Սամվել Ուզունյանը հեռացել է Հայաստանից` անձեռմխելիությունից զրկվելուց հետո 12/23/2019   13:03  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հոկտեմբերի 27»-ի գործով նախկին դատավոր Սամվել Ուզունյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ դատարանը բավարարել է նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին միջնորդությունը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը դեկտեմբերի 21-ին պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց, որ դեկտեմբերի 20-ին, քննության առնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի միջնորդությունը համաձայնություն է տվել Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Սամվել Ազատի Ուզունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու վերաբերյալ։
Նույն օրը դատախազությունը տեղեկացրեց, որ նախնական քննության տվյալներով՝ Սամվել Ուզունյանը մի դեպքում 2014 թվականի հոկտեմբերին ներկայացված քաղաքացիական հայցի գործով հայցվորի օգտին դատական ակտ կայացնելու համար միջնորդելու, մեկ այլ դեպքում 2007թ. տեղի ունեցած դեպքի առթիվ հարուցված, ապա վարույթը կարճված քրեական գործով տուժողի օգտին գործողություններ կատարելու՝ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն՝ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով նպաստելու համար, նրանցից պահանջել և տարբեր ժամանակահատվածներում ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ մի դեպքում 13.000 ԱՄն դոլարին, մյուս դեպքում՝ 38.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի կաշառք:
Սակայն պարզվում է, թեեւ ԲԴԽ-ն տվել էր իր համաձայնությունը նախկին դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար, սակայն սահմանն այդ ընթացքում չէր փակվել՝ այդպիսով թույլ տալով, որ նա հեռանա Հայաստանից։
Shamshyan.com-ի տվյալներով՝ դեկտեմբերի 21-ին Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ժամը 01։45-ին Երևան-Մոսկվա թիվ 1869 չվերթով մեկնող ուղևորներից մեկի՝ Սամվել Ուզունյանի ուղեբեռում հայտնաբերվել է կասկածելի իր։ Ավելի ուշ ոստիկանությունից հաստատեցին, որ ուղեւորի ուղեբեռում հայտնաբերվել է փամփուշտ, որն ուղարկվել է փորձաքննության։ Պարզվում է, ոչ նրանց անձեռնմխելիությունից զրկելը եւ ոչ էլ ուղեբեռում փամփուշտ հայտնաբերելը չի խանգարել, որ Սամվել Ուզունյանը հեռանա Հայաստանից։
12:20 21/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Հոկտեմբերի 27»-ի գործը քննած դատավոր Սամվել Ուզունյանին մեղադրանք կառաջադրվի
09:47 28/11/2019  |  ՄամուլԱԱԾ բացահայտած կաշառքի քրգործով անցնող դատավորը գնացել է թոշակի․ նա հարցաքննվե՞լ է. «Ժողովուրդ»
09:30 27/03/2018  |  ՄամուլՄիլիոնատեր դատավորը կարող է սնանկ ճանաչվել. «Ժողովուրդ»
18:19 08/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍամվել Ուզունյանը հայտարարում էր, թե հեռանալու մտադրություն չունի, բայց աշխատանքից ազատվելու դիմումը ներկայացրեց
09:12 03/02/2016  |  ՄամուլԴատարանի նախագահ Սամվել Ուզունյանն արձակուրդից վերադարձել է և առավել քան ինքնավստահ է. «Ժողովուրդ»
09:19 30/01/2016  |  ՄամուլՈ՞րն է վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահի պաշտոնի իջեցման և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանի նախագահ Սամվել Ուզունյանի անհետացման պատճառը. «Հրապարակ»
09:01 28/01/2016  |  ՄամուլԱվան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանի նախագահն անհետացե՞լ է. «Հրապարակ»

Судья по "делу 27 октября" объявлен в розыск 12/23/2019 13:39 | Криминальная хроника
Судья по делу о теракте в парламенте 27 октября 1999 года Самвел Узунян объявлен в розыск. Об этом "ФактИнфо" сообщил советник генеральног прокурора Армении Гор Абрамян.
Он проинформировал, что суд удовлетворил ходатайство об избрании в отношении Узуняна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее сообщалось, что 21-го декабря Высший судебный совет Армении выступил с официальным заявлением, в котором сообщалось, что 20-го декабря, взяв на рассмотрение ходатайство и.о. генпрокурора Армении, дал согласие на уголовное преследование бывшего председателя суда общей юрисдикции ереванских районов Аван и Нор Норк Самвела Узуняна и его арест.
Как сообщила в тот же день Генпрокуратура, по данным предварительного следствия, Самвела Узуняна подозревают в получении взятки в размере 13 тыс. долларов в одном из случаев и 38 тыс. долларов - в другом.
Так, согласно сообщению, речь идет о посредничестве в вынесении судебного акта в пользу истца по гражданскому делу в октябре 2014 года. Другой случай касается посредничества с использованием должностного положения в совершении действий в пользу потерпевшего, для привлечения предполагаемых преступников к уголовной ответственности, в рамках уголовного дела, возбужденного по факту, имевшему место в 2007 года, производство по которому впоследствии было прекращено.
Однако, как выясняется, несмотря на то, что ВСС дал согласие на уголовное преследование экс-судьи, но последнему удалось выехать из страны.
По данным Shamshyan.com, 21 декабря в 01:45 в багаже одного из пассажиров рейса Ереван-Москва был обнаружен подозрительный предмет. Позже в Полиции сообщили, что в багаже нашли патрон, который направлен на экспертизу. Выясняется, что лишение его неприкосновенности и обнаруженный в багаже патрон не помешали выезду СамвелаУзуняна из Армении.