Նարեկ Սարգսյանը կալանավորվեց 12/24/2019   10:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերահաստատելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց  ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Նշենք, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերահաստատելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ դեկտեմբերի 21-ին ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ Չեխիայից Հայաստան է տեղափոխվել Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանը։ Վերջինս գտնվում է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում։
Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես և ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն, համագործակցելով եվրոպական մի շարք երկրների իրավապահ կառույցների ու Ինտերպոլի հետ, ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել էին ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին: Հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է։

Племянник Сержа Саргсяна взят под стражу 12/24/2019   10:58  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство о подтверждении избранной в отношении Нарека Саргсяна, племянника третьего президента Армении Сержа Саргсяна, меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник одела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Ранее советник по связям со СМИ генпрокурора Армении Гор Абрамян сообщил, что Чехия удовлетворила ходатайство Армении об экстрадиции объявленного в розыск Нарека Саргсяна.
Нарек Саргсян был доставлен в Армению из Чехии 21-го декабря.
26-го июня 2018 года в Службе национальной безопасности Армении было возбуждено уголовное дело по признакам статей УК о незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, а также незаконного оборота, изготовления или реализации наркотиков, психотропных веществ и их прекурсоров.
6-го июля Нарек Саргсян был объявлен в розыск, а 24-го июля – в международный розыск.
Различные подразделения полиции Армении, а также Национальное центральное бюро Интерпола в Армении при сотрудничестве с правоохранительными структурами в ряде европейских стран и Интерполом благодаря масштабным оперативно-розыскных мероприятиям 6-го декабря разыскали Нарека Саргсяна в Праге. Следствие по уголовному делу продолжается.
Как ранее сообщалось, в момент задержания он предъявил фальшивый паспорт гражданина Гватемалы на имя Франклина Гонсалеса.