Երեխաների առք ու վաճառքի գործը պետք է իր «մետաստազներով» բացահայտել. ՀՀ վարչապետ 12/19/2019 13:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ երեխաների թրաֆիքինգի մասին քննչական կոմիտեի՝ նախօրեին հնչեցված հայտարարությունն իր համար շոկային է եղել։
«Այդ ժամանակ մարդկայնորեն չէի կարող հավատալ, որ այս թեմայով կլինեն կոնկրետ բացահայտումներ, բայց փաստը մնում է փաստ, որ ունենք ձերբակալված անձինք»,- ասաց վարչապետը։ Չխախտելով ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված անմեղության կանխավարկածը՝ վարչապետը նշեց, որ, եթե նման գործողություններ արվել են, նշանակում է, որ կա առնվազն կասկածելու հիմքեր։
ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ սույն գործով ձերբակալվածների թիվը 5-ն է։ «Ապացույցների համակցությունն այս պահին բավարար է նրանց ՀՀ քրեական օրենսգքրի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասով մեղադրանք առաջադրելու համար, որի դիսպոզիցիան հնչում է հետևյալ կերպ՝ ծնողներից երեխաների ապօրինի բաժանելը»,- ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ գործով կատարվել են մի շարք խուզարկություններ ԱԱԾ-ի և Դատախազության, Ոստիկանության գործընկերների հետ համատեղ։ Գրիգորյանը հայտնեց, որ առգրավվել են ձերբակալված անձանց պաշտոնավարումից ՝ 2012թ.-ից առ այսօր եղած բոլոր փաստաթղթերը, որոնք կենթարկվեն մանրակրկիտ քննության։
«Ունենք մի շարք անձանց ուղղակի ցուցմունքներ, որոնք մերկացնում են այդ անձանց հանցանքը կատարելու մեջ»,- ասաց Գրիգորյանը՝ շեշտելով, որ մոտ օրերս այդ անձանց կառաջադրվեն մեղադրանքներ, կընտրվեն խափանման միջոցներ։ Վարչապետը կարևորեց, որ այդ գործի քննությունը լինի առանց էմոցիաների և ամբողջական։
«Կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես է պատահել և ինչպես է պատահում, որ ՀՀ-ում կարող է նման մեխանիզմ գոյություն ունենալ և գործել»,- ասաց Փաշինյանը։ Նրա խոսքով՝ այդ մեխանիզմը տարիներ է գործել և պետք է առաջնային խնդիր դնել գործն ամբողջական՝ իր «մետաստազներով» բացահայտելու համար։

Дело о незаконном усыновлении детей в Армении повергло Пашиняна в шок 12/19/2019   13:59  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства заявил, что сообщение Следственного комитета Армении о незаконном усыновлении детей повергло его в шок.
“Я по-человечески не могут поверить в то, что будут конкретные разоблачения в этой связи. Однако факт остается фактом; есть задержанные. Не нарушая чьей-либо презумпции невиновности, если подобные деяния были совершены, то это означает, что по  меньшей мере есть основания для подозрений”, - сказал премьер.
В свою очередь председатель Следственного комитета Армении Гайк Григорян сообщил, что по данному делу задержаны 5 человек.Директор республиканского роддома Размик Абрамян задержан по громкому делу об усыновлении детей иностранцами“Совокупности полученных доказательств в данный момент достаточно для предъявления им обвинения по части 2 статьи 167 Уголовного кодекса РА, диспозиция которой звучит следующим образом: незаконное разлучение детей с родителями”, - сообщил Григорян.
Он добавил, что в рамках дела совместно с коллегами из СНБ, Прокуратуры и Полиции проведены обыски. Он также проинформировал, что изъяты все имевшиеся с момента их пребывания в должности, с 2012 года, документы, которые будут тщательно изучены.
Кроме того, он сообщил, что есть показания целого ряда лиц, которые разоблачают этих людей в совершении преступления.
Григорян заявил, что в ближайшие дни им будет предъявлено обвинение, в отношении них будет избрана мера пресечения. Премьер указал на важность расследования дела без эмоций и его полного раскрытия.
“Важно понять, как так получилось и получается, что в Армении может существовать и действовать такой механизм”, - сказал Пашинян.
По его словам, этот механизм действовал на протяжении многих лет, и надо поставить задачу раскрыть дело со всеми его “местастазами”.