Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու մասին որոշումը կբողոքարկվի դատարանում 12/16/2019 15:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ գործառութային անձեռնմխելիության հիմքով, դադարեցնելու հարցը կբարձրացվի դատարանում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Ըստ նախաքննական մարմնի՝ զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, նա իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Երրորդ նախագահի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Փաստաբան Ա.Մակինյանը հայտարարել էր, որ չի հաղթահարվել Սերժ Սարգսյանի գործառութային անձեռմխելիությունը։ «ՀՀ նախագահը, համաձայն 2005թ. և 2015թ. Սահմանադրության, անձեռնմխելի է։ Հանրապետության նախագահը իր լիազորությունների թե՛ ժամկետում, թե՛ ժամկետի ավարտից հետո չի կարող հետապնդվել կամ պատասխանատվության ենթարկվել՝ իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար։ Պարոն Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշման մեջ այդ մասին ձևակերպում կա, որ պաշտոնական դիրքի օգտագործմամբ ինչ-ինչ գործողություններ է կատարել։ Մինչդեռ՝ Սահմանադրությունն ուղղակի արգելք է սահմանում»,- ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ին ասել էր Ա.Մակինյանը։ Վերջինս՝ բողոք էր ներկայացրել դատախազություն՝ պահանջելով դադարեցնել Ս.Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը, ինչը դատախազությունը մերժել էր։
Ա.Մակինյանն այսօր «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ ստացել է դատախազության որոշումը՝ այն որակելով անհիմն։ Մասնավորապես դատախազությունն անտեսել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ի որոշումը, յուրովի մեկնաբանել գործող իրավակարգավորումները։ «Առաջիկա օրերին անպայման բողոք կներկայացնենք դատարան»,- ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 4-ի որոշմամբ՝ ՍԴ-ն արձանագրել էր, որ «գործառութային անձեռնմխելիությունը Սահմանադրության ուժով քրեական պատասխանատվությունը, ուստիև քրեադատավարական գործընթացը բացառող հանգամանք է, հետևապես, այն պետք է իր կոնկրետացումն ստանար, նախևառաջ, Օրենսգրքի վերաբերելի 35-րդ հոդվածում, որպեսզի իրավասու մարմինները ընթացակարգային հիմքեր ունենան կիրառելու այն քրեական դատավարության շրջանակներում»:
Ամրագրելով, որ Սահմանադրության ուժով հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց գործառութային անձեռնմխելիությունը՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում ամրագրված չէ՝ Սահմանադրական դատարանն այդ մասով 35-րդ հոդվածը համարել էր Սահմանադրությանը հակասող։

Защита обжалует решение об уголовном преследовании Сержа Саргсяна в суде 12/16/2019   15:58  |  Лента новостей
Вопрос о прекращении уголовного преследования третьего президента Армении Сержа Саргсяна на основании функциональной неприкосновенности будет поднят в суде. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-президента Амрам Макинян.
4-го декабря Специальная следственная служба Армении сообщила, что Сержу Саргсяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179("Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах") УК Армении. По данным следствия, Серж Саргсян, занимая пост президента Армении с 9-го апреля 2008 года по 9-ое апреля 2018 года, используя свое должностное положение, в период с 25-го января 2013 года до 7-го февраля  того же года, организовал хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты госсредств группой чиновников. В отношении третьего президента избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Адвокат Макинян заявил, что функциональная неприкосновенность Сержа Саргсяна не преодолена. “Президент РА в соответствии с Конституцией от 2005г. и 2015г. неприкосновенен. Президент Республики как в период исполнения им полномочий, так и истечения их срока не может подвергаться преследованию или привлекаться к ответственности за действия, вытекающие из его статуса. В решении о привлечении г-на Саргсяна  в качестве обвиняемого об этом есть формулировка, что с использованием должностного положения он совершил какие-то действия. Между тем Конституция просто устанавливает запрет”, - заявил ранее “ФактИнфо” А.Макинян. Он подал заявление в Прокуратуру, требуя прекращения уголовного преследования в отношении С. Саргсяна, однако надзорное ведомство отклонило его требование.
Макинян сегодня сообщил “ФактИнфо”, что получил решение Прокуратуры. Адвокат квалифицировал его как необоснованное. В частности, Прокуратура проигнорировала решение Конституционного суда от 4-го сентября, своеобразно истолковав действующие нормы регулирования. “В ближайшие дни мы обязательно подадим жалобу в суд”, - сказал адвокат.