Այսօրվա պայքարն անկախ դատական իշխանություն ունենալու համար է. Հրայր Թովմասյան 12/27/2019   13:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անկախ դատական իշխանությունը սկուտեղի վրա չեն մատուցում։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ նշելով, որ առաջադրված մեղադրանքն իրեն չի կասեցնելու։
Նա նշել է, եթե որևէ մեկը մտածում է, որ ՍԴ դատավորներն, այսպես ասած, կաշառքի դիմաց կարող են թողնել-գնալ, ապա ՍԴ դատավորներին շատ վատ են ճանաչում, ՍԴ դատավորներից որևէ մեկն այդ քայլին չի գնալու. «Թող ոչ ոք չմտածի, որ անկախ դատական իշխանությունը սկուտեղի վրա բերելու են և մատուցեն իրենց։ Այսօր պայքար չէ աթոռի համար, միգուցե տարօրինակ է, բայց լրիվ հակառակն է։ Պայքար է, թե մենք վաղն ինչպիսի դատական իշխանություն ու պետություն ենք ունենալու»։
Թովմասյանը վստահեցրեց, որ տեղի ունեցողը քաղաքական պրոցես է և հետապնդում է մեկ նպատակ։
«Ուզում եմ վստահեցնել, որ այն Հրայր Թովմասյանին, որին ճանաչում եք, իրեն ոչինչ չի կասեցնելու և իմ թվարկած դատավորներին էլ ոչինչ չի կասեցնելու վաղվա դատական իշխանությունն ու երկիրը կերտելու հարցում»,-ասաց ՍԴ նախագահը։
Նա տեղեկացրեց, որ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ երկրից չբացակայելու մասին և ինքը շարունակելու է իր գործունեությունը։

С главы КС Армении Грайра Товмасяна взяли подписку о невыезде 12/27/2019   13:59  |  Лента новостей
Независимую судебную систему на блюдечке не преподносят, заявил сегодня председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян, указав, что выдвинутое против него обвинение не остановит его.
По его словам, если кто-либо думает, что судьи КС за так называемую взятку могут уйти, то они плохо их знают; никто из них на этот шаг не пойдет. “Пусть никто не думает, что независимую судебную систему преподнесут им на блюдечке. Сегодня идет борьба не за кресло. Может это прозвучит странно, но с точностью до наоборот. Это борьба за то, какую судебную власть и государство мы будем иметь завтра”, - отметил он.
Товмасян назвал происходящее политическим процессом, который преследует одну цель.
“Хочу заверить, что Грайра Товмасяна, которого вы знаете, ничто не остановит, и судей, имена которых я перечислил, тоже ничто не остановит в стремлении внести вклад в дело создания будущей судебной системы и построения страны”, - сказал председатель КС.