Աղվան Վարդանյանը հայտարարել է Քոչարյանի ազատության հանձնախումբ ստեղծելու մասին 12/18/2019   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքական գործիչ, ՀՅԴ նախկին անդամ Աղվան Վարդանյանն այսօր հայտարարել է՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության հանձնախումբ ստեղծելու մասին։ Նա նշել է, որ Քոչարյանը կալանքի տակ է պահվում հակաօրինական ձևով, ապա թվարկել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղիները։
«Որոշ ժամանակ առաջ հասարակական, քաղաքական, մշակույթի, մարզաշխարհի մոտ 100 գործիչներ հանդես եկան հայտարարությամբ ի պաշտպանություն Ռոբերտ Քոչարյանի։ Նրանք իշխանությանը կոչ էին անում վեր կանգնել անձնական շահերից, ընդունել սեփական նախապաշարումների անճշտությունը՝ մարտի 1-ի գործի առնչությամբ, վերջ տալ դատական համակարգի ճնշումներին։ Նաև հույս էին հայտնում, որ նախագահ Քոչարյանի ազատ արձակումը հասարակական համերաշխության ազդակ կդառնա»,-ասաց Վարդանյանն ու ավելացրեց, որ այս հայտարարությանը հաջորդել է ստորագրահավաքը, սակայն իշխանության դիրքորոշումը չի փոխվել և իշխող ուժը շարունակում է իր անհեռանկար գործելաոճը։
Նախկին դաշնակցականի կարծիքով, հանրային կյանքի լարվածության պատճառներից մեկը մարտի 1-ի գործի շուրջ ընթացող զարգացումներն են և, նրա խոսքով, ՀՀ երկրորդ նախագահին ոչ իրավական ձևով կալանքի տակ պահելը։
«Ակնհայտ է՝ ներկայացված մեղադրանքը որևէ կապ չունի 10 զոհերի մահվան հանգամանքների բացահայտման հետ։ Հայկական երկու պետությունների կայացման հարցում էական ներդրում ունեցող Ռոբերտ Քոչարյանին անազատության մեջ պահելն անպատիվ գործ է, չի բխում մեր պետության շահերից, հակառակը՝ վնասում է պետության վարկը, խարխլում է դատական համակարգը։ Ի վերջո` իշխանության այս սևեռումը չի բերում հանրային համերաշխության և թույլ չի տալիս կենտրոնանալ իրական օրակարգերի ու խնդիրների վերաբերյալ»,-ասաց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, Քոչարյանին բանտախցում պահելը ոչինչ չի տալիս ո՛չ քաղաքացիներին, ո՛չ էլ պետությանը և պետք է դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից։
«Ամենապարզ ելքը երկրորդ նախագահի խափանման միջոցը փոխելն է։ Իշխանությունն առայժմ չի անում այդ՝ դատավորներին պարտադրելով հակաօրինական որոշումներ։ Մնում է երկրորդ ճանապարհը՝ խափանման միջոցի փոփոխությունը դարձնել հանրային, քաղաքական պահանջ»,-ասաց Վարդանյանն ու ավելացրեց, որ արձագանքելով 60.000 քաղաքացիների պահանջին ստեղծվել է նախաձեռնող խումբ, որի գործունեության նպատակը Ռ. Քոչարյանի ազատությունն է։
Ըստ նրա՝ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելը Հայաստանի ամոթն է և քիչ թե շատ մտածող յուրաքանչյուր քաղաքացի ինքն իրեն պետք է հարցնի՝ ինչի համար է դա արվում և ինչ է տալիս հասարակությանը։
«Մեր խնդիրն է մարդկանց մտածել տալ այս հարցերի մասին, երբ մարդը մտածում է նաև ունենում է դիրքորոշում։ Քոչարյանն իր գործունեության ընթացքում և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանում ուղղակիորեն աշխատել է 100-ավեր մարդկանց հետ և այդ մարդիկ գիտեն Քոչարյանի կերպարը, գործն ու ապրելակերպը։ Մեր խնդիրն է այդ մարդկանց մղել դիրքորոշման»,-ասաց Աղվան Վարդանյանը։
11:30 15/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակցությունների փակուղում գտնվելը կարող է մեծացնել պատերազմի վտանգը. Աղվան Վարդանյան
21:12 02/10/2019  |  ՀարցազրույցԱյս վարչապետը վտանգ է հայկականության համար. Աղվան Վարդանյան
22:19 19/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին հերթին ՀՀ նախագահը պետք է իր դիրքորոշումը հայտնի․ Աղվան Վարդանյանը՝ դատարանները արգելափակելու մասին
14:01 14/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Վարդանյանը եկել է աջակցելու Քոչարյանին
09:31 26/05/2018  |  ՄամուլԱղվան Վարդանյանին ՀՀԿ-ականներն էին համոզե՞լ. «Փաստ»
19:14 23/04/2018  |  ՔաղաքականԱղվան Վարդանյանը Սերժ Սարգսյանի քայլը որակեց որպես պետական պատասխանատվություն ունեցող մարդու արարք
12:22 10/06/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔաղաքական ուժերն ամեն օր են վնասվածքներ ստանում. Աղվան Վարդանյան
09:37 19/08/2015  |  ՄամուլՍահմանադրության նախագծի վերաբերյալ ՀՅԴ-ն առայժմ հրապարակային կարծիք չի հայտնել, քանի որ իր առաջարկությունները նախ պետք է քննարկի Սերժ Սարգսյանի հետ. «Ժողովուրդ»

Агван Варданян заявил о создании Комитета по освобождению Роберта Кочаряна 12/18/2019   13:26  |  Лента новостей
Политический деятель, бывший член АРФ “Дашнакцутюн”, экс-депутат парламента РА Агван Варданян сегодня заявил о создании Комитета по освобождению второго президента Армении Роберта Кочаряна. Он отметил, что Кочаряна содержат под стражей незаконно. Варданян перечислил пути выхода из создавшейся ситуации.
“Давеча порядка 100 общественных, политических деятелей, представителей культуры и спорта выступили с заявлением в защиту Роберта Кочаряна. Они призвали власти превозмочь личные интересы, признать неточности собственных предрассудков в связи с делом 1 марта, перестать оказывать давление на судебную систему. Они также выразили надежду на то, что освобождение президента Кочаряна станет импульсом к общественной солидарности”, -заявил Варданян и добавил, что за этим заявление последовал сбор подписей. Однако, по его словам, позиция власти не претерпела изменений, и правящая сила продолжает прибегать к своим бесперспективным методам работы.
По словам бывшего представителя АРФД,  одной из причин социальной напряженности являются процессы вокруг дела о событиях 1 марта  2008 года. По его словам, второго президента противоправным образом удерживают под стражей.
“Очевидно, что выдвинутое обвинение не имеет никоим образом не связано с раскрытием обстоятельств смерти 10 человек. Содержание под стражей Роберта Кочаряна, внесшего существенный вклад в дело становления двух армянских государств, - бесчестное дело, не исходит из интересов государства, напротив, вредит его авторитету, подрывает судебную систему. И, наконец, зацикленность на этом власти не приводит к общественной солидарности и не позволяет сконцентрироваться на реальных повестках и проблемах”, - сказал Варданян.
По его словам, содержание Кочаряна в тюремной камере ничего не дает ни гражданам, ни государству, и посему надо найти выход из создавшейся ситуации.
“Самый простой путь – изменить экс-президенту меру пресечения. Власть пока не делает этого, навязывая судьям незаконные решения. Остается второй путь – превратить призыв к изменению меры пресечения в общественное, политическое требование”, - указал Варданян. По его словам, в ответ на требование 60 тыс. граждан, была создана инициативная группа, цель которой  - добиться освобождения Р. Кочаряна.
По его словам, содержание Кочаряна под стражей – это позор для Армении, и каждый мало-мальски мыслящий гражданин должен спросить себя, зачем это делает и что это дает обществу.
“Наша задача – дать людям пищу для размышлений. Когда человек думает, то у него формируется и позиция. Кочарян за свою деятельность и в Арцахе, и в Армении взаимодействовал  с сотнями людей, и эти люди знают Кочаряна, его дело и образ жизни. Наша задача сподвигнуть этих людей на формирование позиции”, - сказал Агван Варданян.