Այս մոլորակի վրա կա երկու հայկական պետություն և երկուսում էլ ես ղեկավար եմ եղել. Քոչարյանը արձագանքեց՝ իր վտանգավոր լինելու մասին արտահայտությանը 12/18/2019   16:07  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Վերաքննիչ քրեական դատարանում արձագանքեց իր նկատմամբ հնչեցված արտահայտությանը՝ թե ինքը վտանգ է ներկայացնում պետականությանը։ «Այս մոլորակի վրա կա երկու հայկական պետություն և երկուսում էլ ես ղեկավար եմ եղել։ ԼՂՀ-ում ամբողջ պատերազմի ընթացքում ղեկավարել եմ երկիրը, այդ երկրի Հռչակագրի հեղինակն եմ և 1988թ-ից մինչև երկրի ձևավորումը որևէ որոշում առանց ինձ չի կայացվել։
Հայաստանում ևս եղել եմ 10 տարի նախագահ։ Մինչև նախագահ դառնալը Հայաստանը դասվում էր աղքատ երկրների շարքում»,- նշեց երկրորդ նախագահը։
Մինչ Ռոբերտ Քոչարյանը խոսում էր, տուժող կողմի ներկայացուցիչները միջամտեցին, իսկ Սեդա Սաֆարյանը առարկություն ներկայացրեց՝ նշելով, որ դա բողոքի հետ կապ չունի։ Ռոբերտ Քոչարյանը նշեց, որ միջամտող քաղաքացին իրեն մեղադրում էր նաև կնոջ՝ կաթված ստանալու մեջ։ Շարունակելով խոսքը՝ Ռոբերտ Քոչարյանը նշեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում երկիրը դարձել է միջին եկամուտ ունեցող երկիր։ «Եթե այս արդյունքներն ունեցող մարդը համարվում է վտանգ պետականության համար, ուրմեն մենք մանկուրդների երկիր ենք»,- ասաց Քոչարյանը։
Նշենք, որ Ռ.Քոչարյանի ելույթի ժամանակ ռեպլիկներ հնչեցին դատարանում եւ նախագահող դատավորը նաեւ տուժողի իրավահաջորդին հորդորեց ավելի զուսպ լինել։

Кочарян отреагировал на прозвучавшие в ходе судебного заседания обвинения в свой адрес 12/18/2019   16:35  |  Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян отреагировал на прозвучавшее в ходе заседания Апелляционного суда высказывание о том, что он представляет угрозу государственности.
“На этой планете есть два армянских государства; в обоих я был руководителем. В НКР за все время войны я руководил страной, в том числе был автором Декларации, и ни одно решения с 1988 года до формирования страны без меня принималось. В Армении я 10 лет был президентом. До того, как я стал президентом, Армения относилась к категории бедных стран”, - сказал Роберт Кочарян.
В этот момент его выступления прервала представитель правопреемников потерпевшей стороны Седа Сафарян. Она заявила, что заявление Кочаряна не имеет отношения к делу. За этим в зале суда с разных сторон прозвучали реплики. Судья призвала правопреемников потерпевшего вести себя более сдержанно.
Продолжая свою речь, Кочарян заявил, что в годы его президентства Армения превратилась в страну со средним уровнем доходов на душу населения.
“Если человека, добившегося этих результатов, считают угрозой государственности, то, что тут скажешь. Значит мы – страна манкуртов”, - отметил экс-президент.