Մայրը կպչուն ժապավենով կապել է մանկահասակ դստեր ձեռքերն ու ոտքերը, բերանին փաթաթել կիսաշրջազգեստ և դրել արբարկղի մեջ 12/18/2019   11:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է մանկահասակ երեխայի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել երեխայի մորը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մինչդատական վարույթում իրականացված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 2019 թվականի օգոստոսի 30-ին` ժամը 22:00-ից 24:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Գյումրի քաղաքի բնակչուհին՝ ծնված 1999 թվականին, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կպչուն ժապավենով կապել է իր՝ 2018 թվականի սեպտեմբերին ծնված մանկահասակ դստեր ձեռքերն ու ոտքերը, բերանին փաթաթել կիսաշրջազգեստ, այնուհետև երեխային բնակարանից տեղափոխել և դրել է փողոցում տեղակայված արբարկղերից մեկի մեջ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել էր դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, որի եզրակացության համաձայն՝ մանկահասակ երեխան մահացել է մեխանիկական շնչահեղձությունից՝ սննդային զանգվածով շնչառական ուղիների փակման հետևանքով:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ երիտասարդ կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը ՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:
20:24 23/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՉորսամյա ամերիկացին պատահաբար կրակել է փոքրիկի վրա
20:04 19/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿազանում տղամարդը սպանել է 16-ամյա խորթ դստերը, ով մեղադրում էր իրեն բռնաբարելու համար
21:34 16/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄայրը սպանել է երկու երեխաներին, որոնց նա փորձում էր YouTube-ի աստղեր դարձնել
19:35 13/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՄարզական աստղի կինը սպանել է դստերն ու որդուն, սակայն ինքնասպան լինել չի կարողացել
19:16 12/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԿնոջը, դստերը, ապա նաև ինքնիրեն սպանած տղամարդ. դա կարմա է ինձնից փախչելու համար
19:32 06/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՆորածին որդուն սառցարան դրած մայրը բանտ կնստի 5 տարով
19:06 30/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոն22-ամյա վոլգոգրադցին լացելու պատճառով սպանել է յոթ ամսական դստերը՝ փորին հարվածելով

20-летняя жительница Гюмри обвиняется в убийстве своей малолетней дочери 12/18/2019   11:55  |  Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Ширакской области завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства малолетнего ребенка. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета.
В результате проведенных в ходе досудебном производства следственных и иных процессуальных действий установлен ряд обстоятельств произошедшего.
В частности, выяснилось, что 30-го августа 2019 года, в промежутке между 22:00 и 24:00, 20-летняя жительница города Гюмри, вынашивая умысел на незаконное лишение своей годовалой дочери жизни, связала ей руки и ноги скотчем, замотала рот юбкой, после чего увезла ее из дома и оставила в одном из мусорных контейнеров.
Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, была назначена судебно-медицинская экспертиза. Согласно заключению судмедэкспертизы, малолетний ребенок скончался от механической асфиксии, из-за закупорки дыхательных путей пищевой массой.
По совокупности полученных доказательств молодой женщины предъявлено обвинение по части 1 статьи 104("Убийство") Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
“Объявлено о завершении предварительного следствия. Уголовное дело с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и отправке его суд передано прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия”, - говорится в сообщении.