптик Армении рассказал о погоде в стране на Новый год и в январе
09:29 30/12/2019  |  Интересно знатьКрысы умеют смеяться, сострадать и не оставят в беде: ученый рассказал о символе 2020 года
10:50 27/12/2019  |  Лента новостейВ Сети набирает популярность клип с участием Ашотяна, Шармазанова и Саакяна
09:19 25/12/2019  |  Из жизниВ США мужчина ограбил банк и разбросал деньги, пожелав хорошего Рождества
11:53 24/12/2019  |  Из жизниПочтальон умер от усталости, доставляя письма и подарки к Рождеству
09:38 24/12/2019  |  Интересно знатьСоставлен рейтинг самых нежелательных подарков на Новый год
18:25 20/12/2019  |  Из жизниТрогательное письмо девочки Санта-Клаусу довело пользователей сети до слез
16:44 13/12/2019  |  Лента новостейТбилисцев приглашают в Ереван отпраздновать Новый год
11:01 12/12/2019  |  Лента новостейАрмения оказалась среди самых популярных стран для новогоднего отдыха с детьми
13:16 11/12/2019  |  Лента новостейВице-мэр Еревана "рассекретил" авторов новогодней песни, которая должна превзойти Jingle Bells