Նպատակը ՍԴ այլ անդամների վրա ճնշում գործադրելն է՝ անպարկեշտ առաջարկն ընդունելու համար. Դավիթ Հարությունյան 12/27/2019   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարծում եմ նպատակն առաջին հերթին Հրայր Թվմասյանին որևէ կերպ մեկուսացնելն է։ Լրագրողների հետ զրույցում այս կարծիքն արտահայտեց ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հարցաքննությանը։
Նշենք, որ այս պահին ՀԾՔ քննիչը գտնվում է Սահմանադրական դատարանում, որտեղ հարցաքննվում է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
«Ակնհայտ է դառնում, որ մեզ մոտ քրեական գործերի հարուցման նվազագույն պահանջները կտրուկ նվազել են։ Որևէ մեկ անձի ցուցմունքով կարելի է քրեական հետապնդում սկսել և Արա Բաբլոյանինը վառ օրինակ է։ Կարող եմ թվարկել բազմաթիվ քրեական գործեր, որոնցում մարդկանց ներգրավել են որպես մեղադրյալ և որևէ քննչական գործողություն չի ունենում»,-նշեց Դավիթ Հարությունյանը։
Նա նկատեց՝ նպատակներից մեկն էլ ՍԴ դատարանի այլ անդամների վրա ճնշումն գործադրելն է՝ նրանց հակելով ընդունել Դավիթ Հարությունյանի խոսքով անպարկեշտ առաջարությունը, որն արվել է օրենքով։
18:47 11/12/2019  |  ՎերլուծություններՈրոշ դիտարկումներ՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագծի վերաբերյալ
09:23 03/10/2019  |  ՄամուլԴավիթ Հարությունյանն ու Արփինե Հովհաննիսյանը մեկնել են Ստրասբուրգ. «Հրապարակ»
11:02 29/06/2019  |  ՄամուլԴավիթ Հարությունյանի կադրը՝ արդարադատության փոխնախարա՞ր. «Հրապարակ»
12:11 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Վահե Գրիգորյանը այդ ուղղությամբ քայլեր անի՝ կհայտնվի քրեական տիրույթում. Դավիթ Հարությունյան NEWS.am

Экс-министр юстиции Армении назвал цели проведения допроса главы КС Грайра Товмасяна 12/27/2019   11:12  |  Лента новостей
Бывший министр юстиции Армени Давид Арутюнян считает, что цель допроса председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна изолировать последнего каким-либо способом. Такое мнение Арутюнян высказал в беседе с журналистами в пятницу., 27 декабря.
В эти минуты следователи Специальной следственной службы Армении находятся в здании КС, где проходит допрос Грайра Товмасяна.
“Становится очевидным то, что минимальные требования для возбуждения уголовного дела у нас резко сократились. Инициация уголовного преследования по показаниям одного человека и случай с Ара Баблояном(бывши спикер парламента Армении – Прим.ред.) – яркий тому пример”, -заявил он.
По его словам, одной из целей является оказание давления на других членов КС с тем, чтобы склонить их к принятию, по словам Давида Арутюняна, непристойного предложения, которое было сделано на законодательном уровне.