Մեղադրանք առաջադրելու մասին ինձ զգուշացրել էին 6 ամիս առաջ. Հրայր Թովմասյան 12/27/2019 12:36 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հայտարարել է, որ իրեն մեղադրանք առաջադրելու մասին զգուշացրել էին 6 ամիս առաջ։ «Ինձ զգուշացրել էին, որ X,Y Z քայլերը չանելու համար Ձեզ մեղադրանք կառաջադրվի»,- ՍԴ-ի մոտ հայտարարել է ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ նշելով, որ X,Y Z քայլերը վերաբերել են հրաժարականին։
«Այս մեղադրանքի առաջադրումը՝ 308-ի 2-րդ մասով ոչինչ իմ կյանքում չի փոխել և չի էլ կարող փոխել։ Մենք քննիչի հետ բաժանվեցինք որպես պրոֆեսիոնալներ և ես իրեն ասացի, որ որպես պրոֆեսիոնալ գնահատում եմ, բայց ցավում եմ, որ ինքը ներգրավված է ոչ թե իրավական, այլ քաղաքական պրոցեսների մեջ։
Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ ինքը հրաժարվել է որևէ ցուցմունք տալուց. «Որևէ մեկիդ համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամսում ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո։ Ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, սպառնալիքներ էին, այսօրվա մասին զգուշացումներ էին, այլև կոնկրետ բռնության կոչեր ու դրանց դրսևորումներ, բայց այս ժամանակահատվածում ՍԴ-ն բոլոր դատավորների շնորհիվ աշխատել է առանց որևէ խոչընդոտի և ընդունել այնպիսի որոշումներ, որոնք ելակետային, բեկումնային են լինելու,մեր իրավական համակարգի հետագայի համար»։
Նա նշեց, որ շատերը չեն ճանաչում ՍԴ դատավորներին, նրանք ուժեղ ու հայրենասեր մարդիկ են, նվիրյալներ են։
«Եթե խաղաղ ժամանակ հերոսներ եք փնտրում, ապա նրանք այս շենքում նստած աշխատում են»,-ասաց Թովմասյանն ու թվարկեց ՍԴ դատավորների անունները, բացառությամբ Վահե Գրիգորյանի։

Грайр Товмасян прокомментировал выдвинутые против него обвинения 12/27/2019   12:47  |  Лента новостей
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян заявил, что его предупредили о вероятности предъявления ему обвинения еще 6 месяцев назад.
“Меня предупредили, что в случае невыполнения X,Y,Z шагов Вам предъявят обвинение", - сказал Товмасян. Он указал, что эти шаги касались его отставки с поста главы КС.
Ранее стало известно, что председателю Конституционного суда Армении Грайру Товмасяну предъявлено обвинение по статье 308(“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса РА.
"Предъявление мне обвинения по части 2 ст. 308 ничего не изменило в моей жизни и не может изменить. Мы расстались со следователем как профессионалы. Я ему сказал, что ценю его как профессионала, но сожалею о том, что он вовлечен в политические, а не в правовые процессы", - рассказал глава КС Армении.
Товмасян сообщил, что он отказался от дачи показаний.
"Ни для кого не секрет, что в последние 6-7 месяцев КС работал под беспрецедентным давлением. Давления  были не только в виде нецензурной брани, угроз, но и предупреждений о наступлении сегодняшнего дня, представляли собой конретные призывы к насилию и их проявления. Однако за этот период КС благодаря всем судьям работал без каких-либо препятствий и принимал такие решения, которые станут исходными,переломными для нашей правовой системы в дальнейшем", - отметил Товмасян.
Он указал, что многие не знают судей КС; они сильные и патриотичные люди, преданные своему делу.
"Если Вы ищите в мирное время героев, то они работают в этом здании", - сказал Товмасян и перечислил имена судей КС, за исключением Ваге Григоряна.