Նոր Տարվա զանգերը խփելուց հետո ՀՀ-ում չի լինելու ՀԴՄ չխփելու որեւէ պարագա. Փաշինյանը զգուշացրեց 12/10/2019   16:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Որեւէ պարագայում ՀԴՄ չխփելու հանգամանքը 2020 թվականին հունվարի մեկից վերանում է»,-քիչ առաջ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերից հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ Նոր Տարվա զանգերը խփելուց հետո ՀՀ-ում չի լինելու ՀԴՄ չխփելու որեւէ պարագա, որը բարոյական, սոցիալական կամ որեւէ այլ առումով ներման ենթակա կլինի։
«ՀԴՄ կտրոնների նոր վիճակագրության եւ 2020 թվականի մեր անելիքների մասին»,-վերնագրով ուղիղ եթերից Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ կառավարության նպատակը մարդկանց հարկային պարտավորությունների տակ մտցնելը չէ։ Նրա խոսքով, 2020 թվականի բյուջեի նախագծով հարկային եկամուտներն ավելացել են 356 միլիարդ դրամով։ «Սա ամբողջ պոտենցիալը չէ, ստվերային տնտեսությունը կրճատելու, բյուջեի եկամուտները ավելացնելու համար պետք է խիստ պայմանավորվածությունների գնանք»,-հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ փոքր օբյեկտներում ՀԴՄ չխփելու արդյունքում իրական ստվեր է գոյանում նաեւ խոշոր ձեռնարկություններում, որոնք հաշվարկային փաստաթղթերը չգրելը պայմանավորում են նրանով, որ փոքրերը չեն ուզում այդ փաստաթղթերով աշխատել։ Ըստ Փաշինյանի, այսկերպ իրենք նաեւ խոշորներով են զբաղվում
«ՀԴՄ չխփող գործարարը գողանում է զինվորի հացը, այս տարի տեսաք՝ մենք մեր բանակում հսկայական փոփոխություններ ենք արել, մի մասի մասին դուք գիտեք մյուս մասի մասին չգիտեք»,-շարունակեց Փաշինյանը՝ հավելելով. «Փոքր ձեռնարկատերերը թող իմանան՝ ՀԴՄ կտրոն չխփելու համար լինելու է լուրջ վարչական պատասխանատվություն, դա լինելու է զինվորի հացը, զինվորի փամփուշտը, զինվորի արժանապատիվ հագուստը գողանալու համար»։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ընդամենը 2 օր առաջ ՊԵԿ 6 աշխատակից է ձերբակալվել։ Ըստ նրա, իշխանությունը լրջորեն պայքարում է կոռուպցիայի դեմ՝ հանուն ՀՀ բարեկեցության։
Նիկոլ Փաշինյանը ՀԴՄ-ներով աշխատելու ուղերձը համարեց հայ ժողովրդի համախմբվածության ու միասնականության դրսեւորման հնարավորություն։ Վերջում ասաց, որ սիրում է բոլորիս հպարտանում է մեզնով, խոնարհվում է բոլորիս առաջ ու ծառայում ՀՀ-ին ու ՀՀ հպարտ ու արժանապատիվ քաղաքացուն։

"С Нового года не должно быть ни одного непробитого чека": Пашинян предупредил предпринимателей об ответственности 12/10/2019   17:33  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении предупредил об ответственности за невыдачу контрольно-кассового чека. Об этом глава правительства заявил в прямом эфире со своей страницы в соцсети Facebook.
"С января 2020 года, как только колокола возвестят о наступлении Нового года, не должно быть ни одного непробитого контрольно-кассового чека", - подчеркнул Пашинян, указав, что попыткам уйти от уплаты налогов ни в моральном, ни в социальном или в другом плане нет прощения.
По его словам, правительство вовсе не стремится увеличить налоговое бремя предпринимателей. Пашинян заявил, что в проекте госбюджета на 2020 год доход от налоговых поступлений увеличился на 356 млрд. драмов.
"Это не весь потенциал. Для сокращения теневой экономики и увеличения государственных доходов мы должны придержаться строгой договоренности",  - сказал Пашинян.
Он отметил, что предприниматель, который отказывается пробивать чек, ворует у солдата хлеб, патроны и достойную форму.
"В этом году вы стали свидетелями громадных изменений в армии. О части из них вы знаете, о другой части – нет. Малым предприятиям следует знать о серьезной административной ответственности за невыдачу чека",- заявил Пашинян, напомнив о недавнем задержании шестерых сотрудников Комитета госдоходов.
Он вновь отметил, что власть ведет ожесточенную борьбу с коррупцией во имя благосостояния граждан Армении.