Սպանված զինծառայողի մայրը սպառնում է ինքնահրկիզվել (տեսանյութ) 12/26/2019 12:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 2-ին զորամասի մարտական դիրքում սպանված պարտադիր ժամկետային Արթուր Աջամյանի հարազատները բողոքի ակցիա են իրականացնում Կառավարության շենքի մոտ։ Մասնակիցներին մոտեցան ոստիկանության ծառայողները, ինչը լարվածություն առաջացրեց։ Բացի այդ՝ ոստիկանները կենդանի պատնեշ կանգնեցրին կառավարության շենքի և սպանված զինծառայողի հարազատների միջև։ Հարազատները պնդեցին, որ իրենք չեն պատրաստվում որևէ ոստիկանի հետ խոսել։ Զինվորի հորեղբայրը հայտարարեց, որ Կառավարության մոտ կսպասեն այնքան, մինչև նիստն ավարտվի։
Աջամյանի մայրը հայտարարեց, որ արդարություն է պահանջում։
«Մեծ մարդիկ են։ Իմ տեգրը կգա կասի՞՝ մամա, ոչ մեկը չի ասի։ Խնդրում եմ արդարություն՝ վաշտի հրամանատարին եմ ուզում, գնդապետին եմ ուզում»,- ասաց Աջամյանի մայրը՝ հավելելով. «Եթե իմ երեխեն խմող լիներ, ծխող լիներ, իմ երեխան վատ ճանապարհով գնար, ես կասեի՝ իմ երեխան է այդպիսին՝ ես իմ երեխայի բնավորությունը գիտեմ։ Բայց իմ երեխան անմեղ երեխա է։ Ինքն իր կամքով գնացել ասել է՝ մամ գնում եմ ծառայեմ»։
Նրա խոսքով՝ որդու զինվորական ծառայության 11 ամիսների ընթացքում որդին չի բողոքել և ասել է, որ լավ է։
Նրա խոսքով՝ Անդրանիկ Քոչարյանը չի կատարել խոստումը։ Նա նշեց, որ Անդրանիկ Քոչարյանը փափուկ բարձ դրեց և ասաց՝ տիկին ջան գնա հուղարկավորի որդուդ և ամեն ինչ կլինի օրենքի սահմաններում, մինչդեռ Աջամյանի մայրը գտնում է, որ ոչ մի օրենք էլ չկա։
«Դրանից բացի՝ թող մի օր զանգի և ծնողին հարցնի, թե ծնողի վիշտն ինչից է գալիս։ Ես ինձ հենց հիմա պաժառ կտամ ինձ։ Բոլորի վրայով կքայլեմ ու կգնամ։ Ինձ ոչինչ պետք չի»։
Բացի այդ՝ Աջամյանի մայրը վստահեցնում է, որ իրեն չեն տեղեկացրել, որ որդին սպանվել է։
«Մի բան լինում է միանգամից հայտարարում են լուրերով, գոնե ինձ զանգեին ասեին՝ բալա ջան,. Որդիդ զոհվել է»,- ասաց Աջամյանի մայրը։
Հիշեցնենք, որ զինվորն սպանվել է 2019թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ վաղ առավոտյան։ Պաշտոնական հաղորագրության համաձայն, ժամը 06:50-ի սահմանում, ՊԲ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1998թ. ծնված Արթուր Իշխանի Աջամյանը, իսկ զինծառայող, 1999թ. ծնված Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանը վիրավորվել է: Քննչական կոմիտեն դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցել սպանության հատկանիշներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով /երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ/։ Այսինքն՝ նպատակը եղել է երկու անձի սպանությունը։ Վիրավոր զինվորի կյանքի համար բժիշկները պայքարում են։
Մամուլում շրջանառության մեջ էր դրվել` զինվորի կողմից ծառայակցին սպանելու փորձ կատարելու, ապա ինքնասպանություն գործելու վարկածը, ինչը վրդովմունք էր առաջացրել մահացած զինծառայողի ծնողների, հարազատների մոտ, որոնք բողոքի ակցիա էին իրականացրել Աժ-ի մոտ` պահանջելով պարզել իրենց որդուն սպանողին. Նրանք հավատացած են, որ սպայական անձնակազմը շատ լավ գիտի, թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում:

Акция протеста у здания правительства: родные погибшего военного требуют выяснить обстоятельства гибели солдата 12/26/2019   13:28  |  Лента новостей
Родные погибшего 2 декабря в Арцахе военнослужащего Артура Аджамяна проводят акцию здания правительства Армении с требованием установить обстоятельства гибели военного.
К участникам акции подошли полицейские, которые, выстроившись живой стеной, перекрыли им путь в здание. Это еще больше накалило страсти. Родственники погибшего заявили, что они не собираются вступать в разговор с полицейскими и дождутся завершения заседания кабмина. Родные Артура Аджамяна требовали встречи с премьер-министром Николом Пашиняном.
“Я прошу справедливости”, - сказала мать погибшего военнослужащего.
“Если бы мой сын был пьющим, курящим, если бы он вел неправедный образ жизни, я бы сказала, что сын у меня такой. Но я знаю характер своего сына. Мой сын – невинный парень. Он добровольно пошел в армию служить”, - добавила она.
По ее словам, за 11 месяцев службы армии каких-либо жалоб от сына не поступало, напротив, он говорил, что все хорошо.
Мать военного заявила, что депутат Андраник Кочарян не выполнил обещания.
“Пусть хотя бы раз позвонил и спросил из-за чего скорбят родители. Я сейчас себя сожгу. Я переступлю через всех. Мне ничего не надо”, - сказал женщина.
Как ранее сообщалось, 2 декабря,  около 06:50,  в одной из воинских частей, дислоцированных на северо-восточном направлении Армии обороны, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО Артур Ишханович Аджамян(1998 г.р.), а солдат Давид Арутюнович Меликбекян(1999 г.р.) ранен. По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство двух или более лиц”) УК РА.
Как сообщили ранее в СК, в рамках уголовного дела проведены неотложные и необходимые следственные действия – произведен осмотр места происшествия и тела погибшего, назначена судебно-медицинская экспертиза. Ряд военнослужащих допрошены в качестве свидетелей. Дед потерпевшего Аджамяна  - Хатиф Аджамян – признан правопреемником потерпевшего и был допрошен. Адвокаты Айарпи Саркисян и Хачатур Степанян признаны представителями правопреемника потерпевшего и участвовали в судмедэкспертизе трупа. Изъяты записи с видеокамер на боевом посту. В суд поданы ходатайства о расшифровке записей телефонных переговоров Аджамяна и осмотре его сотового телефона. Назначена судебно-баллистическая экспертиза.
В прессе муссировалась версия о попытке убийства сослуживца и самоубийства со стороны военнослужащего, что вызвало гнев родителей погибшего солдата. Они провели акцию у здания парламента, требуя выяснить, кто убил их сына. Они уверены, что офицерский состав знает, что на самом деле произошло.