Պետք չէ քաղաքականացնել Հայաստանից մեկնած նախկին պաշտոնյաների հարցը. Հայաստանում ՌԴ դեսպան 12/24/2019 15:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանից մեկնած նախկին պաշտոնյաների հարցը ոչ թե քաղաքական, այլ իրավական հարթությունում է, որը պետք է լուծվի և լուծվում է մեր երկրների համապատասխան իրավասու մարմինների մակարդակով։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Վերջինս ընդգծեց՝ պետք չէ այն քաղաքականացնել. «Կարծում եմ՝ Հայաստանի գլխավոր դատախազը բավականին հստակ է արտահայտվել այս թեմայով. Միայն Ռուսաստան չեն մեկնում։ Մեկնում են այնտեղ, որտեղ ավելի նպատակահարմար, բարենպաստ են համարում։ Ես չէի առանձնացնի Ռուսաստանը»,-նշեց Կոպիրկինը։
Հավելենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում են գտնվում մի շարք պաշտոնատար անձինք, որոնց նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված։ Այժմ ՌԴ-ում են գտնվում նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը, ՀԿԳ նախկին քննիչ Վահագն Հարությունյանը, ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը։

Не стоит политизировать вопрос о выдаче Армении беглых экс-чиновников - посол России 12/24/2019   15:58  |  Лента новостей
Вопрос выдачи уехавших из Армении бывших чиновников, против которых возбуждены уголовные дела, находится в правовой плоскости, а не политической, который должен и решается на уровне компетентных органов наших стран. Об этом заявил Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин на пресс-конференции во вторник, 24-го декабря.
“По-моему, генеральный прокурор Армении высказался достаточно ясно по этой теме - уезжают не только в Россию, уезжают туда, куда считают более целесообразным, благоприятным. Я бы не стал выделять Россию", - заявил Копыркин.
Отметим, что в РФ находятся ряд бывших  чиновников Армении, которые объявлены в розыск. Речь, в частности, идет о бывшем генеральном прокуроре Армении Геворке Костаняне, экс-министре обороны Микаеле Арутюняне, бывшем следователе по расследованию особо важных дел Ваагне Арутюняне, о главе Службы принудительного исполнения судебных  актов, экс-депутате НС Армении Мигране Погосяне.