ԲԴԽ-ն այսօր կհրապարակի դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշումը 12/10/2019 16:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրագույն դատական խորհուրդը այսօր կհրապարակի Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշման եզրափակիչ մասը։
Դատավորին պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարը։ Միջնորդության հիմքում դրված է այն հանգամանքը, որ քաղաքացիական գործերից մեկով դատավորի կայացրած դատական ակտը հիմնավորված եւ պատճառաբանված չի եղել, ինչպես նաեւ, ըստ միջնորդության, դատավորի կողմից խախտվել են վճռի բովանդակությանը ներկայացվող պահանջները։ Դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանի նկատմամբ արդարադատության նախարարի կողմից կարգապահական վարույթը հարուցվել է սեպտեմբերի 2-ին , միջնորդությունը ԲԴԽ է ներկայացվել հոկտեմբերի 10-ին։
Հիշեցնենք, ԲԴԽ-ն կարող է մերժել պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը, հայտարարել նախազգուշացում, նկատողություն, խիստ նկատողություն կամ դադարեցնել դատավորի լիազորությունները։

ВСС Армении огласит решение по ходатайству о привлечении судьи Рубена Нерсисяна к дисциплинарной ответственности 12/10/2019   16:44  |  Лента новостей
Высший судебный совет(ВСС) Армении сегодня огласит заключительную часть решения по ходатайству о привлечении судьи суда общей юрисдикции Еревана Рубена Нерсисяна к дисциплинарной ответственности.
Ходатайство о привлечении судьи  к дисциплинарной ответственности представил министр юстиции Армении Рустам Бадасян. В качестве основания для подачи ходатайства указывается необоснованность и немотивированность вынесенного по одному из гражданских дел судебного акта. Кроме того, согласно ходатайству, судьей были нарушены требования, предъявляемые к содержанию решения.
Дисциплинарное производство в отношении судьи Рубена Нерсисяна было возбуждено 2-го сентября. Ходатайство было подано в Высший судебный совет 10-го октября.
Напомним, что ВСС может отклонить ходатайство о привлечении к ответственности, объявить предупреждение, выговор, строгий выговор или прекратить полномочия судьи.