Ծնողին երեխայից ապօրինի բաժանելու կասկածանքով եւս մեկ քաղաքացի է ձերբակալվել 12/18/2019   21:51  |  Քրեական խրոնիկոն
Ծնողին երեխայից ապօրինի բաժանելու կասկածանքով եւս մեկ քաղաքացի է ձերբակալվել՝ 43 տարեկան։ Այդ մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Ն.Հարությունյանը։
«ՀՀ Քննչական կոմիտեի Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության վարույթում օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2 մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է 1976 թվականին ծնված քաղաքացի»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր ավելի վաղ ՔԿ-ն հայտնել էր, որ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելու կասկածանքով ձերբակալվել են նաև «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ » ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը, փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանը, «Երևանի մանկան տուն » ՊՈԱԿ –ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը:
Քրեական գործով կա նաեւ մեկ մեղադրյալ. 43-ամյա կինը մեղադրվում է երեխայի առք ու վաճառքին օժանդակելու մեջ։

В деле о незаконном усыновлении детей в Армении появились новые задержанные 12/19/2019   09:25  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела о незаконном изъятии детей у родителей задержан еще один гражданин. Об этом сообщила и.о. руководителя отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Гражданин 1976 года рождения подозревается в совершении преступного деяния, предусмотренного пунктами 1 и 2 части 2 статьи 167 (“Незаконное разлучение ребенка с родителями или подмена ребенка в отношении двух и более детей,, совершенные  группой лиц по предварительному сговор”) Уголовного кодекса Армении.
Ранее Следственный комитет Армении сообщил о задержании директора ЗАО "Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии" (“Республиканский роддом”) Размика Абрамяна, его заместителя Аршака Джерджеряна и директора ГНКО "Ереванский детский дом" Лианы Карапетян.
Они были задержаны в рамках уголовного дела о незаконном усыновлении детей иностранцами, по подозрению в незаконном разлучении детей с родителями, совершенном по предварительному сговору  с группой лиц.
Также сообщалось, что в рамках возбужденного ранее уголовного дела по пункту 2 части 2 статьи 34-168 (“Попытка торговли детьми”) УК Армении обвинение было предъявлено еще одному человеку – 43-летняя жительнице Еревана.