Գևորգ Կոստանյանի կալանավորման որոշումը բողոքարկվել է 12/11/2019   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի փաստաբանը բողոքարկել է Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին դատարանի որոշումը՝ պահանջելով վերացնել այն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Գևորգ Կոստանյանի փաստաբան Համբարձում Մելիք-Սարգսյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ բողոքը ներկայացրել են դեկտեմբերի 9-ին և 10-օրյա ժամկետում սպասում են Վերաքննիչ դատարանի արձագանքին։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Կոստանյանին «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել է նոյեմբերի 25-ին, սակայն միայն 10 օր անց՝ դեկտեմբերի 5-ին, հայտարարվեց նրան մեղսագրվող հոդվածները։ Ըստ այդմ՝ նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 5 հոդվածով՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-334-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այսինքն՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ծանր հետևանք առաջացնող պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման օժանդակման, պաշտոնեական կեղծիքի օժանդակման, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության պարտակելը օժանդակելու և ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով ապացույցների կեղծմանը օժանդակելու համար ։
Գ.Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարվելու մասին ՀՔԾ-ն հայտնեց նոյեմբերի 28-ին և քննիչը նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրեց դատարան, ինչը բավարարվել է դեկտեմբերի 4-ին։
Գևորգ Կոստանյանը հայտարարել է, որ չի ընդունում իրեն մեղսագրվող արարքները։ «ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով նախատեսված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու եմ այս անհեթեթ մեղադրանքներից իմ, ինչպես նաև Գևորգ Մհերյանի անունը պաշտպանելու համար», - ասել է նախկին գլխավոր դատախազը։
16:49 05/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳեւորգ Կոստանյանին կալանավորելու որոշումը կբողոքարկվի
15:14 05/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳեւորգ Կոստանյանին վերագրվում է 5 մեղադրանք
18:23 04/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀիմք չկա, որ Կոստանյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրվի. Փաստաբանը պատրաստվում են բողոքարկել դատարանի որոշումը
17:34 04/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը բավարարեց Գևորգ Կոստանյանին կալանավորելու միջնորդությունը
15:31 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը Գևորգ Կոստանյանի վերաբերյալ գործով
17:06 30/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանում քննարկվում է Գեւորգ Կոստանյանին կալանավորելու հարցը
12:41 29/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը կկալանավորի՞ Գեւորգ Կոստանյանին. Մեկնաբանում է Արթուր Դավթյանը
15:57 28/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳեւորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել
10:13 28/11/2019  |  ՄամուլՀայաստանըւ միջազգային հարթակներում լրջագույն պրոբլեմ է ունենալու. «Հրապարակ»
20:52 26/11/2019  |  ՀարցազրույցԻրենց նպատակը քրեական գործի քննության իմիտացիա ստեղծելն է. Գեւորգ Կոստանյանը՝ ՀՔԾ-ի շտապողականության մասին

Защита обжаловала решение об аресте бывшего генпрокурора Армении Геворка Костаняна 12/11/2019   13:36  |  Лента новостей
Защита обжаловала решение суда об аресте бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна. Защита требует отменить решение об избрании в отношении Костаняна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом агентству “ФактИнфо” сообщил адвокат Амбарцум Мелик-Саркисян, представляющий интересы  экс-генпрокурора.
По его словам, жалоба была подана 9-го декабря; ответ Апелляционного суда должен последовать в течение 10 дней.
О привлечении Геворка Костаняна в качестве обвиняемого по делу о событиях 1 марта 2008 года Специальная следственная служба Армении сообщила еще 25-го ноября, однако только спустя 10 дней, 5-го декабря, стало известно, что  его обвиняют по пяти статьям Уголовного кодекса Армении. Костаняну инкриминируют ч. 1 ст. 314(“Служебный подлог”), ч.2 ст. 38-308(“Пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия”), ч.1 ст. 38-314(“Пособничество в служебном подлоге”), ч.1 ст. 38-334(“Пособничество в укрывательстве тяжкого или особо тяжкого преступления”) и ч.3 ст. 38-349(Пособничество в фальсификации доказательств”) УК РА.
28-го ноября Геворк Костанян был объявлен в розыск. Следователь обратился в суд с ходатайством об аресте Костаняна. 4-го декабря суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна меры пресечения в виде заключения под стражу.
26-го сентября ССС распространила заявление, в котором сообщила о предъявлении обвинения экс-главе Армении Алику Саркисяну; в нем муссировались также имена Геворка Костаняна и бывшего заместителя начальника Полиции Геворка Мгеряна.
Геворк Костанян заявил, что не признает вину в инкриминируемых ему деяниях.  Экс-генпрокурор отметил, что воспользуется всеми возможностями, предусмотренными законодательством Армении и международными договорами для защиты своего имени, а также имени Геворка Мгеряна от этих нелепых обвинений.