ՀՔԾ-ն՝ Հրայր Թովմասյանի հարցաքննության չկայանալու մասին 12/30/2019 12:51 | ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հարցաքննությունն այսօր տեղի չի ունեցել՝ նրա չներկայանալու պատճառով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը՝ նշելով, որ այլ մանրամասներ՝ կապված հաջորդ հարցաքննության հետ ՀՔԾ-ն չի հայտնում։ Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Հրայր Թովմասյանի պաշտպանական թիմը միջնորդություն է ներկայացրել նախաքննական մարմին՝ հետաձգելու այսօր նշանակված հարցաքննությունը։
Նշենք, որ հարցաքննությունը նշանակված էր այսօր՝ ժամը 10։30-ին, մինչդեռ Հրայր Թովմասյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը գտնվում է արձակուրդում և բացակայում է երկրից, իսկ մյուս պաշտպան Ամրամ Մակինյանն ուներ նախապես նշանակված դատական նիստ։ Հիշեցնենք, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին դեկտեմբերի 27-ին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 308-րդ հոդվածի հատկանիշներով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահել։
Մինչ այդ ՀՔԾ քննիչը գտնվել է Սահմանադրական դատարանում, որտեղ Հրայր Թովմասյանը հարցաքննվել է։ Նշենք, որ այս գործողություններին նախորդել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից ՍԴ դատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու մասին օրենքի վավերացումը։ Լրագրողների հետ զրույցում Հրայր Թովմասյանը հայտնել է, որ իրեն մեղադրանք առաջադրելու մասին զգուշացրել էին 6 ամիս առաջ. «Ինձ զգուշացրել էին, որ X,Y Z քայլերը չանելու համար Ձեզ մեղադրանք կառաջադրվի»,- ՍԴ-ի մոտ հայտարարել է ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ նշելով, որ X,Y Z քայլերը վերաբերել են հրաժարականին։

В Спецследственной службе Армении прокомментировали несостоявшийся допрос Грайра Товмасяна 12/30/2019 13:12 | Лента новостей
Допрос председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна сегодня не состоялся из-за его неявки. Об этом "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Она заявила, что иных подробностей, связанных с проведением предстоящего допроса, ССС не сообщает. Ранее агентство сообщило, что защита Грайра Товмасяна обратилась к следствию с ходатайством о переносе назначенного на сегодня допроса.
Отметим, что допрос был назначен на 10:30. Между тем адвокат главы КС Мигран Погосян находится в отпуске, который проводит за пределами страны. Другой его адвокат Амрам Макинян должен сегодня присутствовать на заседании суда, которое было заблаговременно назначено. Напомним, 27 декабря Грайру Товмасяну было предъявлено обвинение по статье 308("Злоупотребление должностными полномочиями") Уголовного кодекса РА.
Перед этим следователь ССС побывал в Конституционном суде, где допросил Грайра Товмасяна.
До этого президент Армении Армен Саркисян подписал резонансный закон, предусматривающий досрочный выход судей Конституционного суда на пенсию.
В беседе с журналистами Грайр Товмасян заявил, что его предупредили о вероятности предъявления ему обвинения еще 6 месяцев назад.